Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Иван Сотиров: И управляващи, и опозиция манипулативно героизират 4 февруари

Договорката отваря път за финализиране на грабежа, заложен в началото на прехода

Иван Сотиров
Снимка: БГНЕС

През годините датата 4 февруари се представяше по доста манипулативен начин и участниците в събитията тогава – и от управляващите, и от опозицията имаха консенсус да се представят герои и тази дата да я представят за някакъв свой подвиг. Тази позиция изрази в предаването „Преди всички“ бившият депутат и член на широкото ръководство на СДС Иван Сотиров.

„А истината е, че тогава се извърши една договорка, която след това доведе до една декларация за национално съгласие, приета от 38-ото Народно събрание на 13 май 1997 година, в която се пропусна да се постави въпросът за търсене на политическа отговорност за виновниците за кризата, която беше 1996 година и този колосален грабеж, на фона на който аферата с КТБ изглежда като пионерска игра.“

Договорката е между прокламираните за герои Георги Първанов и Николай Добрев и лидерите на тогавашната опозиция, уточни Сотиров.

1996 година беше финализиран грабежът, който беше планиран в началото на целия преход. Всички тези операции, които бяха извършени във финансовата сфера, източването на държавата с десетки милиарди, накрая тази бомба се взриви през 96-та година по времето на Жан Виденов. Спомняме си тогава каква криза беше. И дори справедливите протести, негодуванието на хората от кризата бяха употребени, за да може да се спре въвеждането на валутен борд още края на есента, защото това беше единственото спасение, за да бъде спряна кризата и хиперинфлацията. Но много умело се използва недоволството на гражданите, да може протестите да бъдат употребени, за да се отложи въвеждането на валутния борд – един долар стигна 3 хиляди лева.“

„След това с откраднатите пари се извърши приватизацията и се взеха всички ликвидни активи на държавата. Това беше едно безобразие, което беляза оттам нататък и цялостното развитие. И несправедливостта сега, и проблемите, с които се сблъскваме – те са следствие от тази договорка“, обобщи Сотиров.

Нямаше кой да направи гражданска война, БСП нямаха опции да направят нищо, смята Сотиров.

„Фактически Добрев и Първанов бяха тръгнали срещу Жан Виденов, на който допреди броени дни, месеци преди подаване на оставката те бяха най-верните съратници. БСП беше в много тежка вътрешна криза. /…/ Жан Виденов, ако искаше да пази властта, както се твърдеше, че щяло да се предизвикат кръвопролития и т.н., Жан Виденов, ако искаше да пази властта на всяка цена, нямаше да хвърли оставката и от партийния пост, и от министър-председателския пост. Това беше една измислена драма. Жан Виденов нямаше никакъв интерес да си цапа ръцете, за да обслужва тези, които го предадоха вътре в собствената му партия.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16