Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За благотворителната дейност на Ники Лазаро от сдружение “Българка” в Чикаго

2
Ники Лазаро, Емилия Иванова и Ваня Анастасова - Благотворително сдружение "Българка", Чикаго по време на среща с дарители
Снимка: Личен архив

31 милиарда долара !  Стойността на  най-голямото  дарение правено до сега. Дарение  от богати за още по -богати! Уорън Бъфет инвеститор  и бизнесмен  е дарителят на  31 милиарда долара на ,( обърнете внимание ) - на фондацията на Бил и Мелинда Гейтс. Докато богатите си разменят милиарди уж в името на бедните, в  богата Америка, според последното преброяване към януари 2021 г. 37,9 милиона американци  или  11,6% от  населението на страната живее в крайна бедност. 

В България  според Института за икономически изследвания на БАН повече от 30 години след демокрацията  близо  3 милиона възрастни  сега  имат по-ниски реални доходи, отколкото по време на социализма и живеят в бедност. Много от бедните и в САЩ и в България очакват и се надяват на нечия милост. Даренията на по-заможните са често пъти спасение за бедните. И ако в САЩ това отдавна се е превърнало в практика, в България дарителството  започва да си проправя път  много по отскоро

"Идеята се роди 2019 г. ,когато много помагах на мои приятелки мексиканки и полякини за техните благотворителни дружества и реших, че можем и ние да направим нещо такова. И понеже нямах доверие на никой, реших, че и сама мога да се справя с това. И предложих на моята приятелка Емилия Иванова да направим нещо. Като начало решихме да започнем да събираме дрехи и обувки и да ги изпращаме в България. И така се роди първата ни акция. Двете с нея го организирахме. Всичко беше в нашия гараж. Изпратихме тогава си спомням около 600 кг дрехи, сега с радост мога да кажа, че тази акция я правим 2 пъти в годината и последният път изпратихме 2 тона дрехи за България, каза за "Закуска на тревата" Ники Лазаро, президентката на благотворително  сдружение “Българка”, Чикаго.

Тя е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности".

Родена в Белослав, Варненско, израснала и живяла във Варна, с диплома по изчислителна техника, преминава през Южна Африка, за да стигне до Америка . Сега Ники влага много усилия и време  да помага на хората в нужда ,които живеят в България. 

Ники, защо дойде в Америка ?

Ники Лазаро, Емилия Иванова и Ваня Анастасова  -  Благотворително сдружение"За един по спокоен живот. Аз и семейството ми. Ние дойдохме от Южна Африка, преди това живеехме в Южна Африка, спечели зелена карта и дойдохме тука. Исках да осигуря просто едно добро бъдеще за сина ми."

Успяхте ли да го направите?

"Като погледна назад така, виждам, че съм му дала всички възможности и вече отсега нататък зависи от него."

Какъв искахте той да бъде?

"Той искаше да се занимава с коли и сега продължава да се занимава с коли, въпреки че истинският му бизнес е нещо съвсем различно. Но го виждам, че когато нещо е в сърцето ти, винаги намираш време дори и от съня си да се занимаваш с него."


Какво осъзнахте след години, прекарани в България, в Южна Африка и сега в Америка?

"Първото нещо, което осъзнах, че където и да отида, ако има нещо, което трябва да направя е да променя себе си. После вече мога да променя живота на останалите хора, на семейството си, на общността си, на държавата си или на града си. Че промяната започва лично от мен и това ми се доказа, местейки се от континент на континент. Малко по труден начин."

 Да направите сдружение "Българка" в Чикаго, това благотворително сдружение, не ви ли струва прекалено много време, което никой не ви заплаща?

Ники и Емилия през 2019 година ,когато основават дружеството и подготвят първата пратка с дрехи за изпращане в България

"Много интересно. Много често ми се задава тоя въпрос. Как успяваш да работиш в работно време? Имаш внучки, имаш това име, онова...Но когато се занимаваш с нещо, което ти топли сърцето, винаги намираш време."

Кое е голямото удоволствие от това сдружение?

