Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Проф. д-р Александър Илиев за първата студентска образователна телевизия в Пловдивския университет

2
Проф. д-р Александър Илиев
Снимка: Пламена Бачийска

"Към МОН ние спечелихме и работим по проект за първата студентска образователна телевизия в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“  ТВ-ПУ, сподели за Нощен Хоризонт" проф. д-р Александър Илиев, български режисьор, мим и актьор, както и антрополог, изследовател, академичен преподавател в два български и един американски университет.

В средата на месец декември той беше част от екипа, който откри първата студентска образователна телевизия в Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“  ТВ-ПУ. 

"По други два проекта направих 55 образователни филма, които са част от Педагогическия факултет

А в студентска образователна телевизия в Пловдивския университет няма да е ефирна или кабелна, тя е в социалните мрежи, може всеки да се абонира и да гледа всяко ново предаване, това е безплатен абонамент.

Предаванията са 11, събития, интервюта, уроци, кандидат студенти, проекти, екология, наука, продукция, анкети, а новите предавания на "Свят", "Психология" и "История".

Работим аз, други преподаватели и моят асистент, техниката е частна. В бъдеще може да имаме и собствена техника. Водещи на предаванията са студентите от специалността "Актьорство за драматичен театър". 

Тези предавания ще са полезни за кандидат студентите, ще разберат всичко за това къде и как да кандидатстват. 

За цялата академична общност също ще бъде интересна тази университетска онлайн медия, идеята е продукцията да бъде и с чуждоезикова програма в бъдеще, разказа още проф. Илиев. 

В тази нова образователна телевизия търсим качество, без реклами, без нецензурно съдържание, нивото трябва да бъде академично, но също информацията да бъде поднесена разбираемо, а визуализираните уроци обхващат от детска градина до уроци за докторанти и магистри, които могат да се усвояват по-лесно чрез визията, поясни още проф. д-р Александър Илиев за "Хоризонт".

Преди време проф. Илиев получи в Шанхай две важни награди: първата е световният приз "Златни ръце", а втората е Националната награда на Китай за принос в културната съкровищница на страната. 
Проф. д-р Александър Илиев
Проф. д-р Александър Илиев е роден 1956 година в София. Има няколко образования и професии: режисьор за сцена и кино, мим, актьор, антрополог, изследовател, академичен преподавател в два български и един американски университет. Автор е на 26 научни монографии в различни области и над 350 статии. Водил е академични майсторски класове и експедиции на петте континента. Поставил е над 350 спектакъла в над 60 държави по света, заснел е повече от 400 филма - документални, научни, телевизионни и игрално-документални. Проф. Александър Илиев е ръководител е на проекта Университетска телевизия на Пловдивския университет – ТВ - ПУ.


Още по темата в звуковия файл.

По публикацията работи: Гергана Хрисчева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Васко Василев

Васко Василев ще изнесе концерт на Айфеловата кула по повод 24 май

Световноизвестният ни цигулар Васко Василев и солисти от оркестъра на Кралската опера "Ковънт гардън" ще изнесат класически акустичен концерт на 26 май в зала "Густав Ефел" на Айфеловата кула. Музиканти от 5 националности – французойка, японка, австрийка, англичанин и българин ще се срещнат на сцената, за да отбележат заедно един от..

публикувано на 16.05.24 в 18:57
Гергей Мадараш

Гергей Мадараш дирижира концерта "Контрасти" на Радиосимфониците

Този петък, 17 май, в зала „България“ пред Симфоничния оркестър на БНР ще застане диригентът Гергей Мадараш – гост от Унгария, който в момента е музикален директор на Кралската филхармония в Лиеж, Белгия.  Програмата на концерта неслучайно е наречена „Контрасти“ – на първо място, това е заглавието на пиесата, с която ще бъде отбелязана..

публикувано на 15.05.24 в 18:33
Българските фестивални мениджъри на асамблеята - Узедом 2024

Български фестивали участват в годишната асамблея на Европейската фестивална асоциация

От 12 до 15 май 2024 г. представители на Българската фестивална асоциация (БФА) участваха в Годишната среща на фестивалите на изкуствата, организирана от Европейската фестивална асоциация (ЕФА) на остров Узедом.  От 12 години БФА е колективен член на най-старото фестивално обединение в Европа с повече от 70-годишна история. В конференцията се..

публикувано на 15.05.24 в 18:15

Соня Йончева възражда списанието “Български артист“

Световноизвестна оперна певица, продуцент и посланик на УНИЦЕФ, Соня Йончева добавя още едно амплоа в биографията си - на издател. На 24 май - Деня на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност, в разпространителската мрежа ще се появи списание “Български артист“. “Искам да издигна..

публикувано на 15.05.24 в 13:42
Александър Димитров

Александър Димитров гостува в концерт на "Софийски солисти"

Камерният ансамбъл "Софийски солисти" и неговият диригент Константин Добройков ни канят на концерт в зала "България" на 15 май от 19:00 ч. Към тях ще се присъедини виолончелистът Александър Димитров, който от години живее и работи в Германия. Заедно музикантите ще представят произведения от Марен Маре, Игор Стравински и Петерис Васкс.  Александър..

публикувано на 15.05.24 в 12:46
Проф. Адриан Георгиев

С концерт и конференция се бъде отбелязана 30-та годишнина на специалност "Музика" в СУ

С тържествен концерт и с юбилейна конференция се бъде отбелязана 30-та годишнина от създаването на специалност "Музика" в СУ. Събитието се организира от Факултета по науки за образованието и изкуствата. Проф. Адриан Георгиев, зам.-декан на факултета, обясни пред БНР, че за 30 години там вече има над 3000 завършили възпитаници. "Това са..

публикувано на 15.05.24 в 11:51
Константина Колева

"Сурова красота" - първа самостоятелна изложба на Константина Колева

"Сурова красота" - така се нарича самостоятелната изложба на художничката Константина Колева, която тя представя в музей "Борис Христов" в София.  Един оригинален творчески подход към образа и материала. "Сурова красота" - озаглавена е така, защото е посветена на индивидуалността и автентичността, която всеки носи в себе си. Тези..

публикувано на 15.05.24 в 10:23