Radioja Kombëtare Bullgare © 2020 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Komisioni Evropian refuzoi të komentojë situatën në Bullgari

Erik Mamer
Foto: Европейска комисия

Nuk do të komentojmë zhvillimet në Bullgari, tha zëdhënësi i Komisionit Evropian Erik Mamer duke iu përgjigjur pyetjes për situatën në vend ditët e fundit. Përsa i përket qëndrimit të BE-së dhe KE-së mbi çështjen e superioritetit të ligjit në Bullgari dhe në vende të tjera aplikojmë mekanizmin e bashkëpunimit dhe kontrollimit. Me siguritë sytë tanë nuk janë “të mbyllur gjerësisht”.


Më shumë nga rubrika

Kampi i çadrave në Varna

Dita e 27 e protestave po vazhdon me bllokim të trafikut

Ditën e 27 të protestave antiqeveritare në Sofje mbeten të bllokuara nga kampet e çadrave tri udhëkryqe kryesore në qendër të kryeqytetit. Në kryeqytetin tonë detar Varna një kamp çadrash para Bashkisë bllokoi udhëkryqin kryesor dhe ndryshoi..

botuar më 20-08-04 10.16.PD

Gjatë 24 orëve të fundit të shëruarit nga Covid-19 janë më shumë nga të infektuarit

204 janë rastet e reja të koronavirusit në vend gjatë 24 orëve të fundit pas 4 137 PCR testeve të bëra, tregojnë të dhënat zyrtare të publikuara në Portalin Unik Informativ. Gjatë 24 orëve të fundit kanë vdekur 16 veta, ndërsa të shëruarit..

botuar më 20-08-04 9.05.PD

Covid-19 në Bullgari: Dita e 149

Përhapja e Covid-19 ndër të rinjtë kërcënon më të moshuarit 4 javët e fundit përqindja e të infektuarve me Covid-19 lëvizet nga 4.5 deri në 5.5 për qind. Këtë e tha para BNR-së kryeinspektori kombëtar i shëndetësisë dhe zëvendëskryetar..

botuar më 20-08-03 7.40.MD