Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Село Полковник Серафимово на протест заради лошото състояние на пътя Смолян - Рудозем

Пътят Смолян-Полковник Серафимово
Снимка: Радостина Чернокова

Жителите на смолянското село Полковник Серафимово готвят протест заради лошото състояние на пътя Смолян - Рудозем. В селото постоянно живеещите са около 200 души. Но проблемното трасе от 15 километра е от селата Чокманово, Габрица и Фатово, където е Дома за възрастни хора.

С писмо до Агенция „Пътна инфраструктура“, областния управител, до кмета на Община Смолян и подписка, подкрепена от 326 души, жителите на селата настояват за незабавен ремонт на трасето.

Пътят Смолян-Полковник Серафимово            Снимка:Радостина Чернокова

Жители на селата, които ползват пътя с разрушена настилка, коментираха:

"Очевидно е за всеки, който е минавал по пътя, че той е в окаяно състояние. През годините са правени безбройни опити за закърпване и трябва да е генерално, планирано, да се поправи, защото пътят е опасен".

"Големият парадокс е, че асфалтовата база се намира на пътя Смолян - Серафимово или Рудозем, ако искате по-дългата дистанция, и там само с добро желание, с инициативност на гражданите, без да се впрягат държавните институции, може да се постигне споразумение и решение за асфалтиране на пътя. След като плащаме винетки и данъци на държавата, имаме право да пътуваме по един нормален път, да не си чупим колите, да посетим историческите местности и да бъдем гости на китното родопско село Полковник Серафимово, както и на прилежащите села -  Габрица и Фатово".

"Пътуваме поне три пъти седмично до града, има хора в нашето село, които работят в града и всеки ден трябва да изминават това разстояние".

Пътят Смолян-Полковник Серафимово            Снимка: Радостина Чернокова

Село Полковник Серафимово е едно от най-популярните български села в чужбина, защото е домакин на международен фестивал:

"От цял свят пристигат хора. Там се провежда фестивал, който се нарича "Ливади в планината" и се организира от семейство англичани. 9 поредни години този фестивал събира все повече и повече посетители, достига до 4 хиляди. Хората, които пристигат са очаровани от това село, още с пристигането си правят заявка за посещение през следващата година", допълни Радка Тунева.

Георги Дичев е собственик на къща за гости в село Полковник Серафимово:

"Оплакванията на туристите са нормални. Не знам дали това може да се нарече път, защото асфалтът, който е останал на това място е много малко. Не става с кърпежи, а да се направи отново пътят".

Пътят Смолян-Полковник Серафимово

"От името на жителите и гостите на селата Полковник Серафимово, Фатово и Габрица споделяме нашето възмущение от ужасното състояние на пътя между град Смолян и селата ни", се казва в писмото от Сдружение за устойчиво развитие на село Полковник Серафимово. Протестната подписка е направена още през 2017 г. и е изпратена в Пътната агенция. Отговорът тогава от АПИ-София, Дирекция "Инвестиционно проектиране и отчуждителни процедури", е че през 2018 г. е планирана обществена поръчка за изработване на проект за основен ремонт на пътя Рудозем - Смолян. "Три години по-късно все още не е решен проблемът с пътя, който е в още по-окаяно състояние. Нямаме информация какво се случи с планираната обществена поръчка и проектирането на обекта".

"Аз реших да оглавя всички тези протестни действия и активността на  хората, защото с общи усили се надявам да постигнем нещо. И като председател на Сдружение за устойчиво развитие на село Полковник Серафимово, което е неправителствена организация, поех инициативата и направихме общо писмо до Агенция "Пътна инфраструктура", Министерството на регионалното развитие и Областното пътно управление", каза Радка Тунева.

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44

Празникът Вход Господен в Йерусалим поставя началото на Страстната седмица

Честит празник Вход Господен в Йерусалим, популярен като Цветница или Връбница! Наричаме го така, защото Господ Иисус Христос влязъл за последен път в Йерусалим, но бил посрещнат триумфално, като цар. Хората Го приветствали с палмови клони, постилали палмови клони и дрехите си по пътя пред Него.: „ А повечето от народа постилаше дрехите си по..

публикувано на 28.04.24 в 22:00