Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Рок група „Хоризонт“ вече 40 години на сцената

Рок група „Хоризонт“
Снимка: Личен архив

Рок група „Хоризонт“ съществува вече 40 години. Гости на "Нощен Хризонт" са фронтменът на бандата Валери Славчев и Димитър Бенков, пианист. Те разказаха за дълголетието на тази българска група, за музиката им, която устоява на своя стил и посока вече години наред.


Предстоящото турне

Турнето на група „Хоризонт“ се осъществява с група „Спринт“ и стартира на 5 март в НДК, зала 11 (Люмиер). В концертите ще вземат участие и други изпълнители, като следващите дати са в читалищата на градовете: Кюстендил – 12 март, Панагюрище – 14 март, Петрич - 15 март, Враца – 19 март, Пирдоп – 20 март. Както и в летния театър на Велико Търново – 8 юни, Шумен – 10 юни, Русе – 11 юни, Варна – 12 юни, Плевен – 13 юни, Пловдив – 18 юни, Стара Загора – 19 юни и Бургас – 21 юни.

"Освен юбилейният концерт, година ни ще бъде изпълнена с интересни концерти, в които ние ще се включим.

Името на групата ни го предложи наш приятел още по време, когато бяхме ученическа група. Държахме групата да е на български език. В тази дума Хоризонт има много мечти и простор, има още напред, казаха Валери и Димитър пред БНР.

Това, което ни държи 40 години е вътрешната необходимост да сме заедно, да реализираме нещо заедно, нашите идеи стават и се реализират през групата "Хоризонт", допълниха още те.

Валери Славчев и Димитър Бенков

Групата

Група ХОРИЗОНТ е една от малкото български групи, която устоява на своят стил и посока, независимо от моментните вкусове на масовата аудитория. Група, която не разчита на случаен бум в своята популярност, а работи последователно. Това го доказват все по-голeмият брой искрени почитатели на тяхната музика.

Може би вече всички фенове на ХОРИЗОНТ знаят, че те са единствената българска група разполагаща със собствено професионално концертно оборудване. Дори в световен мащаб са много малко групите,които съумяват да поддържат собствено оборудване (повечето изпълнители наемат апаратура от специализирани фирми). Всичко това, прави ХОРИЗОНТ уникална група в това отношение в България.

Над 4000 концерта, 3 участия на международни фестивали, песен издадена от ЕMI в САЩ (“Ще избягам”), четири албума - “Нарисувай”, “Нежно”, „Откривам злато” и "Прекалено любопитни", запис на първата официална кавърверсия ("До последен дъх"), първото и единствено в историята на българската музика радио-турне, за 5 дни посетени над 50 радиостанции в цялата страна с акустични изпълнения на живо, филм за групата - “Рок банда”, собствена апаратура, екип и транспорт, 14 месечни клубни изяви в Южна Корея, клубни изяви във веригата „Club 49” в Дубай, първия български кавъралбум с песни на български банди от предишното поколение ("Откривам злато" 2007 г.) – това са неща които не могат да останат незабелязани, и въпреки това медиите са с една крачка назад в отразяване дейността на групата. Именно, затова ХОРИЗОНТ толкова много държат на своите фенове и на тяхната безрезервна подкрепа!

Рок група „Хоризонт“

Началото

В средата на 80-те години четири момчета решават да създадат собствена група, в която да свирят авторски песни. Групата взима името ХОРИЗОНТ и става една от известните ученически групи в този период, чрез концертните си изпълнения в градските читалища и средношколските рок-фестивали. „Средношколско знаме”- единственият вестник за тийнейджъри в тези години пише статия за младата група, а е и цяло чудо, че групата е поканена от радиото на интервюта в култовото за времето си предаване „Неделя 88”. Бандата участва в първия рок фестивал за млади банди в "Летния театър" (07.10.1988 г.), в първия средношколски фестивал в зала "Универсиада" (20 и 21 март 1989 г.), награда "най-добър рок вокал" от рок-фестивал "Албена 89" (19.05.1989 г.), участие в рок фестивал "Толбухин 89" (сега Добрич) - 20.05.1989 г., награда за песента "Отворете вратите" от рок фестивал "Габрово 89" (27.05.1989 г.), както и първо място в класацията за ученически групи по БНР с песента "Настъпи вечерта" (месец 11.1988 г.).

Следва пауза, тъй като момчетата отбиват военната си служба по различно време, но държат в състава да няма промени и да се изчакат. Това е времето,в което летят писма между тях и е една голяма проверка за спойката на бандата.

Рок група „Хоризонт“

Валери Славчев - вокал, китари

Роден е в София на 19 май 1970 г. Завършва техникум по дървообработване и вътрешна архитектура и клас по радиотехника и електроника. Когато за първи път присъства на рок концерт в първите няколко секунди разбира, че това е нещото с което иска да се занимава – светлини, сценичен дим, пееща публика и силна рок музика.През 1984 г. като ученик в 121-во училище „Лилия Карастоянова” („Георги Измирлиев“) създава група ХОРИЗОНТ в която първоначално свирят негови съученици, а в следващите няколко години групата оформя и окончателния си състав. Първата му сценична изява е на 22 юни 1985 г. с ХОРИЗОНТ. Групата е една от известните ученически формации в този период. Като фронтмен на ХОРИЗОНТ Валери Славчев има над 4000 изяви пред публика в страната и чужбина, участия в наши и международни фестивали, записи на 5 албума – „Нарисувай” (1996), „Нежно” (2003), „Откривам злато” (2007) , "Прекалено любопитни" (2014) и "Обещаваме си да се видим пак" (2021). С група ХОРИЗОНТ той изпява и записва първата българска кавър версия – До последен дъх (1994). За него ХОРИЗОНТ е сбъдната мечта с продължение, а животът с групата неповторимо ежедневие и изживяване. Хиляди срещи с хора, хиляди изминати километри, магията на сценичната апаратура и рокендрол звук, това са някой от страстите на Валери.

