Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Д-р Тихомир Мустаков: Необходимо е медицината да има човешко лице

2
Д-р Тихомир Мустаков
Снимка: Личен архив

"Не случайно алергичните болести се водят психосоматични, тоест зависят и от състоянието и на физиката, и на писхиката на човека и затова се налага да лекуваме и двете страни на проблема, заяви за "Нощен Хоризонт" д-р Тихомир Мустаков, алерголог и педиатър, консултант.

Алергологът беше част от 22 -ият форум на фондация "Медии, общество, семейство, традиции" /МОСТ/ , на който лекари и общественици обсъдиха възможностите за профилактика и лечение на редките и тежки заболявания.

     Профилактика, скрининг, лечение - фокус на 22-ата национална среща на фондация МОСТ

Д-р Тихомир Мустаков

"Алерголозите търсим причините за дадено заболяване в по-голяма дълбочина и не се занимаваме само със симптоматичното лечение, което е и част от чара на тази специалност.

За съжаление психологията не е част от обучението по медицина, а е необходимо медицината да има човешко лице. Това беше и темата на форума на фондация "МОСТ" тази година. Радвам се, че бях част от 22 то- издание на фондация "МОСТ" с организатор Юлия Пискулийска.

Прецизната медицина означава да лекуваме болестта, като знаем защо здравите са здрави и защо болните са болни. Тоест все по-детайлно овладяване на различни процеси на ниво биохимия, гени, регулация на гените и от друга страна да търсим защо и кога се получават условията за нарушаване на тези толкова фини процеси, поясни още за "Хоризонт" д-р Мустаков.

"Лекарят за мен все пак трябва да остане с човешко лице, колкото и апарати да има зад него, иновации, тонове изчетена литература или проследени научни открития, в крайна сметка, когато ние се изправим срещу пациента, трябва да сме човека, който ще помогне на човека, а не машината, която да помогне на един обект на изследване, смята д-р Мустаков.

Според д-р Мустаков ние сме изостанали безнадеждно в много аспекти в съвременното обгрижване на пациента.

По отношение на диагностиката в алергологията се ползват различни методи за установяване на алергени и не винаги става дума да изследване само към алергени.

Защото имунната система има разнородна активност и ние трябва да имаме предвид и останалите фактори като имунни дефицити, автоимунни болести и не съобразяваме, че те могат да съжителстват, понякога изтърваваме логиката на болестта при съответния пациент, защото ние лекуваме едно парченце само, каза още д-р Мустаков.



Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Евгения Тагарева

Народно читалище "Христо Г. Данов - 1904" в Пловдив отбелязва 120 години от основаването си

Читалището е символ на стремежа към образование, духовно просвещение и национално единство. Ролята на читалищата в чествания като 24 май е изключително важна, защото именно те организират различни мероприятия, които подчертават значението на българската азбука, книжовност и културно наследство. За празника и ролята на читалищата в него, които..

публикувано на 27.05.24 в 14:58

В България проблемите на хората с хемофилия са неглижирани

Нужен е консенсус в решенията за повсеместно въвеждане на иновативните терапевтични подходи при децата с хемофилия за осигуряване на сигурна и щадяща профилактика на заболяването по време на тяхното израстване. Ключови сгради в страната светнаха в червено за Световния ден на хемофилията - 17 април. Време е здравните власти да обърнат внимание..

публикувано на 26.05.24 в 07:05

Българската хранителна банка спасява храна, за да я дарява на хората в нужда

Българската хранителна банка е спасила над 169 хиляди килограма храна през миналата година, която е на стойност над 2.2 милиона лева. Това съобщи пред БНР изпълнителният директор на фондацията Цанка Миланова. "Ние сме единствената лицензирана организация у нас, която прави необходимото поне част от храната да бъде спасена, за да достигне до хора..

публикувано на 26.05.24 в 05:30

България отпразнува 24 май

Президентът: Не може да си позволим да загърбим потенциала на нашите учени и преподаватели В седмицата, в която посрещнахме празника на българския език и славянската писменост, в цялата страна бяха организирани тържествени прояви и шествия. Празничното шествие в София започна от Министерството на образованието и науката, където стотици..

публикувано на 26.05.24 в 04:30

20 години памет за Христо Христов

Регионалният исторически музей „Стою Шишков“ се включи в Европейската нощ на музеите със специалното събитие – отбелязване на 20 години от изкачването на Еверест и гибелта на смолянския алпинист Христо Христов . На събитието бе прожектиран филма „Талай Сагар – между светлината и сянката“ – представящ успешната експедиция в Хималаите и покоряването на..

обновено на 26.05.24 в 04:21

Отец Генадий от град Арциз: Хората ми задават тежки въпроси, душата ми вадят!

"Имаме близки и познати, които воюват на фронта или лежат ранени в болница, имаме и загинали приятели във войната в Украйна, това е изпитание и за духовенството, и за всички останали , каза за "Хоризонт" отец Генадий от град Арциз, Украйна .  "Когато е в мирно време, проповедите на свещениците са едни, във военно време е необходима лична..

публикувано на 21.05.24 в 10:45

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53