Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Градинаров: Журналистиката трябва да намери противодействие на „опитомяването“

Снимка: Ани Петрова, БНР

„Журналистиката се развива и тя би трябвало да намери някакъв изход, някакво противодействие на това, което се случва“, заяви пред БНР доц. Борислав Градинаров, един от съставителите на сборника „Медиите - между пазара и контрола“.

„Нашите медии трайно се закотвиха на дъното по свобода на словото и въобще по всички онези стандарти, които би трябвало да спазва журналистиката. Виждаме по нашето битие ефекта от това. В случая нямаме необходимите условия, необходимата среда, в която да съставим мнение за нещата около нас, да съпоставим различни позиции, да вземем решение“, каза той в предаването „12+3“ на програма „Хоризонт“.

Книгата е резултат от 3 национални конференции в поредни години на тема „Медийна сигурност“, посочи доц. Градинаров и обясни:

„Това понятие медийна сигурност е важно, защото поставя медиите в контекста на националната сигурност. Без свободни медии и медии, които да представят информацията по един максимално обективен и достоверен начин, гражданите не могат да си направят мнение за това какво се случва, да вземат решение за това кой и как ще ги управлява, да упражняват своя граждански контрол“.

Според доц. Градинаров 90-те години са били „златният период“ на демократичната ни журналистика. По думите му основният проблем пред медиите от началото на века е тяхното финансиране.

„Опитомяването на медиите“ не само в България, но и по цял свят, върви по тази линия. Все повече те стават зависими не само от финансирането на своята дейност, но и от темите, които им се подават, от подсказките, които им се правят от високопоставени политици и други лица. Това е световен проблем. При нас като че ли този проблем намери своя завършек. Ние в момента много трудно можем да кажем, че която и да е медия пълноценно изпълнява своята мисия. Те се съобразяват с много зависимости, с много влияния“.

Има оптимизъм

Макар интернет да ускори много краха или ликвидира бизнес модела на традиционните медии той създаде условия за появата на невиждан и непознат преди плурализъм, подчерта доц. Борислав Градинаров.

„В това многообразие, в тази глъч на мрежата много неща обаче могат да се загубят, много неща не се чуват“, добави той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15