Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Полина Калоянова: Ако не бях българка, нямаше да съм това, което съм в Америка

Д-р Полина Калоянова
Снимка: Личен архив

"Винаги съм мислила, че това, че съм в Америка, и това, което съм постигнала се дължи на това ,че съм българка. И ако не бях българка, нямаше да съм това,което съм", разказа в рубриката " Америка - илюзии и разлности " на предаването "Закуска на тревата" д-р Полина Калоянова. Тя е вече 25 години  в "страната на неограничените възможности".

Казва ,че никога нито е мечтала, нито е искала да напуска България. Родена в София, живяла в Разград, учила английска гимназия в Русе, завършвайки  медицина във Варна съвсем не си мисли,че специализацията й по ендикринология ще се случи в САЩ. Но приятели я канят и подават  документи за т.н. зелена карта и за нея.и тя печели. Случва  се точно преди последният й държавен изпит по медицина. И решава да тръгне, защото обича предизвикателствата и пътуванията.

"Ние създадохме така да се каже семейството си тук. Аз имам 3 деца. Мисля,че им дадохме един доста добър живот. Аз успях дори да специалиирам това ,което исках в България. Но в същото време винаги в мене е имало такова чувство на носталгия, понеже съм била привързана и към моите родители, моите приятели, брат ми и винаги съм имала някакви мисли, дали съм направила правилното решение. Никога не съм била на 100% сигурна, че това ,че дойдох в Америка беше най-правилното решение в моя живот.

Когато бях млада ,ентусиазирана, с повече илюзии, хвърчаща в облаците - да. Понякога си мисля,че аз съм едно дърво без корен, независимо от това, какво съм постигнала - деца, професия,финансово и т. н. аз се чувствам понякога така и затова мисля,че когато съм сега тук обръщам внимание на българското, отколкото , когато съм била в България, защото мисля,че това по някакъв начин ще ми помогне да съединя корените си с моята земя, сподели още д-р Калоянова. И допълни:

"Американските пациенти нямат респект към докторите. В България, когато един пациент отиде на лекар, той чувства някакво уважение. Докато тук, като че ли пациентите имат чувството, че лекарите са им задължени.

И са задължени да правят всичко, което поискат и нямат никакъв респект.  В смисъл - могат да се обадят в събота или в неделя не за нещо, което е спешно, а просто защото са забравили да се обадят в петък да им подновиш лекарството.

Виждала съм пациенти, които си събуват обувките и си ги слагат там, където стоят другите хора, плетат си, правят си косата…Те просто няма уважение към другите и към техния труд.

Определено има разлика между американските пациенти и пациенти от други части на света. Като например индийските пациенти - когато индиец посещава болница и лекарят влезе -  той става и го поздравява, разказа още д-р Калоянова в "Закуска на тревата".

Д-р Полина Калоянова

По думите й много лекари мислят, че в Америка е по-лесно, защото има модерни тестове, лекарства, но те не осъзнават, че много по-важно е отношението между лекар и пациент. Освен това, лекарите в Америка не са на такава почит, както лекарите в България .Трябва да се съобразяват с различни институции и много повече могат да бъдат подсъдими, поясни още българската лекарка.

За себе си казва, че е малко националист.  И че, човек отива в България с очите или просто с възгледите си за света как иска да го приеме. Ако искаш да виждаш хубавото, ти ще виждаш   хубавото,ако искаш да виждаш лошото,ти ще виждаш винаги лошото.

"Дори и мои най-добри приятели, като започнат да говорят негативно за България, аз много се ядосвам. Защото това е страната, където те са родени, получили са обучението си и повечето нямаше да са това, което са, но те не го осъзнават. И колкото и да е лошо в България, аз винаги виждам хубави неща. Разбира се има неща, които ме мъчат и мен. Пътищата са нещо, което е под всякаква критика. Когато отида в болници ми става много мъчно, защото те се рушат, но от друга страна си казвам, хората искат да не плащат нищо, но искат да имат някаква здравна система, която няма да стане просто така...Всеки се опитва да лъже, да скрие,  за да не плаща такси, данъците са малки, а искат да имат добро здравеопазване...

Много пъти съм искала да се връщам. Много пъти си задавам въпроса, какво правя точно тука,защо съм точно тука, а не в съм в България и не мога ли всичките сили,  енергия, знания, които ги давам за най-различни неща да ги давам в България.

Проблемът е в децата. Върна ли се в България ще бъда нечестна към тях. Понеже на са учили там, техните перспективи ще бъдат различни. Дори имам познати, които се опитаха, но е много трудно.

България според мен или по техни думи не прави достатъчно усилия за да приравни класовете и т.н. и е много трудно за деца, които вече са в напреднала училищна възраст да се върнат в България, поясни д-р Калоянова.
 
Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отец Генадий от град Арциз: Хората ми задават тежки въпроси, душата ми вадят!

"Имаме близки и познати, които воюват на фронта или лежат ранени в болница, имаме и загинали приятели във войната в Украйна, това е изпитание и за духовенството, и за всички останали , каза за "Хоризонт" отец Генадий от град Арциз, Украйна .  "Когато е в мирно време, проповедите на свещениците са едни, във военно време е необходима лична..

публикувано на 21.05.24 в 10:45

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00