Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

„Санремо” 2023 започва на 7 февруари

С песента Brividi  (Тръпки), дуетът Махмуд – Бланко спечели фестивала „Санремо” миналата година. С нея, те ще открият 73-то му издание, което ще се състои от 7 до 11 февруари. Това ежегодно музикално италианско събитие  привлича целият свят със своята музика, модни явления и шоу с продължителност от близо 5 часа на вечер.  

Дните до началото на „Санремо”, се броят чрез  телевизионен клип:  артистичният  директор на фестивала Амадеус заедно с Джани  Моранди, който ще му бъде помощник-конферансие, тичат облечени  като лекоатлети по улици и алеи из интересни от туристическо естество за Италия места. Увличат хора със себе си да бягат заедно с тях към „Санремо”, броейки оставащите до началото му дни. И докато за Джани Моранди не е проблем да прави кросове, защото спортува, за Амадеус това е непознато усилие, но с чувство на хумор  с изтъкнатия певец  създават добро настроение. Така се очаква да бъде и на сцената на театър „Аристон”. На нея ще им партнират през отделните фестивални вечери: Киара Ферани  – една от най-популярните в света италиански блогърки и  съпруга на италианския рапър Федец, Франческа Фаняни  – телевизионна журналистка, Паола Егону – настоящата най-силната волейболистка на Италия  и  актрисата Киара Франчини.  

Конкурентите на 73-ия „Санремо” са 28. Шест от тях са от  „Sanremo giovani” – фестивалът на младите, който се проведе отделно с победител Джанмария. Те ще се състезават наравно  с опитните изпълнители и ще представят нови песни. Сред тях са Елоди, Джанлука Гриняни, Марко Менгони, Ултимо,  Ана Окса и Джорджа, които се завръщат на песенното състезание след 20 и повече години. Ана Окса го спечели  през 1989 г.  в дует с Фаусто Леали с песента „Ti lascerò”. Триумфира сама десет години след това с „Senza pietà” -  Безмилостно, тя  дава сърце и устни на любимия. Джорджа спечели  през 1995 г.  с „Come saprei” – Как може да знам – човекът който си и  да открия твоите фантазия.  Две песни, които остават не само в историята на фестивала!

Запазва се  традицията за дуетни кавър изпълнения  не само на италиански хитове също в състезателната надпревара на четвъртата фестивална вечер: Джорджа ще пее с Елиза, Ултимо с Ерос Рамацоти ще предложи  коктейл от песни на Ерос Рамацоти,  Марко Менгони с британския госпъл хор  Kingdom Choir ще представи хита на The Beatles "Let it be” и все в тази оригинална посока.

Всички конкурсни песни на „Санремо” ще бъдат оценявани от пресцентъра му, от музикални радио  и телевизионни специалисти, от интернет жури, от телевизионните зрители и от жури на общественото мнение. Победителят ще бъде излъчен от изпълнителите класирани на първите пет места след ново гласуване на всички тези журита.

Гостите на фестивала също са от международна класа. Чрез тях, ще се получи прелюдия между класическата естрадна италианска песен и нейните осъвременени стилове.  На сцени извън театър „Аристон” – едната на круизен кораб край Санремо, а друга на един от градските му площади,  ще имат концертни изяви Пиеро Пелу, Франческо Ренга, Акиле Лауро, Федец и др. Пред публиката в театър „Аристон”  ще пеят  американската поп и хип-хоп група  Black Eyed Peas, легендата Пепино Ди Капри, групата I Pooh, Масимо Раниери победител през 1988 г с „Perdere l’amore” - Да загубиш любовта и да ти се прииска да замеряш с камъни съдбата, станала световен хит, Албано, който със съпругата си Ромина Пауър спечели Санремо през 1984 г. с „Cisarà” – „Ще бъде” , актуалнa и в настоящите времена песен: „кажи ми че след цялото това желание за мир, ще има един по-добър свят”…

 Сценографията в театър „Аристон”,  ще е отново много оригинална. Сцената ще наподобява храм, защото исторически театърът е храмът на фестивала и на популярността на италианската песен. Ще бъде ефектно осветен, като от него по традиционната стълба на музикалното събитие ще слизат изпълнителите. Над 2000 зрители на вечер ще могат да се потопят в неговия маратон и шоу oт 20,30 до към 2 часа след полунощ местно време, платили абонамент за петте вечери  между 670 и 1300 евро. За останалите любители на фестивала, първи канал (RAI1) на обществената телевизия , ще излъчва директно мащабното музикално събитие  и за Евровизия.  

