Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Старт на сезона в Албена, чакат да отворят границата с Румъния

Без блок маси, чадърите на плажа на 7 метра, дезинфекцират шезлонгите

Албена
Снимка: БГНЕС

Курортният комплекс Албена посреща днес първите си туристи. С обявяването на извънредното положение в страната достъпът до курорта беше забранен, но още преди неговата отмяна посещението за разходка стана отново възможно. Мерките за безопасност и хигиена в почивното селище започват още на бариерата, където всяко едно превозно средство бива дезинфекцирано. В хотелите ще се проверява температурата на всеки от пристигащите гости, предвидено е как да не се допуска струпване на хора пред местата за регистрация и в ресторантите. Курортът обяви най-ниските цени на плажни принадлежности за северното Черноморие.

Първият хотел в Албена днес приема първите си гости за този летен сезон. Резервациите са само от български туристи. Няколко дни преди пристигането им са били проведени тренировки за работа на персонала в новите условия според здравните изисквания.

„Започваме с един хотел, и последователно в следващите 15 дена, живот и здраве, трябва да отворим още 7 хотела“, казва пред „Хоризонт“ заместник-директорът в сектор „Експлоатация“ в комплекс Албена Христо Пенев.

Създаден е наръчник за почистването и дезинфекцията на хотелската част. Преди влизане в хотела задължително се дезинфекцират ръцете и обувките. В общите помещения са поставени маркировки с насоки за спазване на физическа дистанция. Служителите на рецепцията са отделени от гостите чрез прозрачна преграда.

За нуждите на туристите са предвидени и безплатни лични предпазни средства, както и специални контейнери, в които те да се изхвърлят. По-различна тази година е и организацията на храненето. На блок масите туристите няма да се самообслужват.

Сипването на храната ще става от наш персонал. Има специална преграда, прозрачна, която се дезинфекцира постоянно – между гостите и храната на бюфета“, пояснява Христо Пенев.

Спазването на здравните мерки изисква повече разходи и повече персонал, но целта е да се осигури приятна и безопасна почивка на гостите на курорта, изтъква Пенев.

За да предложи още по-добри условия и цени на туристите, курортният комплекс предлага програма за лоялни клиенти, която дава редица предимства за срок от пет години.

Снимка: БГНЕС

На плажната ивица също има промени - чадърите са разположени на отстояние от 7 метра, има информационни табели, плажните принадлежности ще се дезинфекцират, а цените са намалени драстично, споделя Денис Тахиров.

Всеки сектор има специално оборудвани помпи, с които се дезинфекцират шезлонгите, със специален разтвор - действието му е минимум 6-7 часа. Всяка сутрин веднъж се минава и след всяко ползване на шезлонга се дезинфекцира. Също и чадърите минаваме поне два пъти на ден.“

Чадърите и шезлонгите могат да се ползват от всеки. За настанените в хотелите те са безплатни, а за гостите в комплекса са на цена 1 лев за чадър и 1 лев за шезлонг. Спасителните постове са разположени на 100 метра. Подсигурени са медицинските и спасителните пунктове.

50% от предварителните резервации за комплекс Албена са били отменени, но в момента се усеща раздвижване, пояснява Христо Пенев. По думите му от изключително значение за северното Черноморие е да бъде отворена границата с Румъния, така както се случи с тези към Гърция и Сърбия.

„Румънските гости очакват с нетърпение да им бъде отворена границата. През нашия кол център запитванията вървят много от румънски гости и те очакват границата да бъде отворена съвсем скоро, за да могат да идват и да почиват на българското Черноморие.“

Не очакваме силен сезон. Очакваме сезон, който да ни помогне да преминем към следващия“, обобщава Христо Пенев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00