Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

От кариера в администрацията към Родопите и духовните практики

Габриела Пенчева и стъпките обратно към сърцето

Предстои премиерата на книгата „Да се превърна в пеперуда - 12-дневно духовно пътуване към сърцето“

Габриела Пенчева
Снимка: Светлана Дичева

Когато промяната започва в човек, тя не се случва за един ден, вярва Габриела Пенчева, която след многообещаваща кариера в държавната администрация вече четири години живее в родопско село. В предаването "Графити по въздуха" тя разказа как е стигнала до написването на книгата „Да се превърна в пеперуда - 12-дневно духовно пътуване към сърцето“, която ще бъде преставена на 17 септември в София. 

Удоволствие за егото и удоволствие за душата

„При мен промяната ми дишаше доста години в гърба. Доста години усещах, че това, което правя, го правя добре, носеше ми удоволствие на егото, не ми носеше удоволствие на душата. Не разбирах тогава каква е разликата. Сега вече мога да кажа, че има огромна разлика между удоволствие за егото и удоволствие за душата“, сподели Габриела Пенчева.

Подсказката й за това, че нещо не е наред, било едно непрекъснато стягане в гърлото. „Усещането е, че не си в мир със себе си, не си в хармония със себе си, защото аз наистина съм от щастливите жени. Имах абсолютно всичко и сега си го имам. Усещах, че не е идеята животът да ми покаже по най-драстичния начин: да загубя нещо.“ 

Габриела Пенчева е преподавала финансови дисциплини, работила е в Изпълнителна агенция „Автомобилна администрация“, в социалното, финансовото и военното министерство. Била е финансов директор на администрацията на Министерския съвет.

Изпитанието да имаш всичко

Днес си дава сметка, че може би тъкмо в това, че е имала всичко – добра кариера и подкрепящо семейство, е било нейното изпитание, а на администрацията, където е работила, е нужна „промяна в съзнанието“.

„90% от администрацията са жени. 90% от администрацията са твърде агресивни. Аз бях част от тази администрация и наистина „боледувам“ за всички онези жени, които дават повече от 8-9 часа, получават заплата, дават своето време, своята енергия и не са удовлетворени. Удовлетворението не идва отвънка – колко израстваш, колко заплата получаваш, колко ДМС, колко награда. Удовлетворението е някъде вътре, един пламък в тебе.“

Мъдро е да осъзнаем, че преживяното през деня го смиламе вечерта, изтъкна Габриела Пенчева. Неотработените случки и ненаучените уроци водят до повторни срещи и  ситуации, които вече са дежа вю, допълни тя.

„Докато спим, нашата душа продължава да е много активна. Тя продължава да израства. Пътят, който аз извървях и тези малки лесни упражнения – вечер, преди човек да си легне, за 2 минути една равносметка, един анализ – кое е това събитие, което не можах да разбера или кое е това събитие, което все още отеква в мен, в сърцето ми, в ума ми, кой е този урок, който не съм го усвоила днес… Нощта не е за загубване, нощта не е за преспиване, нощта е за анализ и за умиротворение.“

Луксът приспива и те кара да се състезаваш с другите

Луксът приспива съзнанието и те вкарва в състезателния принцип с приятели и колеги, убедена е Габриела Пенчева. „От типа най-голяма плазма, най-скъпа камина. Там няма любов към себе си...“

Затова и днес тя живее без телевизор, има само интернет. Смята, че човек да израства и да живее в природата си има своя тънка граница. „Аз също се плъзнах в тази посока и в продължение на година-две не исках да чуя, не исках да видя външния свят, факт е. Духовността е също една стръмна пързалка и доста хора се губят и на нея.“

Цивилизацията и умът доста пъти затварят вратите към сърцето, посочи още Габриела Пенчева, според която един от най-важните въпроси е как с откритата духовност да се живее в съвременния свят - „така че идеята е не да отричаме ума, а този ум леко да го успокоим.“

Когато човек започне да слуша сърцето си, спира да има очаквания. Очакванията водят до разочарование, обобщава Габриела Пенчева, за която пеперудата е символ на трансформация, затова и книгата й носи това име.

Цялото интервю е в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Сдружение "Добро сърце" е създадено, за да помага на хората

В рубриката „Горещи сърца“ ви предлагаме среща с Борислав Павлов. Той е на 35 години, от Пазарджик, и е председател на сдружение „Добро сърце“, което е създадено, за да помага на хората в нужда.   Идеята за създаването на  благотворителната организация е на трима млади хора, които в годините на Ковид пандемията, решават, че трябва да бъдат..

обновено на 12.05.24 в 06:09
Нургюл Салимова

Нургюл Салимова иска да остане в България, а преди всяка партия се обажда на майка си

"Засега съм тук и се надявам, че ще остана. От най-ранна детска възраст съм казвала, че искам да стана световен шампион с българското знаме. Работя за това и се надявам, че няма да има пречки по пътя ми". Това заяви пред БНР шахматиската Нургюл Салимова и  призна, че е получавала покани да се състезава за друга държава. Важно е шахът да става..

публикувано на 10.05.24 в 19:45
Райна Кабаиванска

Райна Кабаиванска: Стремя се да има предаване на знанията между поколенията!

"Христос Воскресе! Макар че, нямам навика да казвам това, защото съм комунистическо дете, родена съм 1934 г., израснала съм в комунистически режим и нямах понятие от религиозните празници, сподели за БНР оперната прима Райна Кабаиванска, един от най-значимите сопранови гласове през втората половина на XX век, музикална педагожка и общественичка. Тя живее..

публикувано на 07.05.24 в 11:35

С инжекция, утеха и песнопение медицинската сестра и презвитера Калина Митева слави Бога

Калина Митева работи в Спешното отделение на Врачанската болница. Тя е хирургична медицинска сестра. От 25 години е презвитера. Тогава съпругът й Димитър е бил ръкоположен за свещеник. "Или както близките ме наричат - баба попадия". От малка е впечатлена от лекарите и медицинските сестри, които са я лекували, тъй като много е боледувала...

обновено на 05.05.24 в 17:30
Мария Антонова

Мария Антонова: Блага притежаваше най-ценното качество - да имаш дълг към близки, към приятели!

"Бъдете изобретатели, откриватели в любовта! Не бъдете епигони, чиновници и бюрократи в собствените си чувства!" Това е едно от завещанията на Блага Димитрова – една от изключително талантливите български поетеси , чиито творби носят необичайна дълбочина на прозренията и вдъхновяват поколения читатели.  Родена през 1922 г., тя от ранна..

публикувано на 29.04.24 в 15:00

Младен Мисана вълнува с поезията си

Младен Мисана започва да пише в ранна детска възраст. Когато бил на 4 години, на стиховете му се е радвала баба му Райна, която го е отгледала. Тя събудила и интереса му към математиката, и към литературата. Росица Копукова и Младен Мисана са неразделим поетичен дует Публикува творбите си през 2013 -та година, дотогава те..

публикувано на 28.04.24 в 06:15

Силвия Кацарова празнува 70-годишен юбилей

Любовта на публиката е най-големият дар , каза пред БНР любимата на поколения българи певица Силвия Кацарова, която днес празнува 70-годишен юбилей . По този повод тя подготвя нов албум, който скоро ще бъде готов. Нейното желание е хората да не я приемат само като човек на изкуството, а като човек от техните редици. "Всички сме еднакви,..

публикувано на 26.04.24 в 14:54