Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дамян Дамянов: Многообразието от думи е богатство на езика ни, да го предаваме през поколенията

В "Под езика" авторът придава образ на думите

| Интервю
Снимка: bulgarian-illustration.com

Поколенията се сменят с голям интензитет и ситуацията с езика ни бих оприличил на Вавилонска кула, говори се на български, но по различен начин, на различни нива и участниците трудно се разбират. 

Това сподели в интервю пред БНР Дамян Дамянов за новата си книга „Под езика“.

Във втората си част на проекта – „Под езика“, стари, архаични думи ги превръща в идеограми и придава образ на думите.

„Скрити са много пластове, някои културни, дори археологически, някои вулканични пластове за целия арсенал от думи и начина, по които работим с тях. Аз превръщам тези думи в идеограми, които илюстрират думите“, разказа илюстраторът.

Проектът му започна на шега през 2016 г. във фейсбук.

„Реших по свой начин да празнувам 24 май. Всеки ден публикувах по една идеограма, която илюстрираше дума. И така от А до Я, която започва със съответната дума. И така 30 дни. Това беше показано на изложби в България, Брюксел и Люксембург. През 2018 г. се появи първата книга 60 идеограми. И от типографски проектът се превърна в социален, защото помолих 60 души да дадат дефиниция за тези думи и те надградиха проекта, и го направиха значим“, коментира авторът на „Под езика“.

Във втората си книга той добавя 30 архаични, позабравени думи.

„Открих ги с доста ровене по речници, интернет, разкази на Йовков. Тези думи изразяват богатството на езика, голяма част са с турски корен. Свикнали сме да бъдат употребявани от възрастни хора. Нашият език е жив организъм, развива се и се обогатява с навлизането на нови думи. Нямам нищо против това, богатство е разнообразието“, споделя Дамян Дамянов.

Категоричен е, че „с тези думи виждаме картината от миналото и как са изглеждали нашите предци“.

„Това е инструмент на паметта. С „Под езика“ се опитах да предам образ на тези думи, да се превърнат в картина“, казва авторът.

Той определя като голям проблем, че учениците не знаят значението и не е сигурен дали по-големият проблем не е англизирането на речта – „А не е добре това и е притеснително“.

„Богатството ни е неоценимо и трябва да говорим за този език и чистотата му изобщо. Тези знания и поглед трябва да бъдат предавани през поколенията“, надява се Дамян Дамянов.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Протест пред НС: Не убивайте сектора с гъбите!

Пред Народното събрание се провежда протест срещу "унищожаването" на сектора на събирачите на гъби. Браншовите организации призовават: "Не убивайте сектора с гъбите!". Те се обявяват срещу готвените промени в закона за данъците върху доходите на физическите лица. С промените се предвижда отпадането на т.нар. "алтернативен данък", който..

публикувано на 30.04.24 в 10:05
Протест срещу изграждането на велоалея

Ремонтът на столичния бул. „Патриарх Евтимий“ прерасна в политически спор

Сагата с ремонта на столичния бул. Патриарх Евтимий“ и промяната на движението с нови велоалеи, паркирането, включително и по „Фритьоф Нансен“ продължава месец, а прогнозите са , че ще е още дълго.  Все още разбра, дали това е реализиране на стар проект от миналия мандат, дали е нов или е просто ремонт на асфалтовата настилка или проект за..

публикувано на 30.04.24 в 10:03

132 милиона спасени деца заради развитието на световното здравеопазване

Благодарение на напредъка в световното здравеопазване най-малко 132 милиона деца са били спасени от 1990 година досега. Това сочат данни на организацията "Нашият свят в данни". Световното ниво на детската смъртност през 1990-та година е била 9,3 процента. Това означава, че над 12 милиона деца на възраст под 5 години са умирали годишно по..

публикувано на 30.04.24 в 09:50

Гърция се готви за първомайска транспортна стачка

От днес връщат свалените номера на коли в Гърция. Това е валидно и за колите с чужда регистрация. От тази нощ спира морския и общественият транспорт във връзка с 24-часова стачка за 1-ви май. Опашки от туристи и автомобили има по всички гръцки пристанища. Пуснаха днес допълнителни фериботи, но местата не достигат, съобщават..

публикувано на 30.04.24 в 09:39

Паднаха цените на петрола в азиатската търговия

Цените на петрола се понижиха в днешната азиатска търговия, след като преговорите между Израел и "Хамас" в Кайро дадоха надежда, че може да се стигне до примирие и да се избегне по-мащабен конфликт в Близкия изток, предаде Ройтерс. Пазарите обаче остават под натиск преди започващото днес заседание на Управлението за федерален резерв по..

публикувано на 30.04.24 в 09:36
Доц.  Жана Попова

Доц. Жана Попова: Забраната за хазарта ще бъде "агнето цяло и вълкът сит"

Не е правилно частни телевизии да оправдават присъствието на хазарта в програмата си с обществен интерес. Свободата на словото е застрашена, но е застрашена от вътре в самата медия. Нова телевизия казват, че са зависими от хазартните оператори. Това коментира в интервю пред БНР доц. Жана Попова от ФЖМК на СУ "Кл. Охридски" за забраната на..

публикувано на 30.04.24 в 09:31

"Хамас" проучва предложението на Израел за 40-дневно примирие

Продължават усилията за постигане на примирие между Израел и палестинската радикална групировка "Хамас" в Ивицата Газа. Американският президент Джо Байдън е обсъдил по телефона мирните преговори с лидерите на Катар и Египет. "Хамас" проучва предложението на Израел за 40-дневно примирие във войната в Ивицата Газа. В замяна на прекратяването..

публикувано на 30.04.24 в 09:05