Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Възрастни търсят съвети на телефона на Националната пациентска организация

Подготвят се различни инструменти за виртуални консултации с лекари

Националната пациентска организация работи по различни модели за онлайн консултиране на пациенти по време на кризата.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Спазват ли правилно личните си мерки за защита срещу коронавируса и кога ще свърши пандемията от Covid-19 са основните въпроси на първите пациенти, които вече се обаждат на горещата телефонна линия на Националната пациентска организация. Там лекари и специалисти консултират пациенти с хронични заболявания. Десетки са обажданията до момента. Целта на инициативата е да се намали рискът от заразяване на хронично болните пациенти с коронавируса.    

Първите възползвали се от възможността да получат професионална подкрепа са по-възрастните пациенти.

"Тя се ползва според мен активно, аз вече съм отговорила на няколко обаждания. Най-често това са хора, които са възрастни, притеснени. Споделят, че за тях това, че има такава линия, всъщност е добре. Имат нужда повече и да поговорят с някого, за да проверят добре ли спазват мерките, т.е. на първо място се интересуват за здравето си и начина, по който се предпазват и на второ място идва тази тревога как ще продължи животът ни, кога всичко това ще свърши. В чисто икономически аспект хората са притеснени как ще продължат натам", каза за "Хоризонт" психологът Милена Маринова.

"Ние също се учим как да подкрепяме и да помагаме на хората, защото тя не е толкова пряка в момента тази опасност, толкова директна, и хората някак си разбраха, че мерките са сериозни, взеха се навреме. Хората са внимателни и дисциплинирани, това е моето наблюдение и мнение, но зад всичко това, разбира се, стои - кога ще осъществим нашите планове, как времето тече и ние знаем кога ще приключи и тази тревога все повече се увеличава", подчерта Маринова.

Пакетът от мерки на Националната пациентска организация включва консултации с лекари в областта на кардиологията, онкологията, ендокринологията, психологията, инфекциозните болести, пояснява председателят на организацията д-р Станимир Хасърджиев.

Д-р Станимир Хасърджиев  Снимка: БГНЕС

"Затова аз се надявам, че с тази инициатива в бърз порядък и държава, и лекари, и IT индустрия ще намерят дори и временните решения, които са ни необходими точно сега, които да позволят обаче тези хора да получават грижи по време на пика на епидемията".

Ситуацията в момента по никакъв начин не подсказва, че в обозримо бъдеще ще се подобри този достъп, коментира Хасърджиев. Според него заразата от коронавируса няма да отмине толкова лесно, в същото време нашата система не разполага с възможности нито за дистанционно наблюдение, нито за отпускане на лекарства от разстояние, това е забранено. 

В близките дни се очаква да има възможност за виртуален преглед по документи и виртуална стая за прегледи.

"Виртуалната стая за прегледи в момента ни е предоставена от една от компаниите, които разработват телемедицински решения. Така че тя е налична там, на сайта на Националната пациентска организация има линкове към нея, но хората трябва да знаят, че всъщност в момента подготвяме цяла поредица от такива решения на различни компании, на различни разработчици, които да бъдат спешно предоставени като арсенал в ръцете на лекари и пациенти, за да могат да се ползват по време на кризата", допълни д-р Станимир Хасърджиев.

За определени групи пациенти в по-тежко състояние или в отдалечени райони ще се осигури възможност за посещение на място от лекар или доброволци. Здравната каса и Министерството на здравеопазването също ще участват със свои специалисти и експерти, като тепърва се очаква двете ведомства да подпомогнат и заплащането на лекарите, които ще извършват консултациите.

На телефона на Националната пациентска организация - 0800 14 515, приемат обаждания от 9 до 18 часа.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Синя България" посочи идеите, формациите и лицата, които обединява

Икономистът Никола Янков е едно от лицата, които решиха да се включат в екипа на "Синя България". "Тя е единствената дясна формация в политическото състезание в момента. Стои зад идеите  да се предефинира ролята на държавата в икономиката , като това е основният разказ за борбата с корупцията, която не се случва...

публикувано на 25.04.24 в 14:52
Снимката е илюстративна

Защо сухото мляко става все по-търсено от българските млекопреработватели?

Трябва да се замислим какво става със свежото мляко , което се произвежда от фермерите, категоричен е и Симеон Караколев, съпредседател на Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Тази година масово се отказва изкупуване на козе мляко , потвърди той. За три години вносът на сухо и кондензирано мляко от Украйна е нараснал..

публикувано на 24.04.24 в 09:19
Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите

Античният град Хераклея Синтика в Рупите вече с туристическа инфраструктура

Античният град Хераклея Синтика в местността Рупите , който привлече интереса на стотици хиляди посетители както на място, така и във виртуалното пространство, вече разполага и с туристическа инфраструктура.  За консервацията на разкритото до момента и социализацията на обекта община Петрич започна изпълнението на мащабен проект , чийто първи етап е..

публикувано на 21.04.24 в 07:50
Президентът на Хърватия Зоран Миланович (на преден план) и премиерът Андрей Пленкович

Аделина Марини: Хърватия навлиза в конституционна криза

Хърватия навлиза в конституционна криза . Това заяви пред БНР журналистът Аделина Марини от изданието "EUinside" след парламентарните избори в Хърватия. Те противопоставиха в остър сблъсък премиера консерватор Андрей Пленкович и президента социалдемократ Зоран Миланович. ХДО печели изборите в Хърватия, но и втората политическа сила..

публикувано на 20.04.24 в 12:05
Министър-председателят на Израел Бенямин Нетаняху

Пол Роджърс: Нетаняху извлече полза от напрежението с Иран

Когато Израел се закани да отвърне на нападението на Иран с дронове и ракети, иранският президент Ибрахим Раиси от своя страна се закани, че "дори и най-малката инвазия на Израел ще предизвика масивна и твърда реакция". Иранското военно ръководство започна да говори за "ново уравнение" в отношенията след като на 1 април Израел удари..

публикувано на 20.04.24 в 09:55
Симеон Матев

Симеон Матев: От началото на годината валежите в пустинята са много повече, отколкото у нас

Валежите от началото на годината в пустинята са многократно повече, отколкото са в нашата страна.  Това съобщи пред БНР климатологът Симеон Матев. "Това е изненада. Има конспиративни теории какво се случва.  Чисто научно човек все още не може да предизвика такива валежи, каквито паднаха в Дубай.  Може да ги увеличи с 10-15%, но не и да..

публикувано на 18.04.24 в 17:35
Димитър Събев

Димитър Събев: Демографски планините ни са по-стабилни от равнините

В демографско положение  българските планини са по-стабилни от равнинните територии  на страната. Това заяви пред БНР гл. ас. Димитър Събев от Института за икономически изследвания при БАН, журналист, доктор по икономика, писател. Българските планини са много разнообразни. Между 30 и 60% от територията ни е планинска.  Ние сме планинска..

публикувано на 18.04.24 в 11:15