Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Премиера на „Севилският бръснар“ в Миланската Скала

Ла Скала - Милано

На 30 септември завесата на Миланската Скала тържествено се вдигна за второто заглавие на опера на Росини от триптиха, който театърът посвещава на великия италиански композитор – “Севилският бръснар”. Придружени от виртуозната диригентска палка на маестро Рикардо Шайи, станахме свидетели на един великолепен спектакъл, в напълно нова продукция! “За първи път имам шанса да изпълня шедьовъра на Росини в оригинал, с изключение само на някои речитативи” споделя Маестрото. Носител на наградата “Абиати” за 2012 г. за спектаклите “Бохеми”, “Бягство с маска” и “Набуко”, блеснал в Малмьо и Рим с “Бал с маски”, в Неапол с “Тоска”, в Монте Карло с “Набуко”, Лео Мускато ни покори с режисурата на операта и превърна дебюта в Ла Скала в абсолютен триумф! Динамична смяна на сцените, кулиси в непрекъснато движение и усещане за „театър в театъра“ отличиха представянето на Мускато в режисурата на 21-вата опера в кариерата му. Аплодисментите бяха и за сценографията на Федерика Паролини и избора на костюми на Силвия Алмонино.

В атмосфера на ентусиазъм, сред аплодисментите на публиката, на сцената се изкачи Матиа Оливиери. Елегантен, със силно сценично присъствие и великолепен актьор, италианският баритон брилянтно изпълни ролята на Фигаро. “Великият маестро Росини ни завещава тази партитура, но всеки един от нас трябва да се стреми да добави нещо от себе си – това не са само ноти, но и театър” споделя Оливиери. След вълнуваща изява само преди няколко седмици в “Италианката в Алжир”, имахме удоволствието да проследим поредна великолепна изява на българския мецосопран Светлина Стоянова. Младата певица замести Чечилия Молинари, присъединявайки се към състава чак във втората половина на репетициите. Това не й попречи да блесне в ролята на Розина с великолепен и много чист глас, финес, ясна дикция. “Много обичам да изпълнявам опери на Росини. Неговата музика е трудна, но е и голямо предизвикателство за мен” коментира Стоянова. И още едно завръщане на Миланска сцена– на Максим Миронов, който бе един великолепен граф Алмавива, неслучайно считан за най-добрия тенор на музикалната сцена в тази роля. Сила на гласа, перфектен италиански и вълнуващо изпълнение на “Se il mio nome saper voi bramate” заслужиха овациите на присъстващите. Известен с изпълнения в опери на Росини, Марко Филипо Романо ни очарова в ролята на Бартоло. За своето участие в 8-мо произведение на сцената на Миланcкия театър, Никола Уливиери получи заслужените аплодисменти на публиката за чистото изпълнение в ролята на Базилио. Силно бе представянвето на Костантино Финучи, който бе Фиорело и Лавиния Бини, в ролята на Берта. Овациите бяха и за оркестъра и хора на Ла Скала с диригент Алберто Малаци.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Jeremy? получават две първи награди от класацията БНР Топ 20 - за най-дълго задържала се под №1 песен в чарта и за песен с най-висок резултат от гласовете на слушателите на сайта top20.bnr.bg

Jeremy?, Миро, Б.Т.Р., Любо Киров и HRISI с награди от БНР Топ 20

Jeremy? са носителите на голямата награда на музикалната класация за българска поп и рок музика БНР Топ 20.  Те бяха отличени за "Най-дълго задържала се под №1 песен в класацията" на БНР. Bury me deep in love беше на върха в продължение на девет седмици. Столичният клуб "Строежа" беше домакин на церемонията по връчването на Годишните..

публикувано на 03.05.24 в 21:57
Мартин Пантелеев и Бернд Глемзер по време на репетиция

Софийската филхармония и Мартин Пантелеев възкресяват Владигерова симфония

На Велики четвъртък, 2 май, Софийската филхармония ще посрещне добре познати на състава и публиката музиканти - диригента Мартин Пантелеев и пианиста от Германия Бернд Глемзер, лауреат на клавирните конкурси „Рубинщайн", „Чайковски", „Бузони", ARD и др. Изявата в зала "България" комбинира две творби, които имат различен статус - любимия на мнозина..

публикувано на 02.05.24 в 11:27
Кръстопът – цената на избора

Деян Костов и Милена Ташкова вярват: Пътят към Господ е път към себе си и към другите

Пътят към Господ е път към себе си и към другите. В това са убедени  Деян Костов и Милена Ташкова. Те помогат на желаещите се да го извървят, оповавайки се на вярата и на творчеството. На  14 юни ще открият изложбата "Кръстопът – цената на избора“ в Националната базилика "Светото сърце" в Брюксел, Белгия.  Милена Ташкова и Деян Костов за цената..

публикувано на 01.05.24 в 19:02
Каталин Старейшинска

Каталин Старейшинска: Аз съм Антигона

"Последните години доста бързо преминавам от една роля в друга, това често ме пристеснява ...Справям ли се? Незнам, каза за БНР Каталин Старейшинска . Тя е млада и се е посветила на театъра. Изпълнява ролите си с дълбоко потапяне в образа . Взискателна е и е всеотдайна. Тя е актрисата от Малък градски театър "Зад канала" Каталин..

публикувано на 01.05.24 в 13:01
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20
Анриета Жекова с първото издание (от 1933)
Гергана Димитрова - новото, с хелиогравюрите на Салвадор Дали

В чудния свят на безбрежност и мечти на "Алиса в Страната на чудесата"

На книжния пазар у нас излезе  "Алиса в Страната на чудесата"  в превод на  Лазар Голдман  и за пръв път у нас с илюстрации на  Салвадор Дали .  Художественото оформление на българското издание е дело на Милена Вълнарова. " Три години уговаряхме, за да ни дадат правата за илюстрации на Салвадор Дали , разказа в "Нощен Хоризонт"  Гергана Димитрова..

публикувано на 30.04.24 в 11:12