Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Елина Атанасова: Българското Възраждане днес може да се случи, защото имаме достатъчно герои, към които имаме дълг

Младите от Клуб „Родолюбие и отечествознание“: Думата патриотизъм се е превърнала в мръсна дума!

Владимир Чешмеджиев: Да не се първо борим за чуждите каузи, а за своите

3
Владимир Чешмеджиев и Елина Атанасова
Снимка: Пламена Бачийска

Млади българи милеят за родината и чрез своята дейност информират за историческите събития у нас и стимулират патриотичното настроение сред връстниците си

 Елина Атанасова и Владимир Чешмеджиев от Клуб „Родолюбие и отечествознание“ са гости по темата в "Нощен Хоризонт".

"Интересувам се от това как живеят българите в чужбина, за репресиите, които се упражняват върху тях, и когато преди две години се запознах с Владо, влязох в клуба.

Смятам също, че младите хора живо се интересуват от процесите и много искат да бъдат нужни на обществото. Да се чувстват от една по-голяма общност и именно такива инициативи като Клуба им дават тази възможност. Две момичета от Първа немска езикова гимназия сме членове в него, каза в "Нощен Хоризонт" Елина Атанасова.

"През 2018 г. отворихме нов клон на Клуба в друга гимназия, а в началните училища водим лекции и се срещаме с учениците всяка седмица, имахме клубове в Дупница и в Елин Пелин, но най-успешният ни беше в Западните покрайнини, в Босилеград. Там с един випуск за една година имахме много активна дейност. Там условията са доста тежки, имаше съпротива, както и тук, имали сме случаи да ни цензурират и да затварят заради донос наши клубове, без никаква причина, разказа за "Хоризонт" основателят на Клуб "Родолюбие и отечествознание" Владимир Чешмеджиев.

Според Елина на младите хора, особено извън столицата, им се предлагат твърде малко възможности за гражданско присъствие и участие, което води до тяхната апатия и отблъскване, което води до тяхното нежелание в бъдеще да работят или да учат в България. 

"Думата патриотизъм се е превърнала последните години в мръсна дума. Ние искаме да и придадем едно ново значение, защото няма нищо срамно от това да осъзнаваш своята история, да помниш историята на своята държава, на своя род и да се гордееш с тях. 

В последните месеци, заради спортните успехи на наши спортисти много хора изказват в социалните мрежи, че едва ли не не трябва да се гордеем с успехи, които не са наши лични...

Напротив, според мен и много други млади хора, които обичат своята родина, ние можем да се радваме на успехите на наши сънародници и именно това чувство за принадлежност към общност ни прави по-добри, изтъкна още Елина Атанасова за "Хоризонт". 

"От тази гледна точка патриотизмът не трябва да бъде гледан с лошо око и за съжаление в Европа, заради историческото си минало, заради историята на държави като Германия, Италия и други държави с авторитарни режими, европейците се срамуват от това да се нарекат европейци, патриоти, да кажат, че те имат християнски, европейски ценности и именно това се надяваме да променим, поне в нашата държава, заяви още Елина Атанасова.

"Много малко внимание се обръща на проблемите на българите, които живеят в съседни Балкански страни. Участвали сме в инициативи на Народното събрание, за да покажем проблемите на българите в Босилеград, в региона изобщо, но резултатът е никакъв, сподели Владимир Чешмеджиев.

„Ние, членовете на клуб „Родолюбие и отечествознание“, работим, за да разпространим обичта и отдадеността към отечеството, да изучим и предадем историята, традициите и културата му. Обявяваме верността си към нашата родина, интересите ѝ и интересите на нашите съграждани. Изявяваме своята решимост да продължим развитието на тази благотворителна младежка организация, като запазваме нейните основни принципи и се задължаваме на подпомагаме всячески българската общност.“ Това пише в Устава на Клуба.

Клуб „Родолюбие и отечествознание“ е независима младежка организация, стремяща се към разпространението на българската история, култура и традиции. Целим поддържането на патриотичния дух сред обществото и в учебните заведения в България и извън нея. Освен с академична дейност, Клубът насърчава спортните и благотворителните инициативи. Организират се и пътувания из различните краища на страната с цел прякото опознаване на родината ни.

"Историята ни показва какви грешки не трябва да повтаряме, както и какво в някакъв етап от развитието е проработило. Всяка една нация, всяка една държава се възражда именно, когато е започвала да разработва историята си. Пример за това е следосвобожденската епоха. 

Смятам, че българското Възраждане днес може да се случи, защото имаме достатъчно герои, към които можем да се обърнем и да кажем -  "Имаме дълг към тях", обобщи ученичката в 12 клас Елина Атанасова.

