Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Телефонна апликация помага в случаи на стрес, неврози и тревожност

Живеем в непрекъснат стрес. Времето все не ни стига за задачите, които трябва да изпълним на работа и вкъщи всеки ден. Като прибавим и отговорност за взетите решения, сънят ни започва да се изплъзва. Война, тревога за по-близки или по-далечни, които са на фронта или сред похитените от хамасовците в първия ден на войната, както е в Израел, мнозина са изгубили не само съня, но и апетита си. Дори има хора, които не искат да излизат от вкъщи, сякаш дома може да ги запази, ако има пряко попадение на ракета.

Психолозите, и преди войната, не достигаха, а сега и сред тях има такива които не издържаха на натоварването и напуснаха специализираните болници. Израелска фирма е изработела телефонна апликация, която с помощта на изкуствен интелект, без да поставя диагноза, се опитва да намери най-ефикасния начин за излизане от кризата.

Една от създателките на програмата е Лея Файблом.

Най-напред искам да кажа ,че нашият продукт не е панацея при силен дисконфорт, но помага при леки случаи на неврози и стрес. Можем да разделим тези, които ни търсят на няколко групи: бежаниците, които заради обстрелването на южната и северната граница сега живеят в хотели в центъра на Израел; роднини и близки на отвлечените; родители и съпруги на войниците от фронта; хора, върху които, заради ситуацията (и не само) изведнъж се е стоварила цялата отговорност за семейство, за бизнеса, съдбата и просперитета на сътрудниците им; болни, ранени, изгубили близки.

Искаме с помощта на апликация да им помогнем да преодолеят стреса от ненормалната ситуация и внезапна война, започнала с кървав погром и продължаваща почти пет месеца. Много хора по няколко пъти на ден се крият в скривалищата заради сирени и обстрелване. Някои не са издържали на това и са евакуирани, с всичките произтичащи от това последици. Всички те се нуждаят от спешна и съобразена с конкретния случай психологическа помощ. Тази седмица медиите съобщиха, че 50 от най-известните и опитни психолози и психиатри са напуснали работата си в специализираните болници, защото не издържат на нечовешкото натоварване. Нашата апликация има за цел да поеме поне най-леките случаи на стрес и безпокойство“.

Повече чуйте в звуковия файл

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00