Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ash Olsen от Норвегия получи номинация за наградите ММЕА 2024

Родена в провинциален град в Норвегия, Аш Олсен винаги се е откроявала на традиционната норвежката музикална сцена. Причината е, че избира да рапира на английски, нещо, което с течение на времето се превръща в напълно естествено за 24 годишната певица и музикант. Тя е канена за участия на различни фестивали навсякъде по света и това отведе Аш Олсен далече от мястото, откъдето идва, а именно ферма в провинциалния град Фредрикстад в Норвегия. Въпреки че акцентът в музиката на Аш Олсен пада върху рапа, в песните й прозират нейните две страни- от уверен към уязвим човек и особено ярък пример за това е песента "Low". В нея Аш изпя: „Чувствам, че смяташ да си тръгнеш / Трябва ли да те накарам да останеш” и призна: „Low“ определено е една от любимите ми песни, които някога съм писала, намирах се в много уязвим момент за мен. Бях във връзка, която просто не се разви, защото човекът, с когото бях, беше толкова тъжен, че стана твърде трудно да продължа, дори това да беше всичко, което исках. Затова описах моята гледна точка за тази ситуация. Освен това "Low" отвори изцяло нова врата за мен в музиката, за което съм много благодарна“- завършва Аш Олсен. За да може да изпълнява песните си, Аш Олсен решава, че трябва да научи английски, защото е разочарована от себе си, чувайки произношението на определени думи в старите си песни. Днес Аш е категорична: „Да, сега 100%, сякаш дори мисля на английски през по- голямата част от времето и имам чувството, че знам как да се изразявам по-добре и да обяснявам нещата много по-лесно на английски. Странно е, но предполагам, че това е резултат от много практика и категорично не се виждам да рапирам на норвежки. Обикновено в студиото сме само аз и продуцентът ми и много експериментираме. Просто забъркваме различни звуци и акорди. Когато почувствам, че сме открили нещо различно, просто хващам микрофона, за да чуя какво ще се случи. Ако харесам мелодията или текста, просто започвам да развивам тази идея. Но понякога знам какъв точно стил и концепции искам да създам. Тогава е по-лесно, защото всичко се подчинява на настроението ми. Всъщност нямам конкретен човек или нещо, от което да се вдъхновявам, но винаги виждам различни хора и интересни неща тук и там, когато се разхождам из града.“- разказва Аш Олсен. През пролетта на тази година тя издаде втория си албум, озаглавен „Golden Child” с 11 нови песни. Младата норвежка хип- хоп певица и автор Аш Олсен е сред 15-те номинирана за наградата ММЕА 2024. Дали тя ще бъде  сред пет млади изгряващи европейски таланта, отличени с тази награда от общо 15-те номинирани ще получат наградата,  ще стане ясно на официална церемония в нидерландския град Грьонинген на 18 януари догодина. 




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Българските фестивални мениджъри на асамблеята - Узедом 2024

Български фестивали участват в годишната асамблея на Европейската фестивална асоциация

От 12 до 15 май 2024 г. представители на Българската фестивална асоциация (БФА) участваха в Годишната среща на фестивалите на изкуствата, организирана от Европейската фестивална асоциация (ЕФА) на остров Узедом.  От 12 години БФА е колективен член на най-старото фестивално обединение в Европа с повече от 70-годишна история. В конференцията се..

публикувано на 15.05.24 в 18:15

Соня Йончева възражда списанието “Български артист“

Световноизвестна оперна певица, продуцент и посланик на УНИЦЕФ, Соня Йончева добавя още едно амплоа в биографията си - на издател. На 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, в разпространителската мрежа ще се появи списание “Български артист“. “Искам да издигна..

публикувано на 15.05.24 в 13:42
Александър Димитров

Александър Димитров гостува в концерт на "Софийски солисти"

Камерният ансамбъл "Софийски солисти" и неговият диригент Константин Добройков ни канят на концерт в зала "България" на 15 май от 19:00 ч. Към тях ще се присъедини виолончелистът Александър Димитров, който от години живее и работи в Германия. Заедно музикантите ще представят произведения от Марен Маре, Игор Стравински и Петерис Васкс.  Александър..

публикувано на 15.05.24 в 12:46
Проф. Адриан Георгиев

С концерт и конференция се бъде отбелязана 30-та годишнина на специалност "Музика" в СУ

С тържествен концерт и с юбилейна конференция се бъде отбелязана 30-та годишнина от създаването на специалност "Музика" в СУ. Събитието се организира от Факултета по науки за образованието и изкуствата. Проф. Адриан Георгиев, зам.-декан на факултета, обясни пред БНР, че за 30 години там вече има над 3000 завършили възпитаници. "Това са..

публикувано на 15.05.24 в 11:51
Константина Колева

"Сурова красота" - първа самостоятелна изложба на Константина Колева

"Сурова красота" - така се нарича самостоятелната изложба на художничката Константина Колева, която тя представя в музей "Борис Христов" в София.  Един оригинален творчески подход към образа и материала. "Сурова красота" - озаглавена е така, защото е посветена на индивидуалността и автентичността, която всеки носи в себе си. Тези..

публикувано на 15.05.24 в 10:23
Дейв Роджърс

За музикалния път на бащата на Eurobeat жанра Дейв Роджърс

21 февруари 1963-та година е датата, която се оказва съдбовна за музикалната сцена. В италианския град Мантуа се ражда Джанкарло Паскуини, който след години ще се превърне в определяния от мнозина като "баща на Eurobeat жанра" Дейв Роджърс. Автор на над 2500 песни за популярни изпълнители, първите му стъпки в музикалното продуциране, той прави през..

публикувано на 14.05.24 в 14:22
Златин Цветков

Златин Цветков за импровизацията в театъра и за театъра на импровизацията

Виола Сполин е създателят на съвременната театрална импровизация. Корените на съвременната театрална импровизация се откриват още през трети век преди новата ера. Кратки комедийни постановки, които се играели след края на някоя гръцка драма. Ренесансът пък ражда комедия дел арте, завладяла цяла Европа. Пътуващи артисти в архетипни роли тръгвали на..

публикувано на 14.05.24 в 13:16