Куриоз е, че победители на „Санремо” са били много добри певци, но песните им се забравят веднага, a други  станаха световни хитове. Например,  през 1992-а година спечели Лука Барбароса с „Porta mi a ballare” – „Заведи ме да танцувам” – песен, която не остави следа,  докато групата Måneskin през 2021 година с  „Zitti e buoni”, завладя не само „Санремо”, но и света, накара го и да танцува, което не се бе случвало от времето на Доменико Модуньо. Една закачлива съпоставка в очакване на тазгодишния победител и на групата Måneskin  , която ще е специален  гост на 73-ия Санремо на 9 февруари.  

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Българските фестивални мениджъри на асамблеята - Узедом 2024

Български фестивали участват в годишната асамблея на Европейската фестивална асоциация

От 12 до 15 май 2024 г. представители на Българската фестивална асоциация (БФА) участваха в Годишната среща на фестивалите на изкуствата, организирана от Европейската фестивална асоциация (ЕФА) на остров Узедом.  От 12 години БФА е колективен член на най-старото фестивално обединение в Европа с повече от 70-годишна история. В конференцията се..

публикувано на 15.05.24 в 18:15

Соня Йончева възражда списанието “Български артист“

Световноизвестна оперна певица, продуцент и посланик на УНИЦЕФ, Соня Йончева добавя още едно амплоа в биографията си - на издател. На 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, в разпространителската мрежа ще се появи списание “Български артист“. “Искам да издигна..

публикувано на 15.05.24 в 13:42
Александър Димитров

Александър Димитров гостува в концерт на "Софийски солисти"

Камерният ансамбъл "Софийски солисти" и неговият диригент Константин Добройков ни канят на концерт в зала "България" на 15 май от 19:00 ч. Към тях ще се присъедини виолончелистът Александър Димитров, който от години живее и работи в Германия. Заедно музикантите ще представят произведения от Марен Маре, Игор Стравински и Петерис Васкс.  Александър..

публикувано на 15.05.24 в 12:46
Проф. Адриан Георгиев

С концерт и конференция се бъде отбелязана 30-та годишнина на специалност "Музика" в СУ

С тържествен концерт и с юбилейна конференция се бъде отбелязана 30-та годишнина от създаването на специалност "Музика" в СУ. Събитието се организира от Факултета по науки за образованието и изкуствата. Проф. Адриан Георгиев, зам.-декан на факултета, обясни пред БНР, че за 30 години там вече има над 3000 завършили възпитаници. "Това са..

публикувано на 15.05.24 в 11:51
Константина Колева

"Сурова красота" - първа самостоятелна изложба на Константина Колева

"Сурова красота" - така се нарича самостоятелната изложба на художничката Константина Колева, която тя представя в музей "Борис Христов" в София.  Един оригинален творчески подход към образа и материала. "Сурова красота" - озаглавена е така, защото е посветена на индивидуалността и автентичността, която всеки носи в себе си. Тези..

публикувано на 15.05.24 в 10:23
Дейв Роджърс

За музикалния път на бащата на Eurobeat жанра Дейв Роджърс

21 февруари 1963-та година е датата, която се оказва съдбовна за музикалната сцена. В италианския град Мантуа се ражда Джанкарло Паскуини, който след години ще се превърне в определяния от мнозина като "баща на Eurobeat жанра" Дейв Роджърс. Автор на над 2500 песни за популярни изпълнители, първите му стъпки в музикалното продуциране, той прави през..

публикувано на 14.05.24 в 14:22
Златин Цветков

Златин Цветков за импровизацията в театъра и за театъра на импровизацията

Виола Сполин е създателят на съвременната театрална импровизация. Корените на съвременната театрална импровизация се откриват още през трети век преди новата ера. Кратки комедийни постановки, които се играели след края на някоя гръцка драма. Ренесансът пък ражда комедия дел арте, завладяла цяла Европа. Пътуващи артисти в архетипни роли тръгвали на..

публикувано на 14.05.24 в 13:16