Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Ministria e Punëve të Jashtme: Zone ushtarake turke pranë kufirit me Bullgarinë nuk prek marrëveshjet dypalëshe

Foto: MPJ

Ministria e Punëve të Jashtme njoftoi për Televizionin Kombëtar Bullgar se nuk disponojnë informacion zyrtar nga pala turke për krijimin e një zone ushtarake nga shkalla e dytë në afërsi me kufirin bullgar. Nga Ministria komentuan se ky është vendim sovran i Turqisë dhe nuk prek marrëveshjet dypalëshe me Bullgarinë.

Më shumë nga rubrika

Kampi i çadrave në Varna

Dita e 27 e protestave po vazhdon me bllokim të trafikut

Ditën e 27 të protestave antiqeveritare në Sofje mbeten të bllokuara nga kampet e çadrave tri udhëkryqe kryesore në qendër të kryeqytetit. Në kryeqytetin tonë detar Varna një kamp çadrash para Bashkisë bllokoi udhëkryqin kryesor dhe ndryshoi..

botuar më 20-08-04 10.16.PD

Gjatë 24 orëve të fundit të shëruarit nga Covid-19 janë më shumë nga të infektuarit

204 janë rastet e reja të koronavirusit në vend gjatë 24 orëve të fundit pas 4 137 PCR testeve të bëra, tregojnë të dhënat zyrtare të publikuara në Portalin Unik Informativ. Gjatë 24 orëve të fundit kanë vdekur 16 veta, ndërsa të shëruarit..

botuar më 20-08-04 9.05.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 149

Përhapja e Covid-19 ndër të rinjtë kërcënon më të moshuarit 4 javët e fundit përqindja e të infektuarve me Covid-19 lëvizet nga 4.5 deri në 5.5 për qind. Këtë e tha para BNR-së kryeinspektori kombëtar i shëndetësisë dhe zëvendëskryetar..

botuar më 20-08-03 7.40.MD