Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Любослав Костов: До средата на 2024 г. ще отговаряме на критерия за инфлацията за еврозоната

"Общественият сектор трябва да изравни заплатите с тези в частния"

| Интервю
Снимка: Мария Филева

Влизането на България в еврозоната е политическо решението, изпълняваме всички критерии. Хърватия не отговаряше на два, а ги приеха. Смятам, че до средата на годината ще изпълняваме този критерий за инфлацията.

Това коментира пред БНР Любослав Костов, главен икономист на КНСБ и директор на Института за социални и синдикални изследвания и обучение.

"Въпросът е политически и нещо, което трябва да се вземе предвид, са евроизборите. Докладът трябва за излезе по време на вота и не съм сигурен коя ЕК ще го прави, не съм сигурен чисто процедурно, дали за 1 януари 2025  г. ще сме готови. Но нашата позиция винаги е била, че България трябва да е член на еврозоната възможно най-бързо", каза синдикалният експерт.

За инфлацията при влизане в еврозоната той обясни: 

"Генерално, на общия индекс няма да има ръст на инфлацията. По-скоро може да поскъпнат стоки като кафето или хляба, които са от малката потребителска кошница и общ инфлационен ефект върху икономиката няма да има. Изследванията, които се занимават с този процес, доказаха, че предишните държави, които са влизали в еврозоната, не са имали такъв инфлационен ефект, даже обратното. В Литва, Латвия и Естония инфлацията става по-ниска след влизането, отколкото преди това. Но такъв краткотраен ефект върху отделни стоки ще има, това трябва да се таргетира с икономическата политика през бюджет 2025". 

За доходите и живота в момента Любослав Костов сподели: 

"Не бих казал, че българите живеят по-добре, по-скоро тенденцията за рязко обедняване, която беше характерна за последните 18 месеца, започна да отслабва и се връщаме към онази нормалност, която имахме преди да започне инфлационният процес. Дори и преди ковид-пандемията. Тук е важно да има компенсаторни механизми за доходите в обществения сектор, които да съответстват на реалностите в частния. Да, инфлацията отслабна, но средната заплата расте и частният сектор вдигна заплатите с около 15% миналата година, докато общественият, поради редица причини, не успя да го направи. Сега трябва да се изравнят". 

Цялото интервю чуйте в звуковия файл. 
По публикацията работи: Александра Никова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Протест на студенти и учители в Солун, 8 февруари 2024 г.

Стачка на учителите в Гърция

24-часова стачка на учителите в Гърция. Те протестират срещу системата за оценяване на труда им. Масово е участието днес на гръцките учители в средното образование в стачката, обявена от синдикатите. Преподавателите протестират срещу условията за оценяване на работата им, които според тях, са субективни и затрудняват учебния процес. Много..

публикувано на 14.05.24 в 10:36

По великденските проверки БАБХ затвори обекти и спря продажбата на 200 000 яйца

Българска агенция по безопасност на храните (БАБХ) е затворила 7 търговски обекта и е забранила продажбата на близо 200 000 яйца по време на извънредните проверки,направени около Великден и Гергьовден. Възбранени са още близо тон и половина месо и 60 кг храни от неживотински произход, обобщават инспекторите. Най-честите нарушения, заради..

публикувано на 14.05.24 в 10:34
Ивайло Иванов

Започна заседанието за пенсиите в НОИ, министърът внася 11% увеличение

Започна заседанието на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт (НОИ), на което трябва да бъде взето решение за увеличението на пенсиите от 1 юли. Служебният социален министър Ивайло Иванов потвърди преди заседанието намерението си, което оповести още вчера, че ще внесе предложение ръстът на пенсиите да е с 11%. В Закона..

публикувано на 14.05.24 в 10:05
Петър Лазаров

Петър Лазаров: Трудно е човек да престане да върви по една утъпкана пътека

Трудно е човек да престане да върви по една утъпкана пътека . Това сподели пред БНР графикът Петър Лазаров. Днес в столичната галерия "ГрафикАрт" се открива негова изложба, посветена на Китай. Тя ще остане там до 6 юни.  Петър лазаров определя себе си като себе си номад. " Единственото нещо, което съм правил продължително и без..

публикувано на 14.05.24 в 09:56
Демонстрация на бойци на

"Хамас" с план за разполагане на своя база в Турция и атаки в съседни страни

Ислямисткото палестинско движение "Хамас" е планирало да създаде тайна база в Турция и терористични клетки на други места, за да координира атаки срещу израелски цели в съседни страни, включително други членове на НАТО, съобщи вестник "Таймс", позовавайки се на видени от негови журналисти документи, заловени от израелската армия. Документ,..

публикувано на 14.05.24 в 09:42
акад. дмн д-р Григор Горчев

Акад. д-р Григор Горчев: Изкуственият интелект не може да замести липсващите кадри в медицината

Изкуственият интелект не може да замести липсващите кадри в медицината, а може само да помага .   Това коментира пред БНР акад. д-р Григор Горчев, почетен ректор на Медицинския университет в Плевен, преди представянето на новия брой "Здравен барометър", посветен на здравеопазването и изкуствения интелект.  " Изкуственият интелект навлиза в..

публикувано на 14.05.24 в 09:18
д-р Диян Господинов

Бургаски кардиолог: Все по-малко млади лекари заминават в чужбина

Да си млад лекар в България е предизвикателство въпрос на силна воля. Така смята кардиологът д-р Диян Господинов, съосновател на Сдружението на младите лекари в Бургас. Намаляват младите лекари, които заминават в чужбина , подчертава той. "Колегите повече предпочитат да остават в страната и все по-малко заминават в чужбина."..

публикувано на 14.05.24 в 08:56