Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Историята на ВВС е славна, но бъдещето е меко казано неясно

"Винаги денят на ВВС и българската авиация е бил точка за равносметка на постигнатото и за проекция в бъдещето, точка на анализ за това какво и как могат нашите Военно-въздушни сили и на  тази база какво трябва да могат според новите условия"

Това обяви в интервю за Радио Пловдив по повод Деня на Военно-въздушните сили генерал-майор от резерва Евгени Манев, който е "Военен пилот първи клас", а в момента ръководи катедра "Национална сигурност" в Университета по библиотекознание и информационни технологии.

"Така че чувствата са раздвоени – историята е славна, а бъдещето ми се струва малко неясно – меко казано", каза още ген. Манев.

По думите му бъдеще има пред ВВС, но трябва да си зададем въпроса какво е това бъдеще и кога ще се случи, какви са времевите параметри, в които трябва да се случи.

"България трябва да има ВВС, адекватни на заплахите и рисковете, в които живеем и евентуално ще срещнем. Има специалнисти в България, които магат да направят тези оценки", коментира военният пилот.

Коментира, че и децата в момента знаят, че ВВС не са на висота да изпълняват задачите си и да защитят военно-въздушния суверенитет.

"Кой трябва да понесе отговорността за състоянието на българските ВВС – този въпрос е регламентиран в Конституцията, Закона за отбраната и другите закони, и там ясно е разписано кой какви отговорности има. Въпросът е дали всички, натоварени с тези задължения и отговорности в продължение на 20-25 години са изпълнявали своите задължения. Това е въпрос, който кореспондира много сериозно с националната сигурност на България", каза още ген. Евгени Манев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Погребението на Фердинанд у нас е исторически справедливо

Напълно закономерно, въпреки известното закъснение, е връщането на тленните останки на цар Фердинанд в България. Така смята историкът от ПУ „Паисий Хилендарски“ доц. Тодор Радев. Той коментира нееднозначните оценките за неговото управление, свързано със абдикацията му след трите национални катастрофи. Но те, казва историкът, са..

обновено на 28.05.24 в 16:54
проф. Христо Матанов

Борбата за църковна власт продължава, но става потайна

Професор Христо Матанов коментира в програма "Ден след ден" избора на епископ Арсений за Сливенски митрополит и битката за патриаршеския пост. Според него синодът може да избере вече патриарх, защото е попълнен след избора на Сливенския митрополит. Той е категоричен обаче, че с този избор  митрополит Николай има още един глас в своя полза в битката..

публикувано на 28.05.24 в 16:12

Трябва засилен контрол при въвеждането на еврото у нас

В столицата се провежда конференция на тема "Въвеждане на еврото - рискове и предизвикателства. Опитът на Хърватия", която се организира от Българската търговско-промишлена палата (БТПП) заедно с Българо-хърватския бизнес клуб.  "Целта на конференцията е да се сподели опитът на Хърватия при въвеждането на еврото у нас. Ще има участие на хърватски и..

публикувано на 28.05.24 в 09:59

По международните стандарти сме за тройка на матурата по БЕЛ

50% от включилите се в кампанията за грамотност „Животът няма „аУтокорект“, която „Как се пише?“ организира в помощ на зрелостниците, не могат да се справят с пунктуационните правила в българския книжовен език. Това показва анализът след края на инициативата, в която участваха предимно младежи, но и хора от всякакви възрасти. „Средният..

публикувано на 28.05.24 в 09:46

Николай Пловдивски уверено върви към патриаршеския пост

Eдин определен кръг в Св. Синод, представляван от пловдивския митрополит Николай диктува живота в църквата, смята журналистът и историкът Горан Благоев по повод избора на епископ Арсений за Сливенски митрополит. Той припомни, че само и само да стане Арсений, бяха касирани предните избори за Сливенска епархия, което прави изборът му предизвестен...

публикувано на 27.05.24 в 15:17