Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цветелина Пенкова: Усилията трябва да се насочат към ясни послания и диалог с младите хора преди изборите

Ще потънат ли европейските теми на нашите избори 2 в 1? Рискове и предизвикателства преди вота

Стоил Цицелков: Случващото се в страната в последните дни вероятно ще отблъсне много от гласоподавателите

| Интервю
Снимка: Савина Спасова


"Трябва да се положат малко повече усилия за връщането на доверието не само в изборния процес. Има загуба на доверие към институциите като цяло".

Това коментира пред БНР евродепутатът Цветелина Пенкова и отбеляза поредицата скандали в последните дни и месеци. 

Тя призова младите хора да гласуват на предстоящите избори. Според нея усилията трябва да се насочат към ясни послания и разговор с младите хора, за да могат те да разберат защо да участват в изборния процес.


В ЕС бяха приети 14 принципи, които да гарантират етична, цивилизована предизборна кампания във всички страни от ЕС. Според Стоил Цицелков, член на Обществения съвет към ЦИК и наблюдател за ЕК на изборите в България, това е възможно и у нас. 

Независимо от нашите политически, социални и други интереси, принципите са общи и те гарантират не само по-честни избори, но и доверие, подчерта той и добави:

"Проблемът е в доверието - че нямаме доверие. Ние не вярваме, че изборите са честни". 

По думите му не се използва потенциалът, който предлагат технологиите не само комуникационно, но и като социални мрежи:

"ЦИК и СЕМ упорито се правят, че те не са медия, че те не влияят на нашия избор, че там не можем да се информираме в деня на изборите и отказват да ги регулират - много удобно. Това са перманентни структури. Според мен поне в периода между изборите би трябвало да има стратегия как да живеем заедно с тези медии, които са силен фактор". 

В предаването "Неделя 150" Цицелков подчерта и огромната роля на изкуствения интелект както в кампании, така и в обработка на резултати и логистиката. Ние напълно отказваме да използваме това, както и да развием капацитет, изтъкна той. Според него има елементарни неща, които могат да се направят и да доведат до по-качествени избори.

По думите му компроматните войни не е основното за нас като граждани и това е нещото, което отвращава. Той смята, че политическата класа иска изборите да не са съвсем честни:

"Това, което се случва в момента - говоренето против технологиите и това, че един политически лидер излиза и казва "тези машини ми откраднаха изборите", после обаче няма доказателства, но няма и последствия - това води до едно крайно рушене на доверието".

Той изказа мнението си, че случващото се в страната в последните дни вероятно ще отблъсне много от гласоподавателите

Стоил Цицелков отбеляза и друга тенденция - че ние постоянно наемаме нови и нови хора в администрацията, когато трендът в света е персоналът да намалява и да се увеличава използването на технологии. Ние нямаме по-голяма група в държавата от администрацията, категоричен бе той.

Пенкова също потвърди, че два начина на гласуване на място е нещо, което не съществува никъде. Самият машинен вот не е приета практика никъде в рамките на ЕС, добави тя. Според нея трябва да се вземе едно решение и то да се следва, като технологиите в този им вид са се оказали, по думите ѝ, неприложими.



Според евродепутата Цветелина Пенкова представянето на отчет и прозрачност на работата са изключително важни. Затова тя е представила своя отчет пред БСП за 5-годишната си работа. Той е публичен и може да се намери и в социалните мрежи.   

"Редно е да се изправим пред българските граждани и хората, които са ни изпратили там, и да кажем какво сме свършили", категорична бе тя.

Евродепутатът отчете 3 основни теми, по които са постигнати успехи за България - ядрената енергетиката и признаването ѝ за зелена и устойчива, инициирането на първото европейско законодателство за стартъпи и реиндустриализацията на Европа - връщане на производствата и промишленостите. По думите ѝ тези неща имат пряко отношение към България и гражданите. Според нея тези неща дават възможност за икономически ръст, повишаване на доходите, адекватна социална подкрепа, нови работни места, връщане на младите хора в България. Тези теми не са далечни, категорична бе Пенкова. И добави:

"Популистката реторика се наблюдава не само в България. Това е огромен проблем, който ще бъде основната битка в рамките на европейските избори - да се обясни, че популизмът не е решението занапред. Не може да се използват страховете на хората с политически цели". 

