Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Блажка Димитрова: Животът с нулев отпадък е постижим

Авторката дава практични съвети как да минимизираме отпадъците около нас

„Животът с нулев отпадък не е просто утре ставаме всички и вече не изхвърляме боклук, а път, по който вървим до края на живота си.“ Това каза в предаването „Преди всички“ Блажка Димитрова, автор на книгата „Живот с нулев отпадък в България“. Тя е убедена, че с малки стъпки всеки ден можем да намалим изхвърляните отпадъци.

Философията за нулевия отпадък става все по-популярна и все повече хора се стремят да прилагат принципите на тази философия, изтъкна Блажка Димитрова.

Откажи се

Принципът за отказа – да се откажем от нещата, от които нямаме нужда, е най-голямото предизвикателство за повечето хора, смята авторката на книгата. „Да осъзнаят кои са онези неща в ежедневието, от които реално имаме нужда и кои са онези, които купуваме просто защото така сме свикнали, лош навик да се затрупваме с изключително много неща.“

Намали

Книгата дава много съвети как да намалим отпадъците около нас. Една от препоръките е да се намали количеството купувани и потребявани стоки. Блажка Димитрова дава пример с пастата за зъби – провокирани от видяното в рекламите, слагаме върху четката много по-голямо количество от необходимото.

Ако нещо ти е останало, вместо да го изхвърлиш, помисли как да го използваш отново, препоръчва още Блажка Димитрова. За три години и половина тя е успяла да постигне 99% живот с нулев отпадък.

„Така съм оптимизирала ежедневието си и в книгата давам толкова много практически съвети, които толкова лесно можем да започнем да прилагаме, че изхвърлянето да е минимизирано до нула или близко до нула“, коментира Блажка Димитрова.

Отпадъкът като ресурс

Рециклирането за нея е последна стъпка. В момента, в който започнем да мислим за отпадъка като ресурс, променяме себе си, живота си и околната среда, отбелязва Блажка Димитрова. 

Животът с нулев отпадък е постижим, вярва тя. „Сега сутрин, когато излизам от вкъщи, не се замислям, че трябва да си взема моята бутилка за вода, моята чаша за кафе, торбите ми за пазаруване и кутиите за пазаруване – ако тръгна без тях, се чувствам все едно съм излязла без обувки. Към настоящия момент вече не ми коства никакви усилия.“  

Цялото интервю е в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ейдън Шарън, директор на

Ейдън Шарън за "Деня на Земята": Да се намали с 60% производството на пластмаса до 2040 г.

"Планета срещу пластмаса" е темата на "Деня на Земята", който отбелязваме днес. Организацията, която координира дейностите по случай празника на планетата, настоява за прекратяване на използването на пластмаса в името на човешкото здраве и планетата. Според нея може да бъде постигнато намаляване с 60 процента на производството на всички видове..

публикувано на 22.04.24 в 11:37
Марина Великова

Марина Великова показва "Ледовете на Антарктика" на Моста на влюбените

Изложбата "Ледовете на Антарктика" на Марина Великова ще бъде открита на 22 април, в Деня на Земята, на Моста на влюбените до НДК в София. Марина Великова е музикант и музикален редактор в БНР и наскоро посети Антарктида, за да осъществи проекта си "Звуците на Антарктика", който ще завърши в края на тази година. Предстои да представи и свои..

публикувано на 19.04.24 в 09:54

Кипър: Обсъждат използване на ИИ за почистване на морските води

Използването на изкуствен интелект за откриване и почистване на замърсявания в морето е сред иновативните технологии, които ще бъдат представени на провеждащия се днес форум „Синият Лимасол“. Най-големият крайбрежен град на Кипър, търговски и корабен център в Източното Средиземноморие, е включен в мисията на ЕС за постигане на климатична..

публикувано на 15.04.24 в 08:33

Екологични организации определиха законопроект за лобистки и излизат на протести

Започваме протести и няма да спрем, докато въпросният законопроект не бъде спрян. Това каза пред БНР адвокат Димитър Палов, председател на гражданско сдружение "Ти решаваш" , което в неделя, 14 април, ще бъде част от протестите на екоорганизации срещу промени в Закона за насърчаване на инвестициите, с които се слага край на възможностите..

публикувано на 12.04.24 в 15:14

България ще въвежда депозитната система за пластмасови бутилки. Какво предстои?

До 2029 г. на територията на ЕС следва да бъдат изградени депозитни системи за връщане на празни пластмасови бутилки.  В 17-те европейски страни, които вече имат подобна система, се регистрира висока събираемост. Пред страната ни са три задачи - анализ къде какво количество отпадък се генерира, промяна в законодателството и инвестиции в..

публикувано на 04.04.24 в 12:15

Може ли да се постави фотоволтаичен покрив на Екомузея с аквариум в Русе?

Фотоволтаичните системи са едно от решенията, с които можем да компенсираме вредата на човешката дейност върху природата. Все повече обществени сгради се захранват с възобновяеми енергийни източници и това е модел, който показва ползата от тази технология. Дали в Екозумея с аквариум в Русе има възможност за такава система и как може да се случи..

публикувано на 17.03.24 в 08:25

Столичната община приема проекти за интегрирано градско развитие до 9 май

Столична община приема проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027 Столичната община в качеството си на териториален орган по подбор на проектни идеи по Приоритет 1 „Интегрирано градско развитие“ на ПРР 2021-2027, кани всички заинтересовани страни за подаване на проектни идеи по Приоритет 1 на ПРР за изпълнение..

публикувано на 14.03.24 в 13:05