Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Студентското предаване "Ателие" ще се излъчва по БНТ

Сградата на БНТ
Снимка: БГНЕС

"Ателие" е документална поредица за изкуство и култура на ТВ “Алма Матер”. През март ще започне излъчването на нови предавания по БНТ.

"Аз мога да кажа, че това е първото предаване в телевизионен ефир, правено от млади хора за млади хора и то в областта на културата, на изкуството, на младежки каузи, нещо, което не се среща за съжаление в нашия ефир", каза в предаването "Графити по въздуха" доц. д-р Светлана Божилова от Факултет по журналистика и масова комуникация

През 2010 година студенти от НАТФИЗ, Музикалната академия, Художествената академия и Софийския университет "Свети Климент Охридски" пожелаха да правят предаването "Ателие".

"Искам да кажа, че най-голямото признание дойде по линия на европейската студентска телевизионна мрежа, когато по формата на "Ателие" започнаха техни колеги от Лондон, от Париж, от Торино университетите, от Оксфорд да правят "Ателие", което е страхотен комплимент. За съжаление последните 2 години при промяна на ръководството на университетската телевизия въобще бяха прекратени студентските предавания и аз много благодаря на програмния директор на БНТ 1, че подава ръка и че има желание да възстанови най-добрите студентски предавания", допълни  Светлана Божилова. 

Поредицата ще бъде по-динамична, коментира режисьорът Петър Вълчев.

"Следващият епизод, който ще бъде излъчен, е със Снежина Петрова и нейните студенти, пътуващи към Бургас за тяхна студентска работа, тяхна студентска постановка в театъра в Бургас и в него ние виждаме как Снежина работи с тези студенти, с тези млади хора", допълни Вълчев.

Основната мисия на "Ателие" е да намира във всички полета на културата и изкуството таланти и да дава шанс на аудиторията, националната и онези, които се интересуват и вълнуват от тази тема, да виждат бъдещето на изкуствата в България.

Ангелина Грозева, студентка в 4-ти курс, специалност телевизионна журналистика ще подготви репортажи за компостирането на отпадъците и за изкуството на мимикрията.

"Мисля, че малко медиите се вслушват в това какво иска самият зрител, самия слушател, тъй като не се допитват много до тях, особено до младите хора, не се хваща точния импулс на обществото и на времето, който трябва да бъде следван. И наистина повечето хора, които са част от медиите, смятат, че културата и изкуството не са интересни за обществото. Като човек, който има доста контакти с различни хора смятам, че това не е точно така и имам наблюдения от едно изследване на една моя състудентка, колежка от Факултета по журналистика и масова комуникация, че наистина хората имат нужда от култура в медиите, която за съжаление липсва и е необходимо да се възражда все повече", каза Ангелина Грозева.

Хората имат нужда от изкуство, допълни режисьорът Петър Вълчев: "И само чрез изкуство те могат по някакъв начин да се докоснат до другия свят, до други човек, до различния човек, да бъдат емпатични и по този начин да разберат себе си".

Интервюто можете да чуете в звуковия файл



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12