Vasill Petrov dhe Symphony Way në një varg koncertesh verore

“Marramendës si një fishekzjarr pas heshtjes”- kështu e quan programin e tij të ri këngëtari i xhazit Vasill Petrov. Ai do ta prezantojë në turneun kombëtar, i cili fillon me koncert në qytetin Plovdiv më 21 korrik. Pasojnë takime me publikun në..

botuar më 20-07-19 6.10.PD
Hayes & Y

Laureatët nga konkursi i Radios Kombëtare Bullgare “Pranvera 2020” − Grupi “Hayes&Y”

Edicioni i 51 i Konkursit të Radios Kombëtare Bullgare “Pranvera 2020” - për këngë pop dhe rok bullgare, u dha mundësi muzikantëve të shumtë bullgarë që punojnë si në vend ashtu edhe jashtë shtetit të marrin pjesë në konkurrim. Mes të dalluarve..

botuar më 20-07-17 1.35.MD

Në Sofje po vazhdojnë A to Jazz Concerts

Një nga ngjarjet më të mëdha kulturore tek ne , A to Jazz ia dedikon  lavdinë e vet seleksionimit të shkëlqyer  të muzikantëve dhe zgjedhjes së skenës, të vendosur në parkun qendror të kryeqytetit. Festivali i cili gjatë vitit 2019 mblodhi 35..

botuar më 20-07-11 4.20.PD

Casual Threesome - yjet e radio konkursit për muzikë të re pop dhe rok bullgare

Radio konkursi “Pranvera 2020” u afirmua si një nga me të autoritetshmet në Bullgari. Qëllimi i tij gjithmonë ka qenë të stimulojë krijimin e këngëve të reja pop dhe rok bullgare. Sipas rregullores një juri prej muzikantëve profesionalë dhe gazetarësh..

botuar më 20-07-07 11.50.PD

Dimitër Gorçakov dhe e tija „Muzika nën pemën”

Pianisti i ri është ish-student në Akademinë Muzikore Kombëtare. Që nga vitet në akademi ai merr pjesë në projekte të lidhura me muzikën elektronike dhe me eksperimente të ndryshme. Dashuria e tij e madhe është muzika xhaz dhe improvizimet, mirëpo..

botuar më 20-07-05 6.05.PD

"Xhazanica" me një premierë në internet dhe në përgatitje të një albumi të ri

Më 1 korrik ishte premiera në internet e albumit të ri JAZZANITZA – Live at ARCUB, Bucharest. “ Xhazanica ” quhet dhe grupi i krijuar nga Borisllav Petrovi (ekzekutues në bateri dhe kompozitor) dhe albumi debutues, i cili doli gjatë vitit 2016...

botuar më 20-07-02 10.11.PD

E mërkura – dita për muzikë në Kopshtin e Borisit në Sofje

“Ishulli i Muzikës” është një nga aktivitetet më kolorite verore, interesante si për profesionistët, ashtu dhe për adhuruesit e muzikës. Edicioni i 11 i festivalit fillon më 1 korrik dhe do të vazhdojë deri në fund të gushtit. “Jam e lumtur se arritëm të..

botuar më 20-06-30 9.58.PD

Margarita Hranova: Jam e sinqertë dhe prandaj njerëzit më pëlqejnë

“Vetëm me dashurinë” është kënga, me të cilën legjenda e muzikës bullgare pop Margarita Hranova fitoi çmimin e dëgjuesve në edicionin e 51 të konkursit të Radios Kombëtare Bullgare /BNR/ për muzikë të re bullgare pop dhe rok “Pranvera 2020”. Margarita..

botuar më 20-06-28 5.10.PD
arkiv personal

“Jam i lumtur në Bullgari me muzikën dhe miqtë e mi” – ju prezantojmë Arnau Garrofé Farràs

Para disa vitesh në skenën e xhazit bullgar u duk një saksofonist i jashtëzakonshëm. Spanjolli i ri menjëherë e fitoi publikun me talentin e vet “për të hyrë” shpejt në projekte të ndryshme pa e humbur praninë e vet origjinale. Sot ai..

botuar më 20-06-22 9.27.PD

"Koha për folklor" shënon fillimin e verës në Sofje

Më 22 qershor në Ditën e folklorit bullgar, në skenën e hapur mbas Pallatit Kombëtar të Kulturës në një vend do të mblidhen interpretues të shquar dhe ansamble të famshme popullore. Ideja për këtë ngjarje folklorike vjen nga ansambli “Çinari”..

botuar më 20-06-21 8.50.PD