Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Първа изложба на Балдева в родния Провдив в галерия ВИА АРТИС

Силвия Балдева: Между Пловдив и Париж с усещане за жена

Чрез акварела жените в творбите й са замечтани, загадъчни, щастливи или тъжни

Изложба на Силвия Балдева - „Миговете - вечност от Париж до Пловдив“
Снимка: ФБ/Галерия ВИА АРТИС - Крум Танчев
Свободата като усещане за света и като начин на себеизразяване, като мимолетно движение, като поглед навътре и като движеща сила напред. Така Силвия Балдева се разтваря в градовете, свързани с живота й – Пловдив и Париж единият, където е родена, другият, където преди 35 години създава семейство и постепенно се оформя като художник.
 Многократно нейни картини са излагани във френската столица, но за първи път творбите й - ефирни и загадъчни женски образи, могат да се видят в Пловдив.

Поканата за тази първа изложба в родния й град идва от галерия ВИА АРТИС, а експозицията е част от съпътстващата програма на международния фестивал „Франкофоли“

Като дъщеря на известния пловдивски художник Александър Балдев, Силвия никога не си е представяла, че може да изразява себе си по друг начин , освен чрез рисуването. Творческата атмосфера на родния й дом оформя съвсем естествено избора й на професия , а в Париж я отвежда любовта. Там учи в Университета по изкуствата. Усвоява също тайните на графичния и модния дизайн.

Изложба на Силвия Балдева - „Миговете - вечност от Париж до Пловдив“

"Може би точно спонтанността ме отвежда именно към пресъздаване на женското начало, сподели в "Закуска на тревата" Силвия, а в основата са чувства, настроения, уловени за секунда или дълго узрявали

С дискретното загатване на акварела жените в творбите й са замечтани, загадъчни , излъчващи щастие и светлина или пък тъжни, търсещи . Виждаме ги и само като силуети , но могат и да са бляскави и еуфорични, но винаги някак въздушни и елегантни:

"Когато започна да рисувам, то е като импулс, като пътуване някак си, никога не зная къде ще пристигна. И точно това е доста страстно, някакъв зов постоянен...

Когато започвам да рисувам нямам предварителна концепция и оставям творбата да ми говори, а свободата да се изрази, така както иска", разказа още за "Хоризонт" Силвия.

Изложба на Силвия Балдева - „Миговете - вечност от Париж до Пловдив“

Изборът на Силвия да работи с акварел и туш, знаем и при двете техники се използва вода, отново се подчинява на стремежът й за свободно изразяване.

Тя самата се чувства в Париж като парижанка, а в Пловдив като пловдивчанка. Винаги когато напуска родното място отнася със себе частица от духа на древния град.

Казва, че често в работата надделява стресът, понякога й е трудно, защото работи в много конкурентна среда, която налага свободния художник да разбира и от маркетинг, и от реклама.
Помагат новите технологии, но в творчеството е добре да се дозират, каза още за "Хоризонт" Силвия. Тя ги използва рядко и само за някои от проектите си, защото смята, че картините по този начин губят от своята цялост, обогатена от духа и тялото на художника.  
Изложба на Силвия Балдева - „Миговете - вечност от Париж до Пловдив“                 
Асега в уютното пространство на пловдивската галерия ВИА АРТИС всеки може да усети нюансите на емоциите и да премине през „Миговете - вечност от Париж до Пловдив“, както удачно е и озаглавена изложбата.

Посетителите могат да видят изложбата на Силвия Балдева - „Миговете - вечност от Париж до Пловдив“ до 9 ти юли.

Още по темата в звуковия файл.
По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бистра Иванова

Бистра Иванова: Расизмът в Европа не може да се толерира

Днес - 30.04, от 18.30 часа в парка пред Народния театър се открива изложбата "Не на расизма в ЕС". Зад нея стои колективът на "Мулти култи", а автор на фотографиите е Красимир Димитров. Бистра Иванова раз каза пред БНР, че идеята за събитието се ражда след извършване на проучване върху връзката между речта на омразата и евроскептицизма.  "То..

публикувано на 30.04.24 в 14:28
Димитър Атанасов, историк

Димитър Атанасов: Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си

Историята представлява ресурс, от който изграждаме настоящето си. Това обясни пред БНР  Димитър Атанасов историк от Института по етнология и фолкористика с Етнографски музей към БАН.  Той е и куратор на мултимедийната изложба "Да преживеем миналото – историческите възстановки като феномен на културата" която може да бъде видяна до 13 май в..

публикувано на 30.04.24 в 14:20
Анриета Жекова с първото издание (от 1933)
Гергана Димитрова - новото, с хелиогравюрите на Салвадор Дали

В чудния свят на безбрежност и мечти на "Алиса в Страната на чудесата"

На книжния пазар у нас излезе  "Алиса в Страната на чудесата"  в превод на  Лазар Голдман  и за пръв път у нас с илюстрации на  Салвадор Дали .  Художественото оформление на българското издание е дело на Милена Вълнарова. " Три години уговаряхме, за да ни дадат правата за илюстрации на Салвадор Дали , разказа в "Нощен Хоризонт"  Гергана Димитрова..

публикувано на 30.04.24 в 11:12

30 години от основаването на женски хор "Ваня Монева"

Днес в зала "България" ще бъдат отпразнувани 30 години от основаването на женския хор "Ваня Монева". За мен беше една сбъдната мечта да направим женски фолклорен хор, посочи пред БНР маестра Монева. "На 11 юли 1994 година се събрахме с първите 11 певици. Между тях бяха големите Надка Караджова, Павлина Горчева, Бойка Присадова и Янка Танева...

публикувано на 30.04.24 в 10:46
 Национална библиотека

Изложба в Националната библиотека представя книжовното наследство на българските католици

През тази година се навършват 350 години от смъртта на трима големи българи католици от 17-ти век – Петър-Богдан Бакшев, Петър Парчевич и Филип Станиславов, които умират през една и съща година – 1674 г. По този повод в Националната библиотека "Св.Св. Кирил и Методий" в София беше открита изложба, свързана с книжовното наследство на..

публикувано на 29.04.24 в 12:11

В Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците

В навечерието на един от най-обичаните пролетни празници – Цветница, в Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците в галерия Арт Център. Над 100 творби на 54 автора привличат интереса на плевенчани и гостите на града. "Пролетният салон на плевенските художници е една традиционна изложба. В нея са поканени да участват обикновено всички..

публикувано на 28.04.24 в 07:34

Китаристът Георги Димитров - Жожо с дебютен албум за Naxos

От днес, 26 април, на световния музикален пазар е Баховият албум на Георги Димитров - Жожо. Изключително щастливи и горди сме с младия български китарист, чийто талант беше разпознат и подкрепен още в ранна детска възраст. След завършването на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София и Университета за музика в Грац, сега българинът е..

публикувано на 26.04.24 в 18:35