Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. Златимир Коларов: Профилактиката на остеопорозата започва в млада възраст

"До 22 години трупаме нашата "банка" от костна маса"

Проф.Златимир Коларов

"Ние като човешки род сме генетично детерминирани в една или друга степен да развием това състояние остеопороза. Намаляването на костната плътност е неизбежно, то е част от живота, част от изминалите години, това каза в "Нощен Хоризонт" изтъкнатият наш ревматолог проф. Златимир Коларов. 

На 20 октомври отбелязахме Световният ден за борба с остеопорозата.

Масов преглед в Смолян в Деня за борба срещу остеопорозата

"С възрастта плътността на нашите кости постепенно намалява. Но когато това става екстремно, много по-бързо от нормалния ход, когато има рискови фактори от фрактури, от счупвания, когато е заплашено доброто здраве на човек, тогава вече говорим за болестно състояние. И е много тънка границата между това, което е предопределено да се случи, и това кога трябва да се намесим медикаментозно, за да запазим хода на този нормален за човешкия род процес. Това е в компетенциите на специализирания ревматолог и ендокринолог, преди години и гинеколозите работеха по тези теми. При жените остепорозата е доста по-често срещана, отколкото при мъжете. Свързано е с хормоналните фактори, със застоялия начин на живот и генетично. Рисковите фактори са менопаузата, тютюнопушенето, при мъжете - андрогенната функция, защото тестостеронът профилактира загубата на костна плътност и появата на фрактури".

При жените остепорозата може да се появи и на 50 години, при мъжете - по-късно.

"Проф. Анна-Мария Борисова, виден наш ендокринолог, често казваше, че до 22 години трупаме нашата "банка" от костна маса, която е обречена в хода на времето постепенно да намалява. Затова, колкото повече изградим в този период, толкова повече ще са нашият запас и костно богатство, така че, профилактиката на остеопорозата започва още от младите години", поясни още проф. Коларов за "Нощен Хоризонт". 

Проф.Златимир Коларов

Проф. Златимир Коларов е лекар, професор по ревматология, писател, сценарист. Автор на над 590 научни труда, ръководител на 6 защитени докторантури. Автор е на 30 художествени, драматургични, публицистични и литературно-критични книги, на 2 сценария за игрални, 8 за документални и 10 за научно-популярни филми и над 270 публикации в литературни и електронни издания. Разказите му са публикувани в литературни издания на 12 езици. Филмите му са представени на фестивали и прожекции в 14 страни. Две от книгите са преведени и издадени в Украйна и Германия. 

Отличен е с 62 национални и международни номинации и награди като лекар, преподавател, писател и сценарист. 

Член на Съюза на българските писатели, Българския П.Е.Н.-център, Съюза на учените в България, Съюза на българските филмови дейци – гилдия "Сценаристи" и Съюза на журналистите в България. Почетен председател на Българското медицинско дружество по остеопороза и остеоартроза, заместник председател на Научното дружество по ревматология, почетен член на Асоциацията за лечение и изучаване на болката, председател на Съюза на писателите лекари в България "Димитър Димов", генерален секретар на Международния съюз на писателите лекари UMEM. 

Още по темата в звуковия файл. 

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

публикувано на 22.05.24 в 10:24

Отец Генадий от град Арциз: Хората ми задават тежки въпроси, душата ми вадят!

"Имаме близки и познати, които воюват на фронта или лежат ранени в болница, имаме и загинали приятели във войната в Украйна, това е изпитание и за духовенството, и за всички останали , каза за "Хоризонт" отец Генадий от град Арциз, Украйна .  "Когато е в мирно време, проповедите на свещениците са едни, във военно време е необходима лична..

публикувано на 21.05.24 в 10:45

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53