"Историята ни показва кои сме ние. Когато погледнем историята, виждаме, че нашите предци са свързани и така са изградили нашата нация и държава. Ние сме тук от много, много векове и имаме един дълг към бъдещите поколения - да бъдем обединени и да се подкрепяме. Да премахнем тази историческа и национална черта да величаем другите, а не себе си

Да не се борим първо за чуждите каузи, а за своите, това е най-важното, изтъкна в заключение Владимир Чешмеджиев.

Владимир Чешмеджиев и Елина Атанасова

Владимир Чешмеджиев започва гимназиалното си образование в Европейското училище в Брюксел, като по време на престоя си задълбочава своите интереси в областта на българската история и осъзнава значението на националната общност. Завършва Първа английска езикова гимназия в София. Основател и ръководител на благотворителната организация Клуб „Родолюбие и отечествознание“. Студент по право в Софийски университет „Св. Климент Охридски“ от 2019 година.

Елина Атанасова е ученичка в 12-ти клас на Първа немска езикова гимназия. Интересите ѝ са в областта на хуманитаристиката, правото и международните отношения. През 2022 печели първа награда за проект в област ,,Хуманитарни и обществени науки” на Деветата научна ученическа сесия на БАН. Присъединява се към дейността на КРО поради осъзнатия граждански дълг и отговорността към пробуждането на младото поколение.


Още по темата в звуковия файл. 


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

"Към този момент е лека джунгла." Защо изоставиха крепост над Габрово?

Габровци алармират с тревога, че останките от историческата крепост "Градище" над града – предпочитано място за разходка на местните хора и гости на града, продължават да се рушат. На мястото на някогашното укрепено селище, културна ценност от местно значение , сега избуява висока растителност, а зидовете, поддали под напора на времето, са..

публикувано на 14.05.24 в 09:45

Екопътеката край Царевец крие любопитни истории

Ще се разходим по един атрактивен маршрут с живописна природа и любопитна история. Това е екопътеката до скалните рисунки в мездренското село Царевец. Графитите в пещерите във варовиковия венец край селото са множество надписи и изображения, издълбани върху камъка между 16 и 19 век. Те са интересно историческо свидетелство, което все още не е..

публикувано на 12.05.24 в 08:40

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи

Легенда за българска принцеса обяснява появата на червените божури в Източните Родопи. Според преданията, девойката е водила съпротивата на местните хора при завладяването на планината от османските турци и от кръвта й са израснали красивите пролетни цветя. Момичето е описвано с дълга руса коса и бяла роба, което води бял кон или държи меч. И до днес..

публикувано на 12.05.24 в 05:30

Изрисуват електрически табла в Монтана

Електрическите табла в градската градина на Монтана придобиват нов вид. Върху тях вече няма да има листчета с всевъзможни оферти за работа и извършване на услуги, защото са се превърнали в картини. Нова визия им дава художничката Лилия Захаринова. "Непрекъснато се борехме с премахването на всевъзможни обяви по електрическите табла, както й да ги..

публикувано на 09.05.24 в 11:35
Клиниката по детска клинична хематология и онкология в УМБАЛ Царица Йоанна - ИСУЛ

Отваря обновеният пансион на Детската онкохематология в ИСУЛ

Предстои отново да заработи ремонтираният пансион към Детската онкохематология в болница "Царица Йоанна – ИСУЛ". Това съобщи в интервю за БНР клиничният психолог Ивайла Георгиева. "Всички сме особено щастливи, че нещата напредват и се развиват. Дом-пансионатът скоро ще отвори врати . Очакваме съвсем скоро той отново да посрещне..

публикувано на 09.05.24 в 10:31
Кристиян Куртев

15 годишният Кристиян Куртев е гост в рубриката "Америка - илюзии и реалности"

В този епизод на рубриката “Америка- илюзии и реалности” гост е 15 годишният Кристиян Куртев. Едно от онези умни и талантливи деца, които от 90-те години насам успешно изпреварват американските със знанията и възпитанието си и се превръщат не в богатство на своята родина , а в интелектуалното богатство на Америка! "Баба и дядо - те ми..

публикувано на 08.05.24 в 10:18

Воистина велики идеи, хора и случки по Великден

Но може ли Великден да бъде безверие? Утрото на Възкресение, 1880-а . Ловешката църква "Успение Богородично", в която служи поп Кръстю Никифоров, е празна. Виното, Христовата кръв, и хлябът, Христовата плът, няма на кого да бъдат раздадени. Слухът, че именно поп Кръстьо е предал Левски, отпраща миряните в друга църква. Без значение..

публикувано на 06.05.24 в 17:57