Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Доц. Жана Казанджиева: Поставяйте няколко пъти фотозащита 50+, за да предпазите кожата си

3
Доц. Д-р Жана Казанджиева
Снимка: Пламена Бачийска

"Слънцето вече не е това, което познаваме от нашето детство, разбрахме, че някои от най-злокачествените тумори на кожата се дължат на слънчевата радиация, като това е най-вече малигменият меланом.

Тогава насреща идва знанието и неообходимостта кога, каква фотозащита да използваме", разказа за "Нощен Хоризонт" доц. Жана Казанджиева, специалист-дерматолог от Кожната клиника на Александровска болница.
Доц. Казанджиева посъветва факторът да бъде 50+, като има фирми, които имат 100 фактор, но още преди 10 години се е приело, че 50+ е достатъчно обозначение, поясни тя.

Последните проучвания сочат, че ако си поставиш само веднъж фотозащитата,  достигаш до предпазване само на 60% - 70%, което означава, че трябва да си поставиш няколко пъти фотозащитата.

Има умни телефони, които ти показват до колка часа да си поставяш фотозащитата, като ти показва какъв е ултаравиолетовият индекс за деня.

Доц. Жана Казанджиева – дерматолог в Клиниката по кожни и венерически болести в Университетска болница “Александровска”

Доц. Казанджиева поясни също, че за море подходящият фактор е 50+, а в градски условия - 30+.

"Покритието със спрей не е цялостно и плътно, тогавна е важно да се нанесе два пъти, но покритието с фотозащитен крем е по-добро, като факторът за море е също 50+. Ако е силен ултравиолетовият индекс, фотозащита се подновява на всеки два часа.

Фотозащитата спира синтезирането на витамин D. Но пък, както казахме, дори и най-силната фотозащита, пропуска 10-20 на сто. Така че, тогава се синтезира витамин D", разказа още за БНР доц. Казанджиева.

Тя разказа още за различните типове кожа и според това колко време трябва да сме изложени пряко на слънчевата светлина, за татуировките и други кожни проблеми.

Доц. Жана Казанджиевае бивш член на эборда на Европейската Академия по Дерматология и Венерология /позицията е за шест години и член на  Българското Дерматологично Дружество, Фондация „Екзема“ и е председател на секцията по Дерматоалергология към БДД. Има над 300 публикации в областта на дерматологията, които засягат диагностиката и лечението на екземите, уртикарията, псориазиса, медикаментозните алергии, хемангиомите, лазертерапията, алергиите от козметични средства, различните видове алопеция и др. Заедно със своя съпруг чл. кор. проф.Николай Цанков, също дерматолог, имат публикувана научна книга, свързана с татуировките и ефекта им върху кожата, рисковете и лечението.


Още по темата в звуковия файл.


По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият  празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38