Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Viktoria Tomova fitoi 777 pikë në renditjen botërore të tenisit

Viktoria Tomova

Tenistja e parë e Bullgarisë, Viktoria Tomova, u ngjit me 23 vende në renditjen e Shoqatës së Tenisit të Grave (WTA). Nga sot ajo zë pozitën e 75-të në renditjen botërore me 777 pikë.

Bashkatdhetarja jonë fitoi titullin e saj më të madh në katër vjet, duke u kualifikuar në finalen e garës W80 në qytetin spanjoll Zaragoza pa humbur një set dhe duke mundur 4:6 6:2 6:3 Tereza Martincova nga Republika Çeke. Në karrierën e Viktoria, ky është titulli i 17-të i parë që nga viti 2020.

Këtë javë Tomova do të luajë në turneun në qytetin portugez të Oeiras në kategorinë W100.

Dara Malinova (majtas) dhe Magdalena Vëllkova

Vajzat fituan medaljet e para në Kampionatin Evropian të Gjimnastikës Ritmike

Dara Malinova dhe Magdalena Vëllkova fituan medaljet e para për Bullgarinë në Kampionatin Evropian të Gjimnastikës Ritmike në Budapest. Malinova fitoi medaljen e argjendtë në shiritin te vajzat me 29.600 pikë. Medaljen e artë e fitoi rumunia Amalia..

botuar më 24-05-24 10.01.PD

Kupa e Botës е Hipizmit mbahet në Bullgari

Nga sot deri të dielën (26 maj) në bazën e hipizmit “Frigopan”, në fshatin Caracovo, afër Plovdivit, Bullgaria Jugore, po zhvillohet Kupa Botërore e Kërcimit të Pengesave, kualifikimi për Olimpiadën e Parisit, me një fond të përgjithshëm shpërblyes prej..