Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Аршак Нерсисян с виртуална изложба в кризата

Изложба на Аршак Нерсисян  ще се открие в галерия „Сигна“. 

Поради ситуацията с коронавируса, авторът няма да присътва, но експозицията ще се показва виртуално. 

Определят Аршак Нерсисян като художник с непрекъснато променяща се стилистика, характерна с насеченост на мазките, с динамично редуване на светлината и сянката и с цветови съчетания в топъл южняшки колорит.

Роден е през 1952 г. в Армения. Възпитаник е на художествените академии в Ереван и Санкт Петербург. Специализира в Литва и Латвия. Известно време работи като художествен редактор в сп." Жените на Армения".  Идва в България през 1994 г. и  трайно остава тук от 1996 г.

Има редица самостоятелни изложби в страната ни. Взема участие в общите национални изложби, в много биеналета и пленери.
Добре познат е на публиката в Австрия, Черна гора, Унгария, Чехия, Германия и др.

Отзивите за изложбите му са възможно най-ласкавите. "Силната живопис на Аршак ме връща към едни от най-енергичните експериментатори на френската и руската живопис“, пише за него проф. Аксиния Джурова -  Корените на неговото изкуство и естетика насочват към художниците от началото на ХХ-ти век, обединени в т.н. движение „Бубной Валет“, известни със своята чувствителност към колорита и композицията. Това е художник, когото не можеш да сбъркаш с други.

"...С картините му човек забравя несгодите на деня, защото в тях той не отстъпва от класическото призвание на изкуството да възвисява и по този начин да одухотворява живота.“

Поради новата ситуация в страната, няма да се прави традиционно откриване, а всеки може да посети изложбата от 11,30 до 19 ч.  до 07-ми април включително.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Младежкият фестивал „Кръстопът“ с осмо издание в Пловдив

Осмият международен младежки фестивал "Кръстопът", който се организира от АМТИИ "Проф. Асен Диамандиев" Пловдив, започва в сряда на 29-и май с концерта „Таланти“, от 18 часа в Концертна зала АМТИИ. Той е с участието на талантливи деца от Казанлък, от читалище „Възродена искра“ 2000 и школа „Вълшебни струни“. Те ще представят богата програма..

обновено на 26.05.24 в 12:26

Човеколюбието не трябва да изчезва в забързания 21 век

Ина Иванова - писател, поет и определяща се като "градски образ с женско лице", е тазгодишният носител на Награда "Пловдив" в раздел "Художествена литература и хуманитаристика". Специалната награда "Пловдив" получи Йордан Велчев! Честито! "Наградата е тежка отговорност, защото преди мен са я получавали автори, които много обичам и са ме..

публикувано на 24.05.24 в 17:21

От Пловдив до Ковънтри - винаги с книга и български дух

От ПУ "Св. Паисий Хилендарски", където защитава докторска степен по сравнително езикознание на славянските езици до Ковънтри, където преподава по математика и пише педагогически книги - такъв е пътя на елена Любенова, която поканихме за разговор на 24 май. В интервюто включваме и нейната дъщеря Емма Димитрова. Тя е родена в Англия, но говори чудесен..

публикувано на 24.05.24 в 12:36

В "Срещите" за леността, потреблението и лъжливите образи

Преизвестно е - животното обитава среда, човекът си е съградил свят. За българския свят, ден след знаковата дата 24 май, с проф. Атанас Семов отваряме дума и се питаме наистина ли българинът днес ляга все по-дълбоко в леността на потреблението?  И както казва един друг професор: "Ляга и се завива през глава с покривалото на лъжливите образи".  А..

публикувано на 24.05.24 в 10:26

Ръчно калиграфско изписване в къща музей "Хр. Г. Данов"

Регионалният исторически музей – Пловдив кани на демонстрация на ръчно калиграфско изписване. Тя се проведе в къща  музей „Христо Г. Данов“. Ще бъдат показани  принципите на този вид ръкопис за старобългарско уставно писмо и за ренесансовия шрифт Канчелареска (Cancellaresca) във варианта му на кирилица.  Желаещите могат да направят своите..

публикувано на 24.05.24 в 09:00