"Удоволствието е, когато получиш снимки на щастливи лица, на щастливи хора. А удоволствието, когато получиш едно писмо, изпълнено с такава радост и благодарствено. И те не могат да повярват, че има някой някъде в Америка се е сетил за тях да им изпрати 100 долара, да им изпрати дрехи и обувки. Много интересна ситуация имахме сега. Преди няколко месеца човек, който ни подкрепя, се свърза с нас и каза, че в училището във Вълчедръм, в Монтана децата нямали обувки, за да ходят на училище. И ние се свързахме с тях, изпратихме им пари. Хората изпратиха фактури, че са купили обувки на всички деца. След това се свързаха учителите и директорката се свърза с мен и ни поканиха да участваме през интерент в час на класния ръководител

Децата просто искат да ни видят. Те не могат да си представят, кои са тези неизвестни жени, някъде в другия край на света, които им изпращат пари и им купуват обувки.

Направихме един час на ръководителя. Тези деца ни задаваха много интересни въпроси. Беше много приятно" , сподели още за "Хоризонт" Ники Лазаро.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Антон Оруш

Преди 112 години българинът Виктор Витанов конструира автомобил

Знаете ли, че българин е построил автомобил? И това е станало преди 112 години. Създателят на популярния сайт за стара техника Антон Оруш се натъкнал на информация, публикувана в тогавашната българска и международна преса. Годината е 1912-а. Докато България, заедно със Сърбия, Гърция и Черна гора среща на бойното поле Турция, за да защити..

публикувано на 19.05.24 в 21:30
Георги и Ива в село Ханово

Как се развива земеделие без мотика?

Как поляна се превръща в зеленчукова градина, как се развива земеделие без да се ползва мотика , лопата и фреза и може ли едно младо семейство да се издържа от производството на екологично чисти зеленчуци в ямболското село Ханово? На гости на сме на Ива и Георги , тя е на 30, а той на 33, завърнали са се от Дания в началото на миналата година и са..

публикувано на 19.05.24 в 09:00
Цветанка Костадинова

Легендарна българска спринтьорка избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки

Легендарна българска спринтьорка, участничка на три олимпиади , която австралийските власти определят като една от най-успешните емигранти в страната им,  която е осигурявала треньорите по спортна подготовка за полицията и армията на Обединените арабски емирства, избра павликенското село Дъскот, за да отглежда билки и да прави оцет . Днес Цветанка..

публикувано на 19.05.24 в 08:30

Как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна рецепта в селата до Павликени?

Съвременните домакини бързо приготвяме обяд и вечеря от ресторанта или от топлата витрина на близкия супермаркет.   Жените от павликенския край обаче пазят и предават да снахите, дъщерите и внучките си старите рецепти за характерни ястия от този край.  Какво е догалач, светлия, топалак чорба и как се приготвя булгур с коприва по над 100-годишна..

публикувано на 18.05.24 в 09:30

Ренесансова приказка за алпинизма

" Петрарка си отива, ден преди да навърши 70. Намират го на работната маса с глава, отпусната върху жизнеописанието на Цезар. Началото на неговия сонет 32. не е писан за този случай, но звучи твърде подходящо за него: Така е близо сетният ми час — ще сложи край на мойта скръб горчива. Отлита..

публикувано на 17.05.24 в 15:31
Софийски университет “Св. Климент Охридски”

Проф. Петър Делев за делата на Александър Велики, за апогея и разпадането на империята

През последните дни темата Северна Македония отново влезе в новините с претенциите на тази държава. Претенции към съседите си. И ако сега на дневен ред е краденото на нашата средновековна и нова история, допреди десетилетие, когато отново управляваше ВМРО-ДПМНЕ, на мода беше търсене на преки връзки с античното царство Македония на Филип Втори и..

публикувано на 17.05.24 в 13:46
Възстановеният военен мемориал ще се завърне в района, в който бе премахнат неговият предшественик - паметникът, посветен на 1300 години България

Бавното завръщане на Военния мемориал пред НДК

Много от хората, които дадоха страшно много енергия и сърце за възстановяването на този паметник, вече не са между живите , отбеляза в интервю за БНР Борис Станимиров, председател на Съюза на възпитаниците на военните на негово величество училища. Проектът е доста близък до това, което е представлявал паметникът. Изключително важно е София..

публикувано на 17.05.24 в 11:10