Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Павлов: Търсенето на къщи извън градовете ще се повиши

На пазара ще се появят повече селски имоти в различни ценови сегменти

В селата реновирани имоти съжителстват с много стари и неподдържани къщи.
Снимка: БГНЕС

„Положителното е, че много хора ще открият нов начин на живот, който повече пасва на тяхната психологическа натура, на организацията на тяхното семейство. Ще разберат, че има своето очарование да живеят по-далече от града, не просто на 5 км, а може би на 50, може би на 100 километра. И тези хора ще дадат нова алтернатива, нов избор на всички нас, когато избираме как трябва да живеем.“ Така вижда последиците от кризата с коронавируса експертът по недвижими имоти Георги Павлов.

Относително бързо на бавния пазар на недвижими имоти предлагането на подходящи къщи за живеене в различните ценови сегменти ще се повиши, смята експертът. „Не очаквам задължително по-високи цени. В много от районите не е имало активен пазар изобщо. Ако погледнете някои от селата – там не е имало сделка“, каза Павлов в предаването "Хоризонт до обед". Той смята, че съвременният потребител на селски имот ще търси по-скоро новопостроени къщи или реконструирани такива.

„Ние преживяхме подобно връщане преди около 15 години. Имаше една вълна от англичани, няколко хиляди, които закупиха къщи в малки градчета и села. И тази вълна изчезна, тя се прибра, защото селото не е само земя, не е само въздух, не е само дървета. Селото е и място за живот и изисква особено добре развита социална инфраструктура в днешно време“, коментира Георги Павлов. 

Павлов очаква, че ако говорим за по-отдалечените села, „в началото ще има ентусиазъм, но те ще се ползват само откъслечно, по-скоро за почивка, отколкото за живеене“.

Ще има големи, драматични проблеми в туризма, прогнозира Георги Павлов. „Това, което аз очаквам е, че ние по-скоро ще пренасочим почивките си към селата, тъй като много хора няма да искат да отидат в онези хотели. Така че къщите, комплекси от къщи, където можеш да се настаниш отдалечено, където можеш да се храниш отдалечено, ще са много важни за хората, които се притесняват от заразата и за хората, които откриват, че това ще има хареса.“

„Много е важен психологическият ефект. Ние всички сме свикнали да живеем социално и в момента, в който бяхме поставени два месеца в ограничени социални контакти, част от хората откриха, че всъщност това им харесва и те ще запазят тия свои навици. Ще търсят така да променят живота си – както дома си, така и местата за почивка и забавление, че те да бъдат по-изолирани от големия шум, по-изолирани от големия град. Търсенето на къщи в крайградските зони - за живеене и в селата за туризъм ще се повиши.“

Пустеещите жилища няма да намалеят, защото и населението всяка година намалява с 50 хиляди души, а жилищата се увеличават. Неизползваните жилища ще се увеличат, посочи още Павлов.

Има зараждане на интерес към селските имоти и той определено е свързан с пандемичната обстановка, обясни пред "Хоризонт" Дафина Гудова, председател на Националното сдружение „Недвижими имоти“ за Пловдив и региона.

„В интерес на истината моментът е емоционален. Социалната изолация даде нов поглед за комфорта на обитаване на домовете ни. Това естествено обърна погледа на купувачите към имотите в селските територии.“

Интересът на младите семейства е към райони, близки до урбанизираните територии. Интерес има и към вилни имоти, които се намират в курорти и летовища, поясни Гудова.

„Имотите, които се ползват целогодишно, са в близост до основни градски центрове. Там профилът на купувачите е в пенсионна и предпенсионна възраст. Основният акцент е лесният транспортен достъп до имота, наличието на здравен център, обслужващи търговски обекти и не на последно място е важна сигурността.“

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32
проф. д-р Андрей Чорбанов

Проф. Андрей Чорбанов: Ваксината срещу коклюш не е за възрастни. Крие риск от тежки нежелани реакции

Една от причината за пробива в имунизационното покритие са новите тенденции при разработването и създаването на ваксини – натискът те да бъдат абсолютно безвредни и абсолютно ефикасни. Колкото по-безвредна е една ваксина, толкова по-малко имуногенна и по-малко активна е тя . Това обясни пред БНР имунологът проф. д-р Андрей Чорбанов, депутат..

публикувано на 23.04.24 в 10:43
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Сградата на СУ е в изключително тежко състояние, има нужда от основен ремонт

Ректорът на Софийския университет "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев алармира пред БНР, че сградата на най-старото висше училище в България, както и тази на университетската библиотека, са в изключително тежко състояние . Редица ректори молят държавата да отпусне необходимите средства за основен ремонт и на Ректората, и библиотеката...

публикувано на 23.04.24 в 10:16

Екатерина Баксанова: В момента сме като Алиса в Страната на изтеклите мандати

"Все по-осезаема, направо веществена, става антиутопията, в която живеем. Очевидни са обвързаностите на правосъдието с политици, с криминални кръгове . Прокуратурата се превърна в един от тези органи, които вместо да изпълняват правомощията си, събират компромати, "консервират" ги като зимнина в буркани за по-удобни времена – обикновено това..

публикувано на 23.04.24 в 09:11