Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Шопенова вечер от поредицата "Изкуството продължава да живее"

Пианистката Донка Ангъчева покани уважавани интерпретатори в Музикферайн - Виена

| Репортаж
6
Донка Ангъчева и президентът на Шопеновото общество проф. д-р Теодор Каницер
Снимка: Sebastian Kocon

На 13 април публиката в Стъклената зала на Музикферайн имаше удоволствието да присъства на забележителна, емоционална  галавечер с изкуството на гениалния композитор Фредерик Шопен. Концертът беше организиран от изявената българска пианистка Донка Ангъчева като поредна блестяща инициатива в рамките на създадения от нея в Австрия проект „Изкуството продължава да живее“ („Die Kunst lebt weiter“). Сред спонсорите на събитието бяха фирма „Бьозендорфер“ и Amadeus International School.

Галата се проведе в партнъорство с Международното Шопеново общество - Виена. От февруари 2024 г. Донка Ангъчева е член на управителния съвет на това реномирано международно дружество. Нейна е идеята за съвместната проява, както и благородната кауза всички приходи от концерта в Музикферайн да бъдат дарени на Международното Шопеново общество - Виена във връзка с бъдещи проекти, подкрепящи млади артисти.

Международното Шопеново общество във Виена е престижна институция с традиции. Основано е през 1952 г. В него членуват и подкрепят начинанията му изявени личности от музикалния, научния и обществения живот. От 1974 г., вече в продължение на 50 години, негов президент е легендарна личност - проф. д-р Теодор Каницер. В момента той е на 98 години, но продължава активно да ръководи дейността на дружеството и лично приветства изпълнителите и публиката от сцената в Музикферайн. Сред най-важните събития, организирани от дружеството, е авторитетния Шопенов фестивал, който се провежда ежегодно в Kartause Gaming, област Долна Австрия. През настоящата 2024 г. този музикален форум отбелязва 40-годишен юбилей, а във фестивалната програма през август е включена изява на Донка Ангъчева.

През годините на своето съществуване Международното Шопеново общество във Виена се ангажира както с изяви на изпълнители с успешна международна кариера, така и с подкрепа на млади таланти в началото на своя артистичен път. Именно в този контекст беше издържана концепцията и подбора на участниците в галавечерта, посветена на Шопен по инициатива на „Изкуството продължава да живее“.  

Публиката в Музикферайн съпреживя проникновената интерпретация на изявени известни артисти: пианистката Донка Ангъчева, виолончелистката Теодора Митева, оперната певица камерзенгерин Илдико Раймонди и трима водещи, ярки клавирни изпълнители на световните сцени: Людмил Ангелов, Кристофър Хинтерхубер и Януш Олейничак. Редом с тях своята вълнуваща дебютна изява на престижния концертен подиум имаха и младите талантливи студенти Самуел Орнулад (пиано) и Ана Мария Хуска (сопран). В програмата, съставена изцяло от творби на Шопен, прозвуча разнообразие от популярни концертни пиеси: Интродукция и брилянтен полонез за виолончело и пиано в До мажор, оп. 3, четири песни от вокални цикли на композитора, както и един прелюд, две полонези, три ноктюрни, етюд и четири мазурки за пиано.

Една изискана музикална вечер, покоряваща с емоционална изтънченост и стил. Възторжената публика в Музикферайн аплодира изпълнителите, сред които и големият български пианист Людмил Ангелов, световнопризнат за един от най-изтъкнатите съвременни виртуозни интерпретатори на творчеството на Фредерик Шопен. За своята изява той беше подбрал Ноктюрно в до-диез минор, op. 27/1 и Полонез в Ла-бемол мажор, op. 53.

В ефира на предаването „Алегро виваче“ по „Хоризонт“ Людмил Ангелов сподели своето усещане за феноменалното въздействие и магическата атмосфера, която възниква между изпълнител и публика, когато звучи музиката на Шопен, както и за поканата да участва в галавечерта.

Донка Ангъчева разказа за емоцията и вдъхновението да организира този концерт в Музикферайн съвместно с Международното Шопеново общество във Виена.

Чуйте в звуковия файл.

   

По публикацията работи: Ирена Иванова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Кръстопът – цената на избора

Деян Костов и Милена Ташкова вярват: Пътят към Господ е път към себе си и към другите

Пътят към Господ е път към себе си и към другите. В това са убедени  Деян Костов и Милена Ташкова. Те помогат на желаещите се да го извървят, оповавайки се на вярата и на творчеството. На  14 юни ще открият изложбата "Кръстопът – цената на избора“ в Националната базилика "Светото сърце" в Брюксел, Белгия.  Милена Ташкова и Деян Костов за цената..

публикувано на 01.05.24 в 19:02
Каталин Старейшинска

Каталин Старейшинска: Аз съм Антигона

"Последните години доста бързо преминавам от една роля в друга, това често ме пристеснява ...Справям ли се? Незнам, каза за БНР Каталин Старейшинска . Тя е млада и се е посветила на театъра. Изпълнява ролите си с дълбоко потапяне в образа . Взискателна е и е всеотдайна. Тя е актрисата от Малък градски театър "Зад канала" Каталин..

публикувано на 01.05.24 в 13:01
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20
Анриета Жекова с първото издание (от 1933)
Гергана Димитрова - новото, с хелиогравюрите на Салвадор Дали

В чудния свят на безбрежност и мечти на "Алиса в Страната на чудесата"

На книжния пазар у нас излезе  "Алиса в Страната на чудесата"  в превод на  Лазар Голдман  и за пръв път у нас с илюстрации на  Салвадор Дали .  Художественото оформление на българското издание е дело на Милена Вълнарова. " Три години уговаряхме, за да ни дадат правата за илюстрации на Салвадор Дали , разказа в "Нощен Хоризонт"  Гергана Димитрова..

публикувано на 30.04.24 в 11:12

30 години от основаването на женски хор "Ваня Монева"

Днес в зала "България" ще бъдат отпразнувани 30 години от основаването на женския хор "Ваня Монева". За мен беше една сбъдната мечта да направим женски фолклорен хор, посочи пред БНР маестра Монева. "На 11 юли 1994 година се събрахме с първите 11 певици. Между тях бяха големите Надка Караджова, Павлина Горчева, Бойка Присадова и Янка Танева...

публикувано на 30.04.24 в 10:46
 Национална библиотека

Изложба в Националната библиотека представя книжовното наследство на българските католици

През тази година се навършват 350 години от смъртта на трима големи българи католици от 17-ти век – Петър-Богдан Бакшев, Петър Парчевич и Филип Станиславов, които умират през една и съща година – 1674 г. По този повод в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" в София беше открита изложба, свързана с книжовното наследство на..

публикувано на 29.04.24 в 12:11