Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Спомен за създателите на Варненската опера преди 75 години

Изложба "Варненската опера на 75"

Въпреки че ни делят 75 години от основаването на Варненската опера, нейните корени са много по-далеч в миналото: Варна е град с богати музикални традиции и има сведения, че още в края на XIX век, през 1896 г., хор от ученици и граждани изпълнява фрагменти от опери. Три години по-късно е основано музикалното дружество „Гусла“, което на концертите си под диригентството на Рафаело Франки изпълнява увертюри и потпури от опери.

През 1920 г. във Варна е основан оперен театър с името "Лада" - за двете години съществуване там са поставени оперите “Демон“ и „Травиата“. Една година съществува "Оперна дружба", чиято трупа представя “Камен и Цена“ и оперетата „Царицата на чардаша“. От 1929 до 1932 г. работи Градската общинска опера,  в която се играят "Травиата", "Севилският бръснар" и "Цвета". 

Колкото и да са малко оперите, предствени в първата половина на ХХ век, те оставят следа в музикалното развитие на града и през 1947 г., при съществуването вече на професионален симфоничен оркестър, е решено да бъде създаден държавен оперен театър. 

Официално Операта във Варна съществува от 1 август 1947 г., а първата й премиера е на 7 септември същата година - това е операта "Продадена невеста" от Бедржих Сметана. Дирижира Руслан Райчев, режисьор е големият наш тенор Петър Райчев, художник - Асен Попов. Те са и основателите на оперната трупа. В ролите са първите варненски солисти: Добринка Влахова, Лиляна Василева, Светослав Рамаданов, Никола Йорданов, Йордан Чифудов, Станка Николова, Йорданка Тенчева и др.

Така започва пътят на Варненската опера - един от водещите театри у нас. Една от отличителните черти на новия театър е прекрасният певчески състав на трупата - освен изброените участници в първия спектакъл, в следващите години там пеят Никола Николов (дебютирал същата година във втората постановка на трупата“Мадам Бътерфлай“), Рада Гаева, Петър Петров, Бойка Косева, Александрина Милчева, Сабин Марков - големи имена в нашето певческо изкуство. Диригенти в първите години са известните наши музиканти Йоско Йосифов, Христо Манолов, Борис Черпански, Емил Главанаков, а режисьори на постановките след Петър Райчев са Драган Мицов, Илия Иванов, Христо Попов, Събчо Събев, който е директор на театъра и пее в постановките. 

Още през 1951 г. Варненската опера се явява на Първия национален преглед на оперните театри с оперите „Бохеми“ и „Тоска“, а две години по-късно трупата  гостува в София с няколко постановки - "Русалка", "Тоск", "Кармен", "Травиата" и балетите"Съперници" и "Червеният мак" - и прави много добро впечатление. Така започва пътят на Варненската опера, която чества 75-годишния си юбилей. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Българските фестивални мениджъри на асамблеята - Узедом 2024

Български фестивали участват в годишната асамблея на Европейската фестивална асоциация

От 12 до 15 май 2024 г. представители на Българската фестивална асоциация (БФА) участваха в Годишната среща на фестивалите на изкуствата, организирана от Европейската фестивална асоциация (ЕФА) на остров Узедом.  От 12 години БФА е колективен член на най-старото фестивално обединение в Европа с повече от 70-годишна история. В конференцията се..

публикувано на 15.05.24 в 18:15

Соня Йончева възражда списанието “Български артист“

Световноизвестна оперна певица, продуцент и посланик на УНИЦЕФ, Соня Йончева добавя още едно амплоа в биографията си - на издател. На 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, в разпространителската мрежа ще се появи списание “Български артист“. “Искам да издигна..

публикувано на 15.05.24 в 13:42
Александър Димитров

Александър Димитров гостува в концерт на "Софийски солисти"

Камерният ансамбъл "Софийски солисти" и неговият диригент Константин Добройков ни канят на концерт в зала "България" на 15 май от 19:00 ч. Към тях ще се присъедини виолончелистът Александър Димитров, който от години живее и работи в Германия. Заедно музикантите ще представят произведения от Марен Маре, Игор Стравински и Петерис Васкс.  Александър..

публикувано на 15.05.24 в 12:46
Проф. Адриан Георгиев

С концерт и конференция се бъде отбелязана 30-та годишнина на специалност "Музика" в СУ

С тържествен концерт и с юбилейна конференция се бъде отбелязана 30-та годишнина от създаването на специалност "Музика" в СУ. Събитието се организира от Факултета по науки за образованието и изкуствата. Проф. Адриан Георгиев, зам.-декан на факултета, обясни пред БНР, че за 30 години там вече има над 3000 завършили възпитаници. "Това са..

публикувано на 15.05.24 в 11:51
Константина Колева

"Сурова красота" - първа самостоятелна изложба на Константина Колева

"Сурова красота" - така се нарича самостоятелната изложба на художничката Константина Колева, която тя представя в музей "Борис Христов" в София.  Един оригинален творчески подход към образа и материала. "Сурова красота" - озаглавена е така, защото е посветена на индивидуалността и автентичността, която всеки носи в себе си. Тези..

публикувано на 15.05.24 в 10:23
Дейв Роджърс

За музикалния път на бащата на Eurobeat жанра Дейв Роджърс

21 февруари 1963-та година е датата, която се оказва съдбовна за музикалната сцена. В италианския град Мантуа се ражда Джанкарло Паскуини, който след години ще се превърне в определяния от мнозина като "баща на Eurobeat жанра" Дейв Роджърс. Автор на над 2500 песни за популярни изпълнители, първите му стъпки в музикалното продуциране, той прави през..

публикувано на 14.05.24 в 14:22
Златин Цветков

Златин Цветков за импровизацията в театъра и за театъра на импровизацията

Виола Сполин е създателят на съвременната театрална импровизация. Корените на съвременната театрална импровизация се откриват още през трети век преди новата ера. Кратки комедийни постановки, които се играели след края на някоя гръцка драма. Ренесансът пък ражда комедия дел арте, завладяла цяла Европа. Пътуващи артисти в архетипни роли тръгвали на..

публикувано на 14.05.24 в 13:16