Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Георги Гаврилов за "Последният Буенос Айрес": Това е моментна снимка на нашето време

2
Георги Гаврилов
Снимка: Личен архив
В звука можете да чуете целия разговор с Георги Гаврилов, няколко стиха от книгата "Последният Буенос Айрес" и отговор на въпроса защо е кръстена така.

"Част от сюжета на книгата е и войната в Украйна, всъщност тя е върховната точка на книгата, това към което води цялата история",  разказа в "Изотопия" поетът Георги Гаврилов за книгата си "Последният Буенос Айрес". А стиховете му се отнасят както до шока и изживяването на реалната европейска война, така и до личните битки на всеки в съвремието.
Четвъртата му книга стъпва върху признанията и наградите на "Корабен дневник на книжната лодка", "Пиета" и "Сините часове", но е продукт на изживяванията през последната година.

"Книгата е сякаш котва за нашето време, в нея говоря за идеята за свободата, която никой не може да дефинира, защото няма общовалиден смисъл и едновремнно е нещо, което всеки би трябвало да притежава, но тя не му гарантира спасението....

Защото свободата може да бъде нещо, за което ти да се бориш до тогава степен, че накрая да си отишъл отвъд света и да няма спасение, разказа още Гаврилов.

времето продължава
като кост
да заздравява
накриво
...

сега е нужен нов завършек

за малките неща
които не отгледахме

за големите
които не си отидоха
с достойнство

(из "Exodus")

"Последният Буенос Айрес е книга за войната, която отдавна е прекрачила видимите си граници и е нахлула навсякъде в нашия свят - дори и в най-интимните му пространства", пише за книгата Едвин Сугарев. Според друг колега-поет, Нинко Кирилов, перспектиката на Георги Гаврилов "е тук, за да ни покаже ненатрапчиво абсолютната дисфункционалност на тази реалност, като ни подава ръка, а не сочи обвинително с пръст."

"Годините, в които живеем, са като лакмус - те показват неща, които са били скривани продължително време, и си мисля, че е време да спрем да имаме нужда от подобни събития и разкрития, за да сме истински...

За да не се стига до тези крайности, в които хората изпадат последно време, защото сякаш всички са освирепели, каза още Георги Гаврилов.


Георги Гаврилов е роден на 15 юни 1991 в София и е завършил Физика в СУ “Св. Климент Охридски”.

През 2014 печели първо място в Националния конкурс за поезия „Море” (Бургас) и конкурса „Ирелевант” на Фондация „Буквите” (София), както и второ място на конкурсите на името на Веселин Ханчев, Георги Черняков и Боян Пенев през 2015 и на името на Тобромир Тонев през 2016 г. Има номинация в конкурса „Магията Любов” (Казанлък).

„Корабен дневник на книжната лодка” е дебютната му книга (Издателска къща „Знаци”, 2015 г.).

През март 2016 година книгата получава извънредна награда на Сдружението на българските писатели в Националния литературен конкурс на името на Христо Фотев. Месец след това „Корабен дневник на книжната лодка“ печели голямата награда за дебютна поетична книга – бронзов Пегас, на конкурса  „Южна пролет“ в Хасково.

През 2016 г. в Издателска къща „Знаци“ излиза и втората му книга – „Пиета“, която веднага е забелязана от литературната критика.

Съосновател на пространството за литература и култура “Хралупата” (София, ул. Стефан Караджа 22).

„Сините часове” (ИК „Знаци”, 2019) e третата му самостоятелна стихосбирка.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

В Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците

В навечерието на един от най-обичаните пролетни празници – Цветница, в Плевен откриха традиционния „Пролетен салон“ на художниците в галерия Арт Център. Над 100 творби на 54 автора привличат интереса на плевенчани и гостите на града. "Пролетният салон на плевенските художници е една традиционна изложба. В нея са поканени да участват обикновено всички..

публикувано на 28.04.24 в 07:34

Китаристът Георги Димитров - Жожо с дебютен албум за Naxos

От днес, 26 април, на световния музикален пазар е Баховият албум на Георги Димитров - Жожо. Изключително щастливи и горди сме с младия български китарист, чийто талант беше разпознат и подкрепен още в ранна детска възраст. След завършването на Националното музикално училище "Любомир Пипков" в София и Университета за музика в Грац, сега българинът е..

публикувано на 26.04.24 в 18:35
Ваня Пешева

Артис - софийският фестивал за класическа музика и изкуства

На 30 април от 19 часа в зала 9 на НДК ще бъде открито третото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства “Артис”. Началото ще бъде поставено с клавирен концерт на надарени деца - възпитаници на Национално музикално училище “Любомир Пипков” - София, и изложба с творби на талантливи млади художници от Частното училище по..

публикувано на 26.04.24 в 18:16
Маестро Георги Димитров пред Симфоничния оркестър на БНР

Музикална рядкост: "Стабат матер" от Шуберт ще звучи на софийска сцена

Името на доайена сред българските диригенти Георги Димитров присъства много активно в концертните афиши и в звукозаписния план на Симфоничния оркестър на БНР през този сезон. На 26 април от 19 часа в зала "България" маестрото ще ръководи концерт под мотото "В навечерието на Великден". За подходящо настроение преди Страстната седмица ще допринесе..

публикувано на 26.04.24 в 13:34
Елиана Лилова

Франция във фокуса на One Dance Festival 2024

Фестивалът на танците в Пловдив започва на 10 май . Билетите за 16-ото издание на One Dance Festival вече са в продажба. Все още има билети, като по повод на Международния ден на танца – 29 април, ще има 30% намаление за всички билети, закупени след 20 часа вечерта. Това каза пред БНР Елиа Лилова – директор на One Dance Week. Спектаклите..

публикувано на 26.04.24 в 10:25
Антонина Бонева

Антонина Бонева отбелязва с концерти 40 години педагогическа дейност

В петъчната вечер, на 26 април, в Централния военен клуб от 19 ч. именитата наша пианистка и преподавателка в Националното музикално училище "Любомир Пипков" - София Антонина Бонева ще отпразнува 40 години педагогическа дейност. На сцената тя ще бъде с четирима свои ученици. Всеки от тях ще е солист на Симфониета София с диригент Свилен Симеонов,..

публикувано на 25.04.24 в 17:58
Израелската опера в Тел Авив

Премиера на “Орфей и Евридика“ в Телавивската опера

Традиция е преди всяко представление на Телавивската опера да има образователна лекция за създателите и изпълнителите на дадена опера, за ролята й в развитието на музикалното изкуство. Изнасят я критици, диригенти, режисьори, но преди премиерата на "Орфей и Евридика" на Глук лекторът беше тенор от хора. На незапознатите с тази певческа формация..

обновено на 25.04.24 в 16:47