Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

650 ученици прекрачиха прага на най-голямото българско училище зад граница - "Малко българско училище"

Снимката е илюстративна
Снимка: pixabay.com

650 ученици прекрачиха в първия учебен ден прага на най-голямото българско училище зад граница - "Малко българско училище" край Чикаго.

В "Малко българско училище" край Чикаго учебната година се открива за 14 - ти път. То е едно от единайсетте неделни училища в района на Ветровития град. 60 учители ще посрещнат 650 ученици. Живка Петрова е основател и директор на училището и има много години учителска практика и в България.

Изчезва ли с годините вълнението от първия учебен ден?

"То е нещо като сценична треска, такава, каквато изпитват актьорите. И при мен не е изчезнало, но то не изчезва при хората, които считат това за призвание, а не за професия. Тази година вълнението ми е още по голямо, защото за първи път ще ударя училищния звънец на 15 ти септември. Но това не е първото откриване на нашите училища. Вече открихме Малко българско училище и училище Малката България в събота, а сега откриваме другата си програма и това е петъчно обучение.

Това е ново за новата учебна година?

"Това е нова програма, която е предназначена за децата, които спортуват или това е нашето малко спортно училище. Учат се същите задължителни предмети. Просто се съобразихме с желанието на децата, които посещават българско училище, да могат да не нарушават графика на тренировките си. И тъй като спортните клубове не насрочват тренировки за петък, затова решихме, че петък е удачен ден децата да идват на училище."


Няма ли да пречи това на училището, което децата обичайно посещават през седмицата? Това са американските училища, в които те ходят. Кога ще бъдат занятията? 

"То е малко вечерно училище и започваме в 5 часа. Училището е малко по кратко, отколкото това в съботния ден."

При вас отдавна се говори за начало на двуезично обучение. Започна ли реализацията на тази идея?

"Да започна. Имаме една не голяма група, състояща се от 11 деца, която посещава от понеделник до петък. Център Малката България и тя се нарича Българска езикова академия. Така че в Езиковата академия децата изучават и двата езика. Чувстват се много комфортно. Харесва им и се надяваме в бъдеще да се разрасне и тази форма на обучение."

С колко деца започвате и на каква възраст?

"През тази учебна година започваме с около 650 деца, но продължават да се записват даже и в днешния ден имаме записани. Децата ни са на възраст от 2 години. В малките групи до 18 мога да кажа, защото имаме и дванайсетокласници."

В програмата за двуезично обучение, която стартирате сега на каква възраст са децата и какъв е техният брой? 

"Те са единайсет и са на 5 години, което означава подготвителна група според българските стандарти."

Ще има ли възможност тази програма да замести посещението на американското училище и пълноценно да даде образование на децата за в бъдеще? 

"Да, точно това е всъщност идеята. С годините с всяка година да се увеличаваме в един клас, тоест през следващата година да предложим подготвителен и първи клас."

Г-жо Петрова, обичайно в малко българско училище има много извънкласни форми на работа, които също са чудесна възможност за приобщаване на децата към български език, традиции и култура. Ще работят ли различните кръжоци, състави и групи през новата учебна година? 

"Да, разбира се. През новата учебна година предлагаме още по голяма гама от кръжоци и клубни дейности, сред които вокална група, много групи за народни танци, група по модерни танци, математика, футбол и така. Идеята е децата да остават по дълго време в училище, за да упражняват повече български език. Тези форми помагат изключително много в обучението."

Какво си пожелавате за новата учебна година? 

"За новата учебна година си пожелаваме всички да обхванем необхванати досега от никое друго българско училище деца. През тази година вече имаме няколко такива. Надяваме се броят им да расте, защото сме убедени, че не всички от децата, които живеят на територията на Щатите, имат възможност и са получили достъп до българско училище, каза за "Рано в неделя".


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Отец Генадий от град Арциз: Хората ми задават тежки въпроси, душата ми вадят!

"Имаме близки и познати, които воюват на фронта или лежат ранени в болница, имаме и загинали приятели във войната в Украйна, това е изпитание и за духовенството, и за всички останали , каза за "Хоризонт" отец Генадий от град Арциз, Украйна .  "Когато е в мирно време, проповедите на свещениците са едни, във военно време е необходима лична..

публикувано на 21.05.24 в 10:45

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00