Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministria e Punëve të Jashtme: Zone ushtarake turke pranë kufirit me Bullgarinë nuk prek marrëveshjet dypalëshe

Foto: MPJ

Ministria e Punëve të Jashtme njoftoi për Televizionin Kombëtar Bullgar se nuk disponojnë informacion zyrtar nga pala turke për krijimin e një zone ushtarake nga shkalla e dytë në afërsi me kufirin bullgar. Nga Ministria komentuan se ky është vendim sovran i Turqisë dhe nuk prek marrëveshjet dypalëshe me Bullgarinë.

Më shumë nga rubrika

Bojko Borisov

Kryeministri Bojko Borisov thirr aktivin politik të GERB-it

Ditën e 28-të të protestave antiqeveritare në vend kryeministri dhe lider i partisë GERB Bojko Borisov thirr në Sofje aktivin politik të partisë. Në forumin më 5 gusht do të asistojnë guvernatorët e rretheve, kryetarët e bashkive, deputetët,..

botuar më 20-08-04 4.58.MD
Emill Dimitrov

Eksportojmë pesticide për asgjësim jashtë shtetit

Fillon likuidimi i depove për pesticide që janë në gjendje kritike në territorin e mbarë Bullgarisë, shpalli ministri i ambientit rrethues dhe i ujërave Emill Dimitrov. Një pjesë prej këtyre depove janë në afërsi të burimeve ujore, nuk mbrohen dhe..

botuar më 20-08-04 4.36.MD

U rit numri i të papunëve në vend

Pas uljes së përkohshme tashmë javën e dytë me radhë të papunët e porsaregjistruar në Bullgari janë më shumë se sa të punësuarit me ndërmjetësinë e zyrave të punësimit. Këtë e tregojnë të dhënat e Institutit Kombëtar Statistikor dhe Agjencisë së..

botuar më 20-08-04 3.33.MD