Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Навигационното приложение LIMA не функционира

Снимка: БГНЕС

Навигационното приложение LIMA е създадено, за да дава данни за затворени пътища, ремонти, задръствания, дори има очаквания да се подобри безопасността на пътя. В него бяха инвестирани 750 хиляди лева. 

През 2015-та вицепремиерът Лиляна Павлова получава награда като регионален министър за въвеждането на LIMA. Това е система, подобна на Google Maps.

"Системата автоматично, буквално с едно кликване на бутона на телефона или на таблета ще дава информация, колко време би отнело, ако изберем определения маршрут, кои са обходните маршрути, за колко време можем да минем през тях", каза бившият министър на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова.

Новият софтуер е част от мерките на министерството на регионалното развитие и Агенция „Пътна инфраструктура“ за въвеждане на иновации и за подобряване на пътната безопасност.

"Един човешки живот да успеем да спасим с него, това ще е успех за нас", каза бившият директор на Агенция "Пътна инфраструктура" инж. Лазар Лазаров.

Пет години по-късно няма отговор на въпроса колко човешки животи са били спасени с приложението LIMA. Няма данни за това как се развива системата, която трябваше да свърже и линейките за по-бърз отговор на спешни случаи. Пет години по-късно инвестицията за 750 000 лева европейски пари е с неясна съдба. Доброто начинание беше свързано с дейности на хазартния бос Васил Божков. А Пътната агенция обвини софтуерната компания в изнудване с „безумно висока цена за поддържане на приложението". Приложението LIMA е редуцирано до линк от сайта на АПИ, без възможност за сваляне на приложенията от Apple и Android.

"Приложението LIMA върши работа, беше доста иновативно, с голяма полза на всички ползватели на пътя и всички работещи на пътя", каза бившият директор на дирекция „Поддържане на пътната инфраструктура“ към Пътната агенция инж. Георги Златев. И през 2015-та, и сега неговият отдел е трябвало да „пълни“ данните в системата. Затова се съгласява да говори за системата LIMA, с уговорка, че няма да говорим за съдебната част от историята й.

"Създаването на тази система беше инициирана от нуждата да има централен регистър на всички събития, които се случват на пътя и да има някакъв инструмент, чрез който тази информация да стига до ползвателите на пътя", добави Златев.

От 2017-та година инж. Георги Златев не работи в АПИ. Затова избягва отговора на въпроса, свързан с актуалността на данните в системата. Наша проверка на десктоп версията показа почти невъзможна навигация и лесно ориентиране 

От писмените отговори на поставените въпроси до Агенция "Пътна инфраструктура" става ясно, че 5 години след пускането й, системата  LIMA е „достъпна от компютър и мобилни смарт устройства на адрес  https://lima.api.bg/mobile.  LIMA няма приложения за Apple и Android, защото няма поддръжка. Писането само на ново мобилно приложение би поставило „системата в риск от неправилното й функциониране“, затова целта на АПИ била да сключи нов договор за „цялостно поддържане на системата /мобилно приложение, уеб апликация, както и всички придружаващи системата компоненти/“. С тези отговори се запозна и бившият директор на дирекция „Поддържане на пътната инфраструктура“ към пътната агенция инж. Георги Златев. Но и той беше предпазлив дали към момента системата LIMA работи. 

"Доколкото успях да се запозная с текста, основната система, т.е. тази, която е за централизирано събиране на данните, работи и се използва", допълни бившият директор на дирекция „Поддържане на пътната инфраструктура“ към Пътната агенция инж. Георги Златев. Ще се използва нов софтуер за „цялостно поддържане на системата“. Обществената поръчка за обновяването на системата LIMA се очаква през 2021-ва година.

УТОЧНЕНИЕ:

След публикуване на материала, Лиляна Деянова пожела премахване от текстовата версия на факти, свързани с препратки към нея и съдружникът й Мартин Димитров по темата за приложението LIMA. Тя определи като неверни данните, че повдигнатите обвинения към нея са свързани с този проект и че няма общо с приложението на АПИ. Припомняме, че преди 5 години и Лиляна Деянова, и съдружникът й Мартин Димитров са участвали в представянето на Lima. А Мартин Димитров е представен в репортаж на БНТ като разработчик на софтуера. В искането си до БНР, Лиляна Деянова настоява да бъде коригиран и артистичният й псевдоним. А за въпроси относно въпросното приложение предлага БНР да се обърне към АПИ или Агенцията за обществени поръчки. БНР се обърна към АПИ, но до редакцията бе изпратено незадоволително прессъобщение и беше дадено неясно обещание за събеседник.
Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00

Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия"

В началото на новата кандидатстудентска кампания студентите и преподавателите от факултет "Обществено здраве" на Русенския университет показаха пред обществеността и бъдещите си колеги предимствата на кинезитерапията. Една от най-атрактивните и търсени специалности на Русенския университет е "Кинезитерапия". Специалистите, които завършват, имат..

публикувано на 28.04.24 в 08:02

Генералният директор на БНР Милен Митев получи отличие от медийната компания "К и П Адвъртайзинг"

Генералният директор на БНР Милен Митев получи награда от медийната компания "К и П Адвъртайзинг", която представи списанието "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". "Нашата медия издава две списания - "Дестинация България" и "София и Софийска област - бизнес, култура, туризъм". В първото издание се стараем в туризма да покажем всичко..

публикувано на 28.04.24 в 06:54

"Културни войни" с Владислав Апостолов: Как районен кмет опита да заглуши Орбан и Фараж в Брюксел

Удивителен сюжет за политически племена, културни пропасти и несвобода на словото се разгърна в Брюксел преди броени дни. Бях там, когато разбрах, че районен кмет с името Емир Кир е изпратил полиция, за да спре против всякакви правила и закони една напълно легитимна и доста престижна годишна конференция на национални консерватори, включваща..

публикувано на 27.04.24 в 13:55

Грузия между ЕС и Русия. На дневен ред е закон за чуждестранното влияние

Близо четири пети от грузинците се стремят към евроинтеграция на страната им. Управлява ги обаче партия, която уж следва тази воля на народа, но с действията си, и то последователни, тласка Грузия към Русия. Партията "Грузинска мечта" прокара миналата седмица на първо четене в парламента закон, задължаващ всички организации, повече от 20 процента..

публикувано на 27.04.24 в 11:48