Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Слънчевото затъмнение ще е на живо със стрийм на НАСА в Технопарка в София

Венцислав Крумов: Може да се види короната на Слънцето, важно е за науката

| Интервю
Слънчево затъмнение
Снимка: Емил Иванов

В 21:17,18 часа наше време започва слънчевото затъмнение и може да се гледа на живо в Технопарка в София. Това съобщи говорителят на събитието – "Ало, Слънце", адв. Венцислав Крумов в интервю пред БНР.

Затъмнението ще се гледа на живо чрез стрийм на НАСА, а презентация на природния феномен ще направят доц. Козарев и проф. Гергова.

Последното слънчево затъмнение у нас се наблюдава през 1999 г. Освен туристическа атракция природното събитие е важно за науката, сподели адв. Венцислав Крумов.

"Затъмнението - пълната фаза, започва от Тихия океан, минава през северните части на Мексико, сянката на Луната на земята образно казано, влиза в САЩ през Тексас и продължава до североизточното крайбрежие на САЩ и Канада.  Това ще се случи в 21:17,18 часа, наше време – 4-минутен прозорец. Интересно е с това, защото не е просто туризъм, случва се много рядко, на всяко определено място затъмнение се измерва със столетия", обясни Венцислав Крумов.

И допълни:

"Интересно е това, че от Земята можем да наблюдаваме короната на слънцето. Ние от Слънцето ежедневно наблюдаваме изригвания, протоберанси и т. нат., но короната, бидейки по-слаба от излъчването на звездата, може да се види само по време на затъмнение, когато Луната закрие слънчевия диск. Короната е значително по-гореща с по-висока температура отколкото самата повърхност на звездата – слънцето е  с температура около 5500 градуса по Келвин, а короната е милиони градуси и това милиони километри над повърхността на Слънцето, температурата да е по-висока, още нямаме обяснение на механизма, по който това се случва. И ето затъмнението е възможност за това."

Крумов обясни, че има специални космически апарати, които изследват Слънцето, но е интересно съвпадението между видимия размер на слънчевия диск и Луната.

"Че толкова точно съвпадат, ни дава много, много по-прецизно възможността да изследваме короната. И затова наши учени пътуват за северна Америка, да заснемат затъмнението, за да имаме обяснение", коментира той.

Ако има облаци няма да може да се види, но както каза Крумов "все някъде ще е ясно времето".

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Около 50 клиники в страната - подготвени за съвременно лечение на инсулт. Медицинската помощ се бави

Около 50 000 българи годишно биват покосени от инсулт. Това е близо 7 пъти над нормите за допустимост , възприети в световен мащаб, коментира пред БНР д-р Георги Георгиев, заместник-председател на Асоциацията за инсулт и афазия. Той оприличава ситуацията с инсултите у нас с черна кутия - система, в която виждаме какво се подава на входа,..

публикувано на 14.05.24 в 10:59
Богомил Николов

Богомил Николов: Държавата се е отдръпнала, оставени сме сами срещу мобилните оператори

Изначално начинът на сключване на договори с мобилните оператори е порочен , заяви пред БНР Богомил Николов от Асоциация "Активни потребители".  По думите му в повечето случаи хората не знаят какво подписват : "Това, което служителят е отбелязал в неговия монитор, остава невидимо за вас. Преди да се разделите, в някои случаи, ако имате..

публикувано на 14.05.24 в 10:39
акад. дмн д-р Григор Горчев

Акад. д-р Григор Горчев: Изкуственият интелект не може да замести липсващите кадри в медицината

Изкуственият интелект не може да замести липсващите кадри в медицината, а може само да помага .   Това коментира пред БНР акад. д-р Григор Горчев, почетен ректор на Медицинския университет в Плевен, преди представянето на новия брой "Здравен барометър", посветен на здравеопазването и изкуствения интелект.  " Изкуственият интелект навлиза в..

публикувано на 14.05.24 в 09:18
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре е да се гледат числата, но има и морално-етичен момент

Бюджетът на ДОО се приема с прогнозни данни, а вече са ясни реалните числа от НСИ и затова процентът за индексация на пенсиите е 10, а не 11 . Това каза пред БНР Христина Христова, бивш социален министър.  От 1-ви юли пенсиите, отпуснати до края на миналата година, се повишават с 11% Повишението на пенсиите от 1 юли може да бъде с..

публикувано на 13.05.24 в 16:32

Одитори ще проверяват новата организация на движението в София

От Института за пътна безопасност обявиха, че са възложили на екип от одитори по пътна безопасност, проектанти и пътни инженери да проверят за нередности организацията на движение по три столични булеварда - бул. "Патриарх Евтимий, бул. "Витоша и бул. "Фритьоф Нансен".  Целта е да се прекратят спекулациите за незаконност на промените.  Продължават..

публикувано на 13.05.24 в 13:20

Национална подписка настоява за доклада за състоянието на мониторинговата система за въздуха

Какъв въздух дишаме – въпросът може да е риторичен за гражданите, но няма официален отговор от държавата. Екологични организации от страната започнаха от Велико Търново национална подписка, с която искат Министерството на околната среда и водите и Изпълнителната агенция по околната среда да публикуват доклада за състоянието на националната ни..

публикувано на 13.05.24 в 06:44

Българското дерматологично дружество дава старт на кампанията "Евромеланома 2024"

Българско дерматологично дружество, в партньорство с Европейската асоциация по дермато-онкология и с подкрепата на EAU THERMALE AVENE, дава старт на тазгодишната кампания "Евромеланома 2024". През последните 18 години "Евромеланома" успешно постига целта си да се повиши информираността на обществото по въпросите на злокачествените..

публикувано на 12.05.24 в 08:50