Madhësia e tekstit
Radioja Kombëtare Bullgare © 2024 Të gjitha të drejtat janë të rezervuara

Petër Stojçev fitoi notin e parë historik të një milje në Hjovsgjoll, Mongoli

Petër Stojçev

Notari bullgar Petër Stojçev fitoi garën e parë historike në liqenin Hjovsgjol në Mongoli nën egjidën e Organizatës Ndërkombëtare të Notit në Akull, njoftoi BTA. Bullgari, i njohur si notari më i suksesshëm i maratonës në botë, triumfoi në notin e meshkujve në një milje në ujërat e kristalta të liqenit mongol.

Stojçev përfundoi me kohën 23:55 minuta. Përfaqësues nga të gjitha kontinentet (përveç Antarktidës) morën pjesë në not - Azi, Afrikë, Amerika e Veriut, Amerika e Jugut, Australi dhe Evropë.

Karllos Nasar

Peshëngritësit bullgarë do të marrin pjesë në Olimpiadën e Parisit

Peshëngritësit bullgarë do të marrin pjesë në Lojërat Olimpike në Paris, pasi Ministria e Rinisë dhe Sporteve gjeti një mënyrë për t'i financuar ato, bëhet e qartë nga një njoftimi i dikasterit. Prania e fituesve të kuotave olimpike Karllos Nasar,..

botuar më 24-05-15 2.07.MD

Iraniania Kimia Alizadeh i solli Bullgarisë një titull evropian në taekuondo

Ylli olimpik i taekuondosë me origjinë nga Irani, Kimia Alizadeh, i solli Bullgarisë një titull evropian në garën e saj të parë nën flamurin bullgar. Iraniani i natyralizuar së fundmi fitoi medaljen e artë në kategorinë 62 kg në Kampionatin e..

botuar më 24-05-13 4.38.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov pati një fillim të shkëlqyer në turneun Masters në Romë

Bullgari më i suksesshëm në tenis, Grigor Dimitrov, e nisi pjesëmarrjen në turneun “Masters” në Romë me fitore ndaj japonezit Yoshihito Nishioka me 7:5, 6:4 për 1 orë e 39 minuta lojë. Kundërshtar i Dimitrov në raundin e tretë do të jetë..