Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

130 години организираното журналистическо движение в България

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

Преди 180 години започва историята на българския периодичен печат

2
Снежана Тодорова
Снимка: Станислава Пирчева

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото възнаграждение на труда на журналистите, остават актуални.

Преди 180 години започва историята на българския периодичен печат. Маститите духовни учители и предци на словото със страстен пламък към истината и обществената отговорност, са търсели решение на подобни въпроси – за моралния облик на колегията и стремеж към подобряване условията за работата на хората на словото – журналисти и писатели. По същия начин, както в миналото, днешните журналисти се стремят към изграждане на доверие, отговорност и етичност в своята професия.

"И до днес наша истина и наше кредо е максимата на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук", каза за "Хоризонт" Снежана Тодорова, председател на Съюза на българските журналисти.

Йосиф Хербс е първият председател на Дружеството на столичните журналисти. Един от най-големите публицисти на България, който работи в прекрасни български издания и който до последния си дъх отстоява истината и заплаща със живота си за това, припомни още председателят на Съюза на българските журналисти.

"180 години от периодичния печат е един дълъг период, и точно отбелязвайки 50 години от неговото начало през 1894 г. се свиква първият журналистическо-списателски събор. Той е известен в нашите архиви с това наименование. Участници в него са Тодор Влайков, Алеко Константинов, Йордан Иванов, д-р Кръстьо Кръстев, Янко Сакъзов, Евтим Дабев, Димитър и Вела Благоеви, Иван Вазов, д-р Александър Теодоров - Балан, Гаврил Георгиев, Стоян Заимов, Тодор Постомпиров - наши сънародници, дали много за българската духовност и култура, наши будители. 

Те са поставили началото на организираното журналистическо движение. За първи път от записките на Димитър Михайловски разбираме, че още през далечната 1879 г. е ставало дума за желанието на пишещите хора в България, че искат да се сдружат. Това става факт 15 години по късно, разказа още Снежана Тодорова.

"130 години по-късно ние отново си поставяме същите цели като преди столетие, за достойно възнаграждение на журналистическия труд, както и обществото да бъде напълно доволно от моралния облик на пишещите братя, допълни Тодорова. 

На 15 май СБЖ ще отбележи годишнините с тържествено събрание-концерт в Сатиричния театър "Алеко Константинов" в София.


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Животновъди ще блокират Подбалканския път. Отнемат им пасища

Животновъди ще блокират Подбалканския път през следващата седмица заради проблеми с пасищата. Блокадите започват от  4 юни. Животновъдите ще затварят пътя за един час дневно . Ще бъде вдигнат палатков лагер – " за да се види, че има хора в Подбалкана и да останат хора в България , да има бъдеще за децата ни", обяви пред БНР Тодор Диклиев,..

публикувано на 30.05.24 в 09:54
акад. Атанас Атанасов и Славена Родинова

Доайен в генетиката и млад предприемач - двама оптимисти за бъдещето на България

"Никой не може да ме обезсърчи, че България няма бъдеще." Това заяви пред БНР генетикът акад. Атанас Атанасов, участник в предстоящия  научен агрофорум на тема "Устойчива агрохранителна система – национален приоритет за продоволствената независимост на България“. На събитието, организирано от Министерството на земеделието и храните, ще бъдат..

публикувано на 30.05.24 в 08:59
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

обновено на 26.05.24 в 04:21