Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Датчанката Giift е с номинация за наградата ММЕА 2023

R'n'B певицата от Копенхаген Giift интерпретира своя живот и младост в текстовете на песните си и ги изпява емоционално със своя забележително чист и ясен глас. Giift е самоук продуцент, но създава хармонии и музикални пластове, което прави музиката й едновременно сложна, но и минималистична. В рамките на една година, от когато е и дебюта на Giift на датската сцена, тя вече може да се похвали с няколко разпродадени концерта, също така е аплодирана от публиката и музикалната критика на фестивали като например Roskilde Festival. Giift почти е изградила свой собствен стил на R&B и нео-соул певица и го доказа с дебютния си миниалбум „Archives“, издаден на 29 април тази година. С този миниалбум 19-годишната певица постави първата глава от творчеството си, превръщайки се в един от най-обещаващите нови таланти, излезли от Скандинавия. Giift нарича съзаденото от нея глави от живота й и с интерес очакваме следващите й преживявания, описани в бъдещите глави на музикалното й творчество. Една от тях е свързана с предстоящото участие на младата датчанка на фестивала „Евросоник“ през януари догодина в нидерландския град Грьонинген. Giift също така има номинация за наградата ММЕА и е в очакване дали ще бъде сред 5-те отличени с тази награда на 18-ти януари.  Giift е родена в Претория, Южна Африка през 2004 г.. Осиновена е и израства в Дания и се превръща в това, което е днес: дете от малък датски град, с рождено име Клара. Артистичният й псевдоним е Giift. От малка тя се увлича по рисуване и писане на музика и признава: „Сама съм си била учител, когато става въпрос за творчество. През годините напреднах много в писането и способността си да създавам музика. Продължавам да се опитвам да ставам по-добра. Тъй като баща ми също е музикант, това винаги е било част от живота ми. Така се вдъхнових да направя мини албума „Archives“. Имах няколко песни, които разказваха историята на моя живот. Бях ги написала преди дори да осъзная, че ще ги събера в мини албум и затова си помислих, че би било идеално да нарека изданието „Archives“. Работех и върху много нова музика, но тези пет песни притежаваха нещо различно, което не бях изразявала в моята музика преди. Създавам повечето си песни, като записвам идеите си в телефона– мелодия, текст или няколко китарни акорда. Записвам в студиото у дома, съвсем сама и най-вече през нощта до рано сутринта. Не мога да пиша, когато има други хора или ако правя нещо насила. През повечето време песните идват съвсем естествено, като резултат от някаква идея. Харесва ми и идеята за „озвучаване на картина“, когато можеш да погледнеш снимка и да получиш конкретна емоция от нея. Обичам да рисувам песните си. Ако си достатъчно креативен всичко, което е изкуство, може да се трансформира в друга форма на изкуство.“- завършва датчанката Giift.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Българските фестивални мениджъри на асамблеята - Узедом 2024

Български фестивали участват в годишната асамблея на Европейската фестивална асоциация

От 12 до 15 май 2024 г. представители на Българската фестивална асоциация (БФА) участваха в Годишната среща на фестивалите на изкуствата, организирана от Европейската фестивална асоциация (ЕФА) на остров Узедом.  От 12 години БФА е колективен член на най-старото фестивално обединение в Европа с повече от 70-годишна история. В конференцията се..

публикувано на 15.05.24 в 18:15

Соня Йончева възражда списанието “Български артист“

Световноизвестна оперна певица, продуцент и посланик на УНИЦЕФ, Соня Йончева добавя още едно амплоа в биографията си - на издател. На 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, в разпространителската мрежа ще се появи списание “Български артист“. “Искам да издигна..

публикувано на 15.05.24 в 13:42
Александър Димитров

Александър Димитров гостува в концерт на "Софийски солисти"

Камерният ансамбъл "Софийски солисти" и неговият диригент Константин Добройков ни канят на концерт в зала "България" на 15 май от 19:00 ч. Към тях ще се присъедини виолончелистът Александър Димитров, който от години живее и работи в Германия. Заедно музикантите ще представят произведения от Марен Маре, Игор Стравински и Петерис Васкс.  Александър..

публикувано на 15.05.24 в 12:46
Проф. Адриан Георгиев

С концерт и конференция се бъде отбелязана 30-та годишнина на специалност "Музика" в СУ

С тържествен концерт и с юбилейна конференция се бъде отбелязана 30-та годишнина от създаването на специалност "Музика" в СУ. Събитието се организира от Факултета по науки за образованието и изкуствата. Проф. Адриан Георгиев, зам.-декан на факултета, обясни пред БНР, че за 30 години там вече има над 3000 завършили възпитаници. "Това са..

публикувано на 15.05.24 в 11:51
Константина Колева

"Сурова красота" - първа самостоятелна изложба на Константина Колева

"Сурова красота" - така се нарича самостоятелната изложба на художничката Константина Колева, която тя представя в музей "Борис Христов" в София.  Един оригинален творчески подход към образа и материала. "Сурова красота" - озаглавена е така, защото е посветена на индивидуалността и автентичността, която всеки носи в себе си. Тези..

публикувано на 15.05.24 в 10:23
Дейв Роджърс

За музикалния път на бащата на Eurobeat жанра Дейв Роджърс

21 февруари 1963-та година е датата, която се оказва съдбовна за музикалната сцена. В италианския град Мантуа се ражда Джанкарло Паскуини, който след години ще се превърне в определяния от мнозина като "баща на Eurobeat жанра" Дейв Роджърс. Автор на над 2500 песни за популярни изпълнители, първите му стъпки в музикалното продуциране, той прави през..

публикувано на 14.05.24 в 14:22
Златин Цветков

Златин Цветков за импровизацията в театъра и за театъра на импровизацията

Виола Сполин е създателят на съвременната театрална импровизация. Корените на съвременната театрална импровизация се откриват още през трети век преди новата ера. Кратки комедийни постановки, които се играели след края на някоя гръцка драма. Ренесансът пък ражда комедия дел арте, завладяла цяла Европа. Пътуващи артисти в архетипни роли тръгвали на..

публикувано на 14.05.24 в 13:16