Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за композитора Александър Райчев

Александър Райчев

На 11 април 2022 г. се навършват 100 години от рождението на един от големите български музикални творци от втората половина на ХХ век - професор Александър Райчев.

Като композитор с ярка индивидуалност, той създава голямо по обем и по значение творчество, оказало влияние в развитието на нашето музикално изкуство. Като педагог подготвя цяла плеада български музиканти. Дълги години е председател на Съюза на българските композитори, депутат е в четири мандата на Народното събрание. За цялостната си творческа дейност е удостоен с много държавни отличия, почетен член е на Кралската академия за науки и изящни изкуства в Брюксел и на Международната асоциация за съвремена музика в Баден-Баден.  

Александър Райчев е роден през 1922 г. в Лом. И двамата му братя - Виктор и Ромео - също са известни музиканти. Развитието си като творец Александър Райчев дължи на Асен Карастоянов, Парашкев Хаджиев и на Панчо Владигеров, който е негов учител по пиано и композиция в Музикалната академия. След завършването си специализира в Будапеща - композиция при Золтан Кодай и дирижиране при Янош Ференчик. Още като студент работи в Националното радио, после е диригент на оркестъра на Народния театър. От 1950 г. е преподавател в Музикалната академия, по-късно е професор по хармония, след това и по композиция. От 1972 до 1979 г. е ректор на Академията. Умира на 23 октомври 2003 г.

Творческото наследство на Александър Райчев е огромно: шест симфонии и Концерт за оркестър, написан специално за 50-годишнината от създаването на Софийската филхармония, три опери - "Мост", "Тревога" и "Хан  Аспарух", радиооперата "Вашето присъствие", два балета - "Хайдушка песен" и "Изворът на Белоногата", оперетата "Славеят на Орхидея", мюзикълът "Ало, Фотев", детските оперети "Русалка", "Смях и сълзи", "Пиф, Паф, Пуф", шест оратории, кантати, литургия, увертюри, сюити, инструментална музика, 30 песни за глас със съпровод, над 600 хорови и детски песни, филмова и театрална музика. И във всяко от произведенията му прозира неговото високо професионално майсторство, умението да изгражда драматургично образите, дълбочината на емоционалното съдържание и ярко изразеното народностно начало.

Една от най-популярните творби на Александър Райчев е балетът "Хайдушка песен", създаден през 1952 г. Либретото на Александър Хаджихристов е по поемата  на Христо Ботев "Хайдути". Премиерата е на 13 февруари 1953 г. в Софийската опера, хореографията е на Николай Холфин и Анастас Петров, дирижира Атанас Маргаритов. Премиерата е истинско събитие в българския музикален живот, а младият Райчев, тогава на  31 години, получава най-високото държавно отличие. В последвалите десетилетия балетът е поставян многократно в Русе, Варна, Пловдив и София от най-известните ни хореографи - Асен Манолов, Асен Гаврилов, Богдан Ковачев, Петър Луканов, Галина и Стефан Йорданови.

За балета си разказва самият Александър Райчев в запис от 1969 г., запазен в Златния фонд на БНР. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Дейв Роджърс

За музикалния път на бащата на Eurobeat жанра Дейв Роджърс

21 февруари 1963-та година е датата, която се оказва съдбовна за музикалната сцена. В италианския град Мантуа се ражда Джанкарло Паскуини, който след години ще се превърне в определяния от мнозина като "баща на Eurobeat жанра" Дейв Роджърс. Автор на над 2500 песни за популярни изпълнители, първите му стъпки в музикалното продуциране, той прави през..

публикувано на 14.05.24 в 14:22
Златин Цветков

Златин Цветков за импровизацията в театъра и за театъра на импровизацията

Виола Сполин е създателят на съвременната театрална импровизация. Корените на съвременната театрална импровизация се откриват още през трети век преди новата ера. Кратки комедийни постановки, които се играели след края на някоя гръцка драма. Ренесансът пък ражда комедия дел арте, завладяла цяла Европа. Пътуващи артисти в архетипни роли тръгвали на..

публикувано на 14.05.24 в 13:16

Деца от 140-о СУ "Иван Богоров" ще участват в концерт-спектакъл от Салона на изкуствата

Тази вечер (14 май) деца от 140-о средно училище "Иван Богоров" ще участват в концерт-спектакъл от Салона на изкуствата, който се провежда в НДК.  За трета поредна година успяваме да направим самостоятелен концерт на училището в зала 1 на НДК, разказа пред БНР Марио Гергинов, зам.-директор.  "Представяме музикално-танцови произведения от..

публикувано на 14.05.24 в 12:52

Пети фестивал на българската култура в Чикаго

В Чикаго завърши Петият фестивал на българската култура. Организатори на проявата са Конфедерация на бълг. културни организации и дейци в чужбина и Културен център "Българика" - Чикаго. Фестивалът се провежда на всеки две години от 2015 г. насам. Той е част от майските културни тържества, посветени на 24 май. Целта е да се съхранява и..

публикувано на 13.05.24 в 10:38
Брайън Мей

Концерт в Братислава събира Жан-Мишел Жар и Брайън Мей

В Братислава пионерът на електронната музика Жан-Мишел Жар и китаристът на рок групата "Куин" и Брайън Мей ще вземат участие днес в безплатен концерт, с който ще бъде открит Фестивал на науката и изкуствата. На фона на мост във формата на НЛО над река Дунав в словашката столица, шоуто под наслов "Мост от бъдещето" ще постави началото на фестивала..

публикувано на 12.05.24 в 08:32

Националният фолклорен фестивал "Люлякова ръченица" ще се проведе в Ловеч

В Ловеч днес ще се състои седмото издание на Националния фолклорен фестивал „Люлякова ръченица“. Той се организира от местното читалище „Зорница 2010 г. – Нено Щрегарски“ като е продължение на Люляковите празници в Ловеч. Във фестивала ще участват над 400 танцьори от 16 колектива от цялата страна. Като част от фестивала е и откритата в..

публикувано на 12.05.24 в 07:00

С Европейска нощ на музеите и галериите започна програмата за празника на Плевен

В Плевен с инициативата Европейска нощ на музеите и галериите започна програмата за отбелязване празника на града - 15 май. Тази нощ беше по-различна в Плевен – всички музеи и галерии отвориха врати, за да покажат интересни изложби, посветени на Европейската нощ на музеите и галериите. Така символично започнаха и поредицата от..

публикувано на 12.05.24 в 06:20