Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Културни войни“ с Владислав Апостолов:

"Възрастен човек с лоша памет" - катастрофалната седмица на Джо Байдън

| Коментар

„Възрастен човек с лоша памет, който не успя да си спомни кога е бил вицепрезидент“. Това буквално е част от официалната мотивация на специалния прокурор Робърт Хър за решението му да не повдигне наказателни обвинения срещу действащия американски президент Джо Байдън за неправомерни действия с класифицирани документи в периода след като е бил вицепрезидент в администрацията на Барак Обама. Прочетете го отново и помислете върху това. Докладът на прокурора Хър е, меко казано, катастрофален за 81-годишния държавен глава, който само за последните няколко дни публично обърка Макрон с Митеран, Меркел с Хелмут Кол и набеди горкото Мексико, че има решаваща роля в кризата в Газа, явно имайки предвид Египет. Как да не ги объркаш... 

Специалният прокурор на практика ни казва, че американският президент е умствено неспособен и негоден да бъде изправен на съд. Това не са извадки от творчеството на беларуски блогъри или китайски провокатори. Нека дадем абсолютно точния цитат на американския специален прокурор, предизвикал сеизмични реакции по целия свят преди броени часове: „По време на съдебен процес господин Байдън най-вероятно ще се представи пред журито, както се представи пред нас по време на разговора ни - като един симпатичен, добронамерен старец с лоша памет. Би им било трудно да го осъдят...“ Мдааа, това наистина се случи тази седмица. Е, този симпатичен старец с лоша памет, който очевидно не е достатъчно адекватен да се изправи на съд, се води начело на най-могъщата държава на планетата, ядрена суперсила с множество военни бази по цялото земно кълбо и активно участваща в няколко горещи военни конфликта на хиляди километри от границите си. Това са фактите, които вече дори най-обезумелите и скъсали с реалността „факт-чекъри“ не би трябвало да оспорят, нищо че обичат да пишат доклади и доноси, в които истината се представя като „заплаха за демократичния ред“.

А сега към реакциите. Този път дори в средите на най-сервилните „байдънисти“, „байдъноиди“ и други професионални демократи изригна коктейл от объркване и възмущение. Ето няколко заглавия на англоезични медии: BBC  - „Байдън „съзнателно е задържал“ секретни файлове, според разследване“, The Guardian - „Байдън описан като „старец с лоша памет“ в осъдителен доклад за класифицирани документи“, The Telegraph - „Джо Байдън забравил кога е бил вицепрезидент и кога е починал неговият син, казват адвокати“, The Independent - „Лошата памет“ на Байдън е ключов фактор в разкрития за класифицирани документи“.

Джо Байдън пред Белия дом, 9 февруари 2024 г.  Снимка: ЕПА/БГНЕС

Това са основни органи на либералния разказ и само клети жертви на лоботомия биха ги обвинили в руски или тръмпистки пристрастия. Е, все някой може да намери и нещо положително в потресаващото представяне на „лидера на свободния свят“, търсещ преизбиране, докато неговото правителство се опитва да вкара основния му опонент в затвора до края на живота му. Някой би рекъл, че Джо Байдън има уникалната и паранормална способност да разговаря с мъртвите след като за броени дни свидетелства за скорошни разговори с отдавна починалите Франсоа Митеран и Хелмут Кол. Някой да звънне на М. Найт Шаямалан - време е за продължение на неговия психологически хорър трилър и блокбастър „Шесто чувство“. Чакаме кадри от спиритуалистични сеанси по призоваване на духове в Белия дом с медиума Байдън в главната роля. Момченцето от филма каза култовата реплика - „Аз виждам мъртви хора“. Е, действащият американски президент не само ги вижда, но редовно говори с тях и явно заедно правят сериозна геополитика. „Геополитика от отвъдното“. Или пък „за отвъдното“, както прецените. 

И все пак, дори режимните медии в Америка този път се пропукаха и допуснаха поне части от страшния силует на истината да си проправи път в тяхната иначе тъй старателно курирана реалност. Телевизия ABC цитира критика на Байдън Алекс Пфайфър, който каза: „Ако си твърде сенилен, за да застанеш пред съда, означава, че си твърде сенилен да водиш нацията“.

Никога в онлайн пространството не е имало толкова много остри реакции за Байдън от неутрални и либерални източници. Той стори и непоправим грях - даде прибързана и хаотична пресконференция малко след монументалното двучасово интервю на най-гледания и влиятелен американски водещ Тъкър Карлсън с руския президент Владимир Путин от Москва. В реално време целият свят стана свидетел на драматичен контраст. Путин детайлно и дълго обясняваше за историческия контекст и разказа на Тъкър за събития от последните 1000 години, а малко по-късно от Вашингтон Байдън трудно започваше и завършваше изреченията си, докато се караше нервно на журналисти, в отчаян и обречен опит да докаже, че паметта му е ок. 

Тази изява на Байдън беше оприличена от анализатори като „пожар на сметище“. Той сам потвърди заключенията на специалния прокурор, който в доклада си на няколко пъти описва когнитивните способности на президента като „мъгляви“, „нарушени“, „слаби“ и със „значителни ограничения“. Холивудски сценарист трудно щеше да измисли това, което се случи тази седмица. Въпросът е дали след черните дни в Белия дом ще има „бай бай“ Байдън, или американският демократичен елит ще продължи своя на трагикомичен римейк на приказката „Новите дрехи на царя“, като заложи бъдещето на света на един „възрастен човек с лоша памет“?

*Коментарът изразява лична позиция на автора
По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12