Цветелина Пенкова подчерта, че на вчерашното събрание на Националния съвет на БСП е приета платформа за европейските избори. Предлагаме 10 национални приоритета, които трябва да се защитават от членовете на Европейския парламент, отбеляза тя. 

Нито една от държавите-членки не е безгрешна, категоричен е евродепутатът и посочи проблема на България по отношение на корупционния риск и неработещата съдебна система - липсата на мерки:

"Такива скандали има навсякъде. Проблемът при нас е, че никога не се стига до съдебни решения и до мерки. Това искат да видят от нас - че има работещи институции. Притеснява ме липсата на решения". 


Снимки: Савина Спасова

Цялото интервю на Диана Янкулова с Цветелина Пенкова и Стоил Цицелков в предаването "Неделя 150" чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Анастасия Крушева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Корал

Скандалът с Кирил Петков за "Корал" се разраства, замесиха Никола Минчев и Пашата

Журналистическо разследване на сайта "Биволъ" твърди, че Кирил Петков е влязъл във властта като министър на икономиката в служебно правителство в нарушение на закона.   Според изнесените данни подписите под документ, уверяващ, че той вече не е член на ръководството на неправителствената организация "Да запазим Корал", са фалшифицирани от адвокат..

публикувано на 29.04.24 в 12:46
Александър Симов

Ал. Симов: Експертно управление - за да може политическата система да продължи напред

" Може би се налага да минем през експертно, надпартийно управление, което да реши конкретни икономически задачи. Това е единственият начин политическата система да продължи напред . Иначе сме обречени на Делян Пеевски, сглобки, ГЕРБ, Бойко Борисов и градска десница до откат. В България вече няма лесни решения ". Това коментира пред БНР..

публикувано на 27.04.24 в 14:45
Снимката е илюстративна

Фермер: Няма недостиг на мляко в България, целта е внос на евтино сухо мляко от Украйна

От правителството и депутатите зависи докога ще продължава този нерегламентиран внос на сухо мляко най-вече от страни, които не са членки на ЕС . Това заяви пред БНР Димитър Шопов, председател на Асоциацията за развъждане на черношарена порода в България. Асоциацията обединява фермери, които произвеждат над 60% от млякото в страната...

публикувано на 26.04.24 в 09:55

Проблеми с вноса на работна ръка за туризма, сигнали за искани подкупи в консулства

"Парите за заплати в туризма се увеличиха в пъти. Добре платени са и най-неграмотните ни служители. Но кадри в България няма ".  Това заяви пред БНР Веселин Налбантов - зам.-председател на Българската хотелиерска и ресторантьорска асоциация. В тази връзка той отбеляза и проблема с демографския срив в страната . Според него освен това..

публикувано на 25.04.24 в 11:16

Разхищаваме 68 кг храна годишно на човек от населението

Разхищението на храни е риск както за продоволствената сигурност, така и за околната среда. Според Организацията на ООН за прехрана и земеделие близо 1/3 от храните, произведени по света, се губят или разхищават . В ЕС всяка година става дума за почти 59 милиона тона храни, а това се равнява на 131 кг отпадъци на човек годишно. Доклад на..

публикувано на 25.04.24 в 09:08
Български производители изливат млякото си в знак на протест срещу политиките в сектора

Украински млекопреработватели искат по-голям внос у нас. Българските: Не достига суровото мляко, трябва сухо

Украински млекопреработватели и производители на суровини искат да увеличат вноса си у нас . Това стана ясно от срещата във Велико Търново между Украинската асоциация на млекопреработвателите с Българската асоциация на млекопреработвателите. Българските им колеги казват, че има сериозен недостиг на суровини у нас, защото животновъдите са намалили..

публикувано на 24.04.24 в 07:40
Доц. Ангел Кунчев

Доц. Кунчев пред БНР: Все още не е обявена епидемия от коклюш. Очаква се заповед до края на седмицата

Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев потвърди пред БНР, че все още не е обявена епидемия от коклюш.  Очаква се да бъде издадена заповед на здравния министър до края на тази седмица. Но днес през цялото време доц. Кунчев говореше за епидемия, посочи здравният репортер на Националното радио Елена Бейкова. Е-обучение..

публикувано на 23.04.24 в 17:32