Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Валежната зона се изнася към Черноморието

"Пловдив беше отличник в тази синоптична обстановка. Валя доста, но хубавото е, че валежната зона в момента се изнася на изток към Черноморието".

Това обяви в интервю за програма "Точно днес" доц. д-р Георги Рачев, преподавател в Геолого-географския факултет на Софийския университет. По думите му след обяд валежите ще спрат или ако има продължи да вали, дъждът няма да е със същия интензитет, какъвто беше досега. 

Може би Пловдив ще надхвърли месечната норма три пъти за август, но това се случва през август и не е необичайно. Макар и на десетина години веднъж август месец е такъв, какъвто е в момента, обясни доц. Рачев. 

Още едно хубаво е, че от утре лятото се връща, макар, че то не си е отишло – и до края на месеца и първите дни на септември ще е топло и приятно, както го знаем за края на август, каза още климатологът, който обеща тази година в края на октомври да има и циганско лято.

"За съжаление загубихме няколко човешки живота, но причината е че климатът никога не е стационарен. Той е много сложно природно явление, което зависи от доста фактори и ние трябва да се научим да не пренебрегваме природните закони, защото това ще доведе само до загуби за нас", каза доц. д-р Георги Рачев.

По думите му човекът пряко е отговорен за промените в климата, активно участваме в замърсяването на атмосферата, пази дървета, които са вече изгнили и трябва да бъдат отсечени, строи къщите си не където трябва. "Трябва да се научим да живеем в хармония с природата и да спазваме елементарни природни закони", допълни климатологът.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Погребението на Фердинанд у нас е исторически справедливо

Напълно закономерно, въпреки известното закъснение, е връщането на тленните останки на цар Фердинанд в България. Така смята историкът от ПУ „Паисий Хилендарски“ доц. Тодор Радев. Той коментира нееднозначните оценките за неговото управление, свързано със абдикацията му след трите национални катастрофи. Но те, казва историкът, са..

обновено на 28.05.24 в 16:54
проф. Христо Матанов

Борбата за църковна власт продължава, но става потайна

Професор Христо Матанов коментира в програма "Ден след ден" избора на епископ Арсений за Сливенски митрополит и битката за патриаршеския пост. Според него синодът може да избере вече патриарх, защото е попълнен след избора на Сливенския митрополит. Той е категоричен обаче, че с този избор  митрополит Николай има още един глас в своя полза в битката..

публикувано на 28.05.24 в 16:12

Трябва засилен контрол при въвеждането на еврото у нас

В столицата се провежда конференция на тема "Въвеждане на еврото - рискове и предизвикателства. Опитът на Хърватия", която се организира от Българската търговско-промишлена палата (БТПП) заедно с Българо-хърватския бизнес клуб.  "Целта на конференцията е да се сподели опитът на Хърватия при въвеждането на еврото у нас. Ще има участие на хърватски и..

публикувано на 28.05.24 в 09:59

По международните стандарти сме за тройка на матурата по БЕЛ

50% от включилите се в кампанията за грамотност „Животът няма „аУтокорект“, която „Как се пише?“ организира в помощ на зрелостниците, не могат да се справят с пунктуационните правила в българския книжовен език. Това показва анализът след края на инициативата, в която участваха предимно младежи, но и хора от всякакви възрасти. „Средният..

публикувано на 28.05.24 в 09:46

Николай Пловдивски уверено върви към патриаршеския пост

Eдин определен кръг в Св. Синод, представляван от пловдивския митрополит Николай диктува живота в църквата, смята журналистът и историкът Горан Благоев по повод избора на епископ Арсений за Сливенски митрополит. Той припомни, че само и само да стане Арсений, бяха касирани предните избори за Сливенска епархия, което прави изборът му предизвестен...

публикувано на 27.05.24 в 15:17