Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Евелина Славкова, "Тренд": Българите одобряват тол системата

22% смятат, че трябва да се плаща за цялата пътна мрежа

Снимка: Радио ВИДИН

Нагласите на българите към въвеждането на тол системата са изключително позитивни. Това е един от изводите в проучването на Изследователски център „Тренд“, направено по поръчка на Агенция „Пътна инфраструктура“. 77% от запитаните оценяват като справедливо изискването тежкотоварните автомобили и автобусите да плащат тол такса. Проучването е проведено в периода 30 ноември – 6 декември.

Дълго отлаганата във времето тол система за преминаване по републиканските пътища сега има възможност да стартира с най-модерната в момента технология, която не прави „тапи“ по пътищата, изтъкна пред „Хоризонт“ социологът Евелина Славкова от „Тренд“.

Ще се променят ли цените на стоките

Относно заявените протести от страна на превозвачите и заиграването със страховете на хората за поскъпване на определени стоки заради тол таксите Славкова изтъкна, че според анализ на Световната банка до 2 стотинки ще се увеличи цената на килограм на основни храни като ориз и брашно.

„Но трябва да имаме предвид, че един тир не превозва 1 кг ориз и 1 кг брашно, а превозва тонове“, посочи Евелина Славкова, която вижда в опита за създаване на напрежение по-скоро спекулации. По отношение на автобусните превози и цените на билетите за пътуване тя допълни, че вероятно ще има такова, но институциите и браншът трябва да се договорят за поносимо по-високи цени, „защото иначе всичко останало би било спекула“.

Евелина Славкова

22% от българите са на мнение, че правителството е направило много големи отстъпки спрямо превозвачите, установява още изследването на „Тренд“. Първоначалният замисъл тол таксите да обхващат над 10 хиляди километра бе ревизиран от Министерството на регионалното развитие до 6 хиляди километра.

Да се плаща за цялата пътна мрежа

„Тук се обхваща наистина малка част от републиканската пътна мрежа и много пътища остават без тази тол система, тоест могат да минават без да заплащат тол такси. 22% от българите са на мнение, че трябва превозвачите да плащат за цялата републиканска пътна мрежа от 20 хиляди километра. 25% са на мнение, че този първоначален обхват трябва да се увеличава постепенно до пълното покритие на цялата републиканска пътна мрежа“, поясни Славкова.

72 на сто от българите знаят за въвеждането на тол системата от март догодина, установява още изследването на "Тренд".

Поскъпване ще има

Превозите безспорно ще се оскъпят, коментира пред „Хоризонт“ Валентин Неделчев, собственик на транспортна фирма. „Защото това, което ще се плаща тепърва, е повече от това, което плащахме до момента. Оскъпяването на превоза, ако говорим на километър, ще е с около 10 до 15% на пропътуван километър“, прогнозира той.

Трябва да се отделят две групи превозвачи – превозващите стоки и товари на територията на страната и пътуващите транзитно, като първата група ще бъде по-засегната от новата разценка. От друга страна трафикът на транзитни автомобили с чужда регистрация досега е бил облагодетелстван, посочи още Неделчев.

Запитан ще има ли спекулативно увеличение на цените на превозваните стоки, Валентин Неделчев изрази мнение, че това не може да стане, защото конкуренцията е много голяма. „Това става, където няма конкуренция, където има монополи. В бранша конкуренцията е изключително силна.“

Въвеждането на системата е без алтернатива, подчерта Валентин Неделчев. За планирания първоначален обхват на тол системата той смята, че не е голям. „Така или иначе трябва да се плаща по всички пътища. Друг е въпросът дали всички пътища, по които ще се плаща, си заслужават цената, която ще заплати превозвачът.“

Двете интервюта чуйте в звуковите файлове.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16