Успоредно с изявите си в Хоризонт Валери Славчев има издадени 2 самостоятелни госпъл албума – „Ще устоим на студения вятър” (1993) и „Покажи ми” (1996).

През 1995 г. е издадена неговата стихосбирка „ В зеленото има поляни”.

През 2020 г. излиза негов сборник с разкази "Когато бях красив". През 2021 г. издава и първият си роман озаглавен "Няма време, трябва да се обичаме".

Известно време се занимава с иконопис. Автор е и на над 200 картини с маслена живопис, като голяма част от тях са в колекциите на хора, живеещи в над 20 държави по света.

Димитър Бенков - клавишни инструменти, вокал


Димитър Бенков е роден в София на 27 юни 1973 г. Присъединява се към Хоризонт през 1988 г. като първата му изява с бандата е в софийския летен театър. До този момент ученическата тогава група разчита изключително на китарния звук, а клавишните инструменти внасят нови възможности за звучене. С бандата е до есента на 2009 г. Следват четири години и половина пауза, в която се отдава на друга своя страст - радиото. От пролетта на 2014 г. отново се присъединява към Хоризонт.


Още по темата в звуковия файл.



По публикацията работи: Гергана Хрисчева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Димитров

Александър Димитров гостува в концерт на "Софийски солисти"

Камерният ансамбъл "Софийски солисти" и неговият диригент Константин Добройков ни канят на концерт в зала "България" на 15 май от 19:00 ч. Към тях ще се присъедини виолончелистът Александър Димитров, който от години живее и работи в Германия. Заедно музикантите ще представят произведения от Марен Маре, Игор Стравински и Петерис Васкс.  Александър..

публикувано на 15.05.24 в 12:46
Проф. Адриан Георгиев

С концерт и конференция се бъде отбелязана 30-та годишнина на специалност "Музика" в СУ

С тържествен концерт и с юбилейна конференция се бъде отбелязана 30-та годишнина от създаването на специалност "Музика" в СУ. Събитието се организира от Факултета по науки за образованието и изкуствата. Проф. Адриан Георгиев, зам.-декан на факултета, обясни пред БНР, че за 30 години там вече има над 3000 завършили възпитаници. "Това са..

публикувано на 15.05.24 в 11:51
Константина Колева

"Сурова красота" - първа самостоятелна изложба на Константина Колева

"Сурова красота" - така се нарича самостоятелната изложба на художничката Константина Колева, която тя представя в музей "Борис Христов" в София.  Един оригинален творчески подход към образа и материала. "Сурова красота" - озаглавена е така, защото е посветена на индивидуалността и автентичността, която всеки носи в себе си. Тези..

публикувано на 15.05.24 в 10:23
Дейв Роджърс

За музикалния път на бащата на Eurobeat жанра Дейв Роджърс

21 февруари 1963-та година е датата, която се оказва съдбовна за музикалната сцена. В италианския град Мантуа се ражда Джанкарло Паскуини, който след години ще се превърне в определяния от мнозина като "баща на Eurobeat жанра" Дейв Роджърс. Автор на над 2500 песни за популярни изпълнители, първите му стъпки в музикалното продуциране, той прави през..

публикувано на 14.05.24 в 14:22
Златин Цветков

Златин Цветков за импровизацията в театъра и за театъра на импровизацията

Виола Сполин е създателят на съвременната театрална импровизация. Корените на съвременната театрална импровизация се откриват още през трети век преди новата ера. Кратки комедийни постановки, които се играели след края на някоя гръцка драма. Ренесансът пък ражда комедия дел арте, завладяла цяла Европа. Пътуващи артисти в архетипни роли тръгвали на..

публикувано на 14.05.24 в 13:16

Деца от 140-о СУ "Иван Богоров" ще участват в концерт-спектакъл от Салона на изкуствата

Тази вечер (14 май) деца от 140-о средно училище "Иван Богоров" ще участват в концерт-спектакъл от Салона на изкуствата, който се провежда в НДК.  За трета поредна година успяваме да направим самостоятелен концерт на училището в зала 1 на НДК, разказа пред БНР Марио Гергинов, зам.-директор.  "Представяме музикално-танцови произведения от..

публикувано на 14.05.24 в 12:52

Пети фестивал на българската култура в Чикаго

В Чикаго завърши Петият фестивал на българската култура. Организатори на проявата са Конфедерация на бълг. културни организации и дейци в чужбина и Културен център "Българика" - Чикаго. Фестивалът се провежда на всеки две години от 2015 г. насам. Той е част от майските културни тържества, посветени на 24 май. Целта е да се съхранява и..

публикувано на 13.05.24 в 10:38