Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отзвук от гостуването на Шерил Милнс в България

2
Шерил Милнс
Снимка: Василка Балевска



През последните сезони Софийската филхармония си съперничи достойно със Софийската национална опера за короната на най-успешната и влиятелна национална музикална институция у нас, която среща българската публика с най-много и значими световни звезди. В това благородно състезание винаги печели публиката!

След Анжела Георгиу, Диана Дамрау, Томас Хемпсън, Хуан Диего Флорес в София пристигна и Шерил Милнс. Разбира се едва ли някой си е правил илюзията, че на 87 г. той ще пее, още повече, че концертът беше обявен като „Шерил Милнс и приятели“. Очаквахме шоу и то се получи. Особено голямо беше удоволствието, че имахме възможност лично да се запознаем и разговаряме с големия певец, който разказа подробно за срещите в своя живот, за ролите си и работата с младите хора. И в интервюто, и по време на концерта той не пропусна да спомене българските си колеги: „Аз пях с Николай /Гяуров/ на дебюта му в Метрополитън опера във „Фауст“. Аз бях Валентин, а той Мефистофел. За мен Николай Гяуров е гигант. Най-добрият. Пял съм и с Никола Гюзелев, с Анна Томова-Синтова, Гена Димитрова, Райна Кабаиванска, с която записахме „Тоска“. Така че познавам някои български певци“.

Всеки ценител на операта със сигурност добре познава изпълненията на Шерил Милнс, със сигурност има и негови предпочитани роли. В кариерата си той има безброй награди, сред които три „Грами“, както и високи държавни отличия от САЩ, Франция, Италия. Последният му спектакъл е на 22 март 1997 г. в ролята на Амонасро от „Аида“ на Верди в Метрополитън опера в Ню Йорк. След това заедно със съпругата си основават фондация. Шерил Милнс сподеделя: „Ние преподаваме, обучаваме, вдъхновяваме младите певци, така че да стават по-добри. И когато те вече са добри, за да може да им плащаме, ги наемаме за фестивала в Савана. Това лято ще поставим "Фауст"... Правим това вече над двайсет години. Започнахме през 2000 г. Вярвяме, че някой трябва да обучава до степен, че да бъдеш толкова добър, че да ти плащат за това, което умееш. Средностатическият зрител смята, че Господ ти е пуснал нещо в гърлото и ти си станал добър или не ти е дал талант и затова не си добър. Има известна доза истина, но е съвсем малка. Всички можем да станем много добри, ако работим. Ние не знаем какво е талантът, той е в ДНК-то, но не можеш да видиш ДНК-то, както и желанието, и страстта, и емоцията...“

В звуковия файл чуйте още от интервюто на Светлана Димитрова с оперната звезда и още впечатления от концерта. Цялото интервю очаквайте в в интернет портала за култура, изкуство и общество Kultura.bg

Софийската филхармония обяви програмата си до края на 2022 г. Ето най-важните новини, свързани с музикално-сценичните изкуства: Майсторският клас на оперната прима Райна Кабаиванска отново ще се провежда в Концертния комплекс „България“ след повече от 10 години, в които негов домакин беше Софийската национална опера. Гала концертът ще бъде на 2-и октомври в зала България под диригентството на маестро Найден Тодоров. Следващата оперна гала, която маестрото определи като Коледния концерт на филхармонията, ще бъде на 22-и декември, когато на българска сцена ще гостува голямата оперна звезда Роландо Вийясон. Запомнете тази дата! Билетите вече са в продажба. Новогодишният концерт на Филхармонията – на 29-и декември, под диригентството на Саша Гьотцел, също е със солист оперна звезда – стремително изгряващия на световната оперна сцена български мецосопран Светлина Стоянова. Директорът на Филхармонията маестро Найден Тодоров подсказа, че през пролетта на 2023 г. също предстоят гостувания на оперни звезди от такава величина.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20
Анриета Жекова с първото издание (от 1933)
Гергана Димитрова - новото, с хелиогравюрите на Салвадор Дали

В чудния свят на безбрежност и мечти на "Алиса в Страната на чудесата"

На книжния пазар у нас излезе  "Алиса в Страната на чудесата"  в превод на  Лазар Голдман  и за пръв път у нас с илюстрации на  Салвадор Дали .  Художественото оформление на българското издание е дело на Милена Вълнарова. " Три години уговаряхме, за да ни дадат правата за илюстрации на Салвадор Дали , разказа в "Нощен Хоризонт"  Гергана Димитрова..

публикувано на 30.04.24 в 11:12

30 години от основаването на женски хор "Ваня Монева"

Днес в зала "България" ще бъдат отпразнувани 30 години от основаването на женския хор "Ваня Монева". За мен беше една сбъдната мечта да направим женски фолклорен хор, посочи пред БНР маестра Монева. "На 11 юли 1994 година се събрахме с първите 11 певици. Между тях бяха големите Надка Караджова, Павлина Горчева, Бойка Присадова и Янка Танева...

публикувано на 30.04.24 в 10:46
 Национална библиотека

Изложба в Националната библиотека представя книжовното наследство на българските католици

През тази година се навършват 350 години от смъртта на трима големи българи католици от 17-ти век – Петър-Богдан Бакшев, Петър Парчевич и Филип Станиславов, които умират през една и съща година – 1674 г. По този повод в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" в София беше открита изложба, свързана с книжовното наследство на..

публикувано на 29.04.24 в 12:11

В Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците

В навечерието на един от най-обичаните пролетни празници – Цветница, в Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците в галерия Арт Център. Над 100 творби на 54 автора привличат интереса на плевенчани и гостите на града. "Пролетният салон на плевенските художници е една традиционна изложба. В нея са поканени да участват обикновено всички..

публикувано на 28.04.24 в 07:34

Китаристът Георги Димитров - Жожо с дебютен албум за Naxos

От днес, 26 април, на световния музикален пазар е Баховият албум на Георги Димитров - Жожо. Изключително щастливи и горди сме с младия български китарист, чийто талант беше разпознат и подкрепен още в ранна детска възраст. След завършването на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София и Университета за музика в Грац, сега българинът е..

публикувано на 26.04.24 в 18:35