Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Експеримент: 24-часов театрален маратон в Габрово

"Театър-24" ще предложи и нестандартни формати

| Интервю

24-часов театрален маратон в Габрово ще се реализира благодарение на партньорството между Драматичен театър "Рачо Стоянов" и "Малка театрална компания". Събитието е озаглавено "Театър-24", а неговите организатори го наричат "маратонски празник".

"В годините на пандемията независимите организации като нашата започнаха да стават видими. Дотогава бяхме в периферията, докато не се затвориха всички културни институти и в министерството разбраха, че има и доста независими артисти. Тогава започна едно раздвижване", коментира в предаването "Изотопия" Емил Йорданов, съосновател на "Малка театрална компания", която отбелязва 10 години от създаването си. По думите му хубаво е, че голяма част от независимите трупи и артисти в страната вече са готови да отстояват правата си.

"Това, което "Малка театрална компания" успяха да направят не само в Габрово, но в целия регион и за целия театрален сектор, е доста голяма крачка. Държавният сектор трябва все повече да търси форми на колаборация с независимия сектор", смята Петко Койчев, директор на Драматичен театър "Рачо Стоянов" в Габрово. Той е категоричен, че времената са се променили и двата сектора не бива да бъдат противопоставяни. Според него следва да се преосмисли и преразгледа санкцията за копродукция между държавен театър и независими артисти и частни трупи, която се изразява в орязване на субсидията.

Театралният маратон в Габрово ще протече в 24-часов формат.

"Решихме да вдигнем малко летвата и да видим доколко публиката е готова да се гмурне в едно такова предизвикателство – 24 часа да е в света на театъра. Експеримент е. Няма прецедент, за който да се хванем", поясни Емил Йорданов. Той не крие надеждите на организаторите особено в нощния часови пояс да привлекат младежката аудитория.

Драматичният театър в Габрово

В програмата са заложени интерактивни спектакли, стендъп комедия, театромати, творчески срещи, ателиета и работилници. Театроматът е куклен жанр - театрална кутия, която в рамките на 5 минути представя спектакъл само за един зрител.

"Там са един срещу друг един актьор със своя театромат и един зрител насреща. Предвидили сме през нощта да направим т.нар. променаден театър, в който публиката се движи от една локация към друга и действието се развива на различни места. Също така сме предвидили през нощта театрално-музикален джем сешън", разказа още Емил Йорданов.

Театър на сандъче пък е традиционна антична форма на театър, която е възстановена от "Малка театрална компания", като зрителите на фестивала ще видят и подобен формат.

"Театър 24" ще протече от 18.00 ч. в петък (29 септември) до 18.00 ч. в събота (30 септември). Достъпът до представленията и активностите в програмата е с вход свободен. Осигурени са безплатни нощни театробуси.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Андрей Арнаудов

Андрей Арнаудов: Няма тема, по-важна от демографията!

Потенциалът от българи в чужбина, които могат да се върнат в страната, е огромен. Това заяви в интервю за БНР Андрей Арнаудов, създател на платформата "Bulgaria wants you"/"България те иска". 81% от българите, живеещи в Берлин, обмислят завръщане в страната – сочат резултатите от онлайн анкета, проведена на кариерен форум там през..

публикувано на 09.05.24 в 09:51
Снежана Тодорова

Снежана Тодорова: И до днес наш девиз е този на Йосиф Хербст - "Никому в угода, на никому напук"

През последните 130 години организираното журналистическо движение в България е преживяло множество промени и предизвикателства, но някои от основните въпроси, които вълнуват журналистите и обществото, остават вечни и неделими. Дори и през годините на големи промени, въпросите за моралността и етиката в журналистиката, както и за справедливото..

публикувано на 08.05.24 в 13:38
Късноантична сграда

В археологическия подлез на Пловдив може да видите късноантичната сграда "Ирини"

Епископската базилика на късноантичния Филипопол вече трета година е един от най-посещаваните културно-исторически обекти в Пловдив, а уникалните мозайки от 4-6 век , разположени на две нива предизвикаха интереса и на прочутата Бетани Хюз – професор, историк, телевизионна и радиоводеща, автор на книги. Филмът от поредицата й "Съкровищата..

публикувано на 05.05.24 в 16:34

Димитър Димитров успя да съгради храм в село Искър

За Димитър Димитров ви разказахме за първи път преди три години. Тогава неговата мечта да съгради храм в родното плевенско село Искър беше в самото начало на реализирането. Днес градежът на параклиса „Света Параскева“ е към края си. Преди три години Димитър Димитров малко притеснен ни разказа за завета на дядо си  – да съгради храм в..

публикувано на 05.05.24 в 09:12

Ученици от столичните училища взеха участие във Великденски базар

По традиция и по програма в училищата и детските градини текат интензивни приготовления за Великденските празници. В тазгодишния базар за Великден, който се провежда в Министерството на образованието, се включиха близо 500 деца и ученици от над 60 учебни заведения. Коридорите на два етажа от министерството на образованието се..

публикувано на 05.05.24 в 07:11

Манастирите на България от IV век до днес

Нови манастири се строят от църквата, но винаги има някой инициатор, който става ктитор , той дава средства. Това каза пред БНР Христо Шанов, автор на книги за манастирите на България, работил 45 години като експерт в Националния институт за паметниците на културата.  "Книгите ми "Манастирите на България", които са три тома, обхващат периода от..

публикувано на 03.05.24 в 18:33
Мерим Тенев

Мерим Тенев: Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие

" Това, което съм правил в професионалния си живот, ми дава невероятно спокойствие и мога да спя спокойно , защото никога не съм се продал, никога не съм правил услуги, не съм заблуждавал с информациите, които съм предавал. Проблем е отношението на другите към професията ни, защото много хора се постараха тя да бъде подценявана и да девалвира"...

публикувано на 03.05.24 в 15:44