Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Мария Симеонова: Избирателите не се впечатляват какво казват кандидатите за ЕП, а кой го казва

| Интервю
Мария Симеонова
Снимка: Таня Милушева

В кампанията за европейските избори избирателите няма да се впечатляват какво казват кандидатите за ЕП, а ще е важно кой го казва. Това сподели Мария Симеонова, директор на софийския офис на Европейски съвет за външна политика, в интервю пред БНР.

Тя коментира проучване и доклада на Иван Кръстев и Марк Ленърд за нагласите на евроскептичните партии два месеца преди изборите за Европейски парламент.

„В кампанията е много е важна ролята на лидера. Проучването показва, че избирателите не се впечатляват от това какво е казано, а кой го казва. Кандидатите сериозно трябва да се отнесат и да погледнат кризите, които разтърсиха Европа и да имат поглед към есента, когато са изборите в САЩ. Европа трябва да е независима и да има капацитета да отстоява интересите си, защото идването на Тръмп на власт в САЩ може да разтърси трансатлантическите отношения. Това, което могат да направят е, да заздравят европейските институции и изпълнението на националните интереси на страните членки по отношение на миграцията“, предупреди Симеонова. 

„Проучването е направено през януари т. г. в 12 държави, членки на ЕС. България не е част от това проучване. Ако смятаме депутати от тези 12 държави, те са ¾ от всички членове на ЕП“, обясни директорът на софийския офис на Европейския съвет за външна политика.

 Докладът с анализа показва какви са нагласите на европейците по редица проблеми. 

Основният извод е, че миграцията не е водещият проблем сред европейците. В тези 12 държави наблюдаваме, че има различни проблеми. Миграцията е водещият проблем в Германия и Австрия и голям в Нидерландия. Климатичните промени са проблемът според французи и холандци. Covid-19 - в Испания и Румъния. Войната е най-голямата криза според Полша, Швеция и Румъния. Гърция, Италия, Унгария и Португалия определят икономическите сътресения, че дефинират тяхното бъдеще“, каза Мария Симеонова. 

Тя коментира, че темата за излизане от ЕС също присъства, защото се използва от евроскептични партии в Европа. 

„Тази тема присъства в Германия – Алтернатива за Германия, в Австрия – Партията на свободата, както и в Нидерландия. Но не е толкова силно, колкото при предишната кампания за евроизборите, когато имаше Брекзит“, допълни Симеонова.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гвоздейков: Готови са критериите по процедурата за изграждане на зарядни станции за леки и товарни автомобили

Готови са критериите по процедурата за изграждането на зарядни станции за леки и товарни автомобили по ТЕН-Т мрежата (Трансевропейска транспортна мрежа). Това заяви в Бургас служебният министър на транспорта и съобщенията Георги Гвоздейков, по време на заседание на Комитета за наблюдение на Програма "Транспортна свързаност"., съобщиха от пресцентъра на..

публикувано на 14.05.24 в 21:07
Пред сградата на Държавната дума (долната камара на руския парламент), Москва, 14 май 2024 г.

Държавната дума в Русия утвърди състава на новото правителство на премиера Мишустин

След осемчасово заседание Държавната дума в Русия утвърди състава на новото правителство на премиера Михаил Мишустин. Вицепремиерите в кабинета бяха утвърдени вчера. Премиерът на Русия Михаил Мишустин запазва поста си Според приетите през 2020 г. поправки в конституцията, министрите на външните работи, на вътрешните работи, на отбраната, на..

публикувано на 14.05.24 в 20:01
Президентите на Китай и на Русия Си Дзинпин (вляво) и на Русия Владимир Путин

Преди посещението на Путин в Китай

Войната в Украйна и сътрудничеството в областта на енергетиката и икономиката ще са в дневния ред на срещата между президентите на Русия и Китай тази седмица, съобщават руските информационни агенции. Пекин съобщи за предстоящо посещение на Путин Владимир Путин заминава за Китай за втори път в рамките на последните шест месеца. Срещата му със Си..

публикувано на 14.05.24 в 19:02
Гасене пожар след нощен  ракетен удар върху частни сгради в Харков, 10 май 2024 г.

Харков е бил подложен на няколко въздушни удара

Седем въздушни удара е понесъл днес украинският град Харков, съобщи управителят на областта Олег Синегубов. При един от тях многоетажен жилищен блок бе поразен с управляема авиационна бомба. Ранените са най-малко 20. Нанесени са значителни материални щети. Украинският президент Володимир Зеленски призова гостуващия в Киев държавен секретар на САЩ..

публикувано на 14.05.24 в 19:01

ЕС разшири санкционната рамка срещу Иран

Съветът на ЕС разшири санкционната рамка срещу Иран заради подкрепата му за руската агресия в Украйна и за въоръжени групи в Близкия изток и Червено море. Режимът в Техеран е наказан и заради подкрепата за йеменските хуси, които от ноември м. г. държат в плен двама български моряци на борда на кораба „Галакси лийдър“ в Червено море, уточниха източници от..

публикувано на 14.05.24 в 18:40
Евакуация край Вовчанск, Харковска област, 12 май 2024 г.

Улични боеве в град Вовчанск, североизточно от Харков

Руските и украинските войски водят улични боеве за граничния град Вовчанск, североизточно от Харков, твърди агенция ТАСС. Ръководителят на украинското военно разузнаване очаква в скоро време нападение и към областния център Суми. Украинският президент Володимир Зеленски помоли пристигналия в Киев държавен секретар на САЩ Антъни Блинкън..

публикувано на 14.05.24 в 18:01
Проф. Михаил Станчев

Проф. Михаил Станчев: Май и юни ще са критични за Харков, зависи от американската помощ

Следващите 2 – 3 седмици ще са критични за Харков. Според мен ще е повече време и май и юни ще бъдат критични. Може да има стабилизация, но зависи от помощта, която се очаква от САЩ и НАТО. Американците почти не помагат. Украйна загуби много време в чакане на помощ и това позволи на руснаците да се мобилизират и да направят контраофанзива, а..

публикувано на 14.05.24 в 18:00