Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Великите европейци и събирачът не тежки съдби

Пламен Асенов сглобява парчетата от живота на видни европейски светли и тъмни умове в поредица радио-портрети

| обновено на 18.12.23 в 12:42
Пламен Асенов



Да събереш 430 тежки съдби в себе си - започва да натежава. Това казва авторът на поредицата "Великите Европейци" Пламен Асенов.

Той бе гост в Автономията за слушане, за да разкаже за умелото изтъкаване и майсторското поднасяне на радио-портретите, които прави. Интервюто започва с откъс от един тях - този на Агата Кристи. 

Сред големите личности на нашия континент, попаднали в полезрението на Пламен Асенов са Чайковски, Макиавели, Чърчил, Цицерон, Мефистофел, Андрю Лойд Уебър, Киркегор, Брамс, Сервантес, Омир, Лорд Байрон, Светите братя Кирил и Методий и доста други фигури от европейската история, политика, наука, изкуство, култура и социален живот, представени в общо 540 епизода.

Освен в радио формат, поредицата излиза и в няколко тома книги.

"Това е моя идея от преди 1989 г.", казва Пламен Асенов и обяснява: "България е европейска страна. По ред причини - исторически, политически и други, е откъсната от своята естествена среда - Европа. България знае твърде малко за Европа. Това, което се опитвам да правя, е да дам достатъчно информация на България за Евпропа."

Според Асенов най-добрият начин да се получи една информация е да я прекараш през човека, през неговия портрет -  през случката с него, през неговата съдба и история. Тогава обикновено се получава запомнящ се образ.

Първият портретиран велик европеец

Пламен Асенов: "Мога да кажа кой беше първият в книгите, които всъщност последваха поредицата "Великите европейци" - Омир".

Авторът на радио-портретите споделя още, че няма любим период или историческа епоха: "Всичко ми е адски интересно. Когато започнах да се ровя в тези истории, в съдбите на тези хора - това са 430 души - побрал съм всички тях в себе си. Огромната част от тези хора са преживели какво ли не. Колкото и да са гениални постиженията им, те са ги постигнали въпреки ужасните си съдби, въпреки ужасните си характери, сексуални отношения. Огромните постижения се правят въпреки, никой не е получил наготово нещата."

Как авторът подбира героите си 

Пламен Асенов: "Месец преди да започне поредицта, преди 11 години, направих списък с около 350-380 души, за които се сетих на първо четене. После в процеса на работа към тях се прибавяха още и още хора. Оказа се после, че в поредицата не са попаднали хора, които би трябвало да са там. В един момент обаче, след всички тези години, започнах да имам усещатето, че портретите си приличат. Това е нещо, което в никакъв случай не искам да допускам."

Заради силата и индивидуалността на личностите в поредицата, те няма как да си приличат.

Защо все още няма нито един българин във "Великите европейци", коя съвременна личност заслужава да попадне в поредицата и други отговори от Пламен Асенов - чуйте цялото интервю в звуковия файл.   

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Райна Кабаиванска

Райна Кабаиванска: Стремя се да има предаване на знанията между поколенията!

"Христос Воскресе! Макар че, нямам навика да казвам това, защото съм комунистическо дете, родена съм 1934 г., израснала съм в комунистически режим и нямах понятие от религиозните празници, сподели за БНР оперната прима Райна Кабаиванска, един от най-значимите сопранови гласове през втората половина на XX век, музикална педагожка и общественичка. Тя живее..

публикувано на 07.05.24 в 11:35

С инжекция, утеха и песнопение медицинската сестра и презвитера Калина Митева слави Бога

Калина Митева работи в Спешното отделение на Врачанската болница. Тя е хирургична медицинска сестра. От 25 години е презвитера. Тогава съпругът й Димитър е бил ръкоположен за свещеник. "Или както близките ме наричат - баба попадия". От малка е впечатлена от лекарите и медицинските сестри, които са я лекували, тъй като много е боледувала...

обновено на 05.05.24 в 17:30
Мария Антонова

Мария Антонова: Блага притежаваше най-ценното качество - да имаш дълг към близки, към приятели!

"Бъдете изобретатели, откриватели в любовта! Не бъдете епигони, чиновници и бюрократи в собствените си чувства!" Това е едно от завещанията на Блага Димитрова – една от изключително талантливите български поетеси , чиито творби носят необичайна дълбочина на прозренията и вдъхновяват поколения читатели.  Родена през 1922 г., тя от ранна..

публикувано на 29.04.24 в 15:00

Младен Мисана вълнува с поезията си

Младен Мисана започва да пише в ранна детска възраст. Когато бил на 4 години, на стиховете му се е радвала баба му Райна, която го е отгледала. Тя събудила и интереса му към математиката, и към литературата. Росица Копукова и Младен Мисана са неразделим поетичен дует Публикува творбите си през 2013 -та година, дотогава те..

публикувано на 28.04.24 в 06:15

Силвия Кацарова празнува 70-годишен юбилей

Любовта на публиката е най-големият дар , каза пред БНР любимата на поколения българи певица Силвия Кацарова, която днес празнува 70-годишен юбилей . По този повод тя подготвя нов албум, който скоро ще бъде готов. Нейното желание е хората да не я приемат само като човек на изкуството, а като човек от техните редици. "Всички сме еднакви,..

публикувано на 26.04.24 в 14:54
Глория Костадинова - Петрова

Глория Костадинова - Петрова: Разказваме вдъхновяващи истории от врачанския край с щипка хумор

Глория Костадинова - Петрова  на 24 години от Враца е гост в  рубриката ни "Горещи сърца" .  От дете тя е  отдадена на книгите, литературата и творческото писане . Участва в ученически конкурси за поезия и пише първия си роман, когато е петнайсетгодишна.  Увлечението и  страстта към литературата са споделени и в семейството ѝ . Със..

публикувано на 22.04.24 в 09:22
Михаил Вешим

Михаил Вешим: Смисълът на живота е предаване на опита

Смисълът на живота е предаване на опита на едно поколение на следващото. Това каза пред БНР писателят Михаил Вешим, който представи в предаването "Хоризонт за вас" новата си книга "Стари хипари и нови разкази" . "Това са едни разкази, на които първото издание беше преди повече от 10 години, сега към тях съм добавил още един цикъл от 10-ина..

публикувано на 12.04.24 в 16:34