Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Пламен Павлов за цар Ивайло - личност с ярък кураж и дух на победител

„Ивайло разбива Константин Тих”, художник И. Петров

Има личности в историята, които времето превръща в легенди. Това понякога се случва заради различните интерпретации на техния живот, а друг път - заради това, че с нещо се приближават до обикновения човек. 

Героят в поредния епизод на историческата рубрика на програма „Хоризонт“ – „Дела и документи“ съчетава и двете. Той е без аристократично потекло, но става цар и застава начело на България. Това е Ивайло - цар на българите.

Той е личност от българската история, чиято съдба е повод за всевъзможни тълкувания, достигнали от Средните векове до днес- той управлява на българския престол от 1277 до 1280 година. Човек, който явно е имал силен талант да обединява, да вдъхновява и да ръководи.

"Личността на Ивайло, която е коментирана от писатели, историци, около нея има много спорове, а тя за съжаление не е позната от много източници. На първо място това са византийските източници", каза за БНР проф. Пламен Павлов.

Проф. Пламен Павлов

"Има и поема за него, за неговите битки. Съвременната историческа наука стига до една много по-ясна предства за Ивайло и за неговата епоха. Тази мантра, че това е класова борба, и че Ивайло е лицето на угнетените слоеве, е отдавна изоставена.

На практика става дума за човек, който е от средите на войнишкото население, наистина обедняло и живеещо в Източна Стара планина. То защитава своята родина", разаказа още проф. Павлов. 

През времето са водени много спорове около личността на Ивайло, за неговия произход. 

По време на царуването си Ивайло продължава да води успешни битки срещу двата основни противници на държавата тогава - византийци и татари. В една усложнена вътрешно-политическа и военна обстановка, след като вече е изгубил царския престол се стига и до неговата смърт.

Легендата за Ивайло е толкова силна, че години, след неговия край, тя продължава да живее не само в пределите на България. Така се появяват и хора, които се представят за него.

В историята понякога се появяват личности-легенди. Духът на времето и въображението на хората обичат разказите за герои, още повече, когато са като тях. Това беше историята за обикновения човек - с ярък кураж и дух на победител, повел българската държава в едни смутни времена.

Още по темата в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение , сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са..

публикувано на 14.05.24 в 09:45

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи. Според преданията, девойката е водила съпротивата на местните хора при завладяването на планината от османските турци и от кръвта й са израснали красивите пролетни цветя. Момичето е описвано с дълга руса коса и бяла роба, което води бял кон или държи меч. И до днес..

публикувано на 12.05.24 в 05:30

Изрисуват електрически табла в Монтана

Електрическите табла в градската градина на Монтана придобиват нов вид. Върху тях вече няма да има листчета с всевъзможни оферти за работа и извършване на услуги, защото са се превърнали в картини. Нова визия им дава художничката Лилия Захаринова. "Непрекъснато се борехме с премахването на всевъзможни обяви по електрическите табла, както й да ги..

публикувано на 09.05.24 в 11:35
Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ

Отваря обновеният пансион на Детската онкохематология в ИСУЛ

Предстои отново да заработи ремонтираният пансион към Детската онкохематология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ". Това съобщи в интервю за БНР клиничният психолог Ивайла Георгиева. "Всички сме особено щастливи, че нещата напредват и се развиват. Дом-пансионатът скоро ще отвори врати . Очакваме съвсем скоро той отново да посрещне..

публикувано на 09.05.24 в 10:31
Кристиян Куртев

15 годишният Кристиян Куртев е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности"

В този епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности” гост е 15 годишният Кристиян Куртев. Едно от онези умни и талантливи деца, които от 90-те години насам успешно изпреварват американските със знанията и възпитанието си и се превръщат не в богатство на своята родина , а в интелектуалното богатство на Америка! "Баба и дядо - те ми..

публикувано на 08.05.24 в 10:18

Воистина велики идеи, хора и случки по Великден

Но може ли Великден да бъде безверие? Утрото на Възкресение, 1880-а . Ловешката църква "Успение Богородично", в която служи поп Кръстю Никифоров, е празна. Виното, Христовата кръв, и хлябът, Христовата плът, няма на кого да бъдат раздадени. Слухът, че именно поп Кръстьо е предал Левски, отпраща миряните в друга църква. Без значение..

публикувано на 06.05.24 